Maraton Pisania Listów w Skardze

Maraton Pisania Listów w grudniu staję się powoli tradycją w Skardze. Od wielu lat uczestniczymy w akcji na rzecz praw człowieka. Pisanie listów w obronie osób więzionych i prześladowanych zostało zainicjowane przez warszawską grupę Amnesty International dwadzieścia lat temu. Początkowo tysiące a teraz juz miliony przesłanych listów na całym świecie są skutecznym narzędziem wywierania wpływu. Aktywistkom i aktywistom udaje się doprowadzić do zwolnienia z więzienia osób prześladowanych i przetrzymywanych z powodów politycznych. O tym, że warto stawać w obronie osób domagających się poszanowania praw, przekonali się inicjatorzy zeszłorocznego maratonu w naszej szkole. Zorganizowaliśmy go w warunkach nietypowych, bo w trakcie nauczania zdalnego. Grupa organizatorek i organizatorów wybrała jedną osobę i w jej obronie napisaliśmy blisko setkę próśb. Listy w obronie Nassimy al-Sada wysłaliśmy do ambasady Arabii Saudyjskiej w Warszawie, skąd otrzymaliśmy zwrot przesyłki. Ostatecznie przesyłka z pomocą organizatorów, czyli Amnesty International, trafiła do właściwego adresata. W obronie więzionej Nassimy al-Sada listy do saudyjskiego monarchy wysłało z całego świata kilkaset tysięcy ludzi i w czerwcu 2021 roku została zwolniona z więzienia. Mogła wrócić do rodziny po blisko dwóch latach pozbawienia wolności. Kobieta występuje w obronie praw kobiet w Arabii Saudyjskiej. Przekonaliśmy się, że warto trochę się natrudzić a wysiłek przynosi realne korzyści.

W tym roku maraton w szkole przeprowadziły trzy dziewczyny: Dobrochna Foremska, Maria Matysik i Maria Zielińska. Spośród dziesięciu osób, które zaproponowała Amnesty International, organizatorki wybrały Jannę Jihad, Palestynkę dokumentującą dyskryminację jej społeczności przez wojska izraelskie na Zachodnim Brzegu. W jej obronie wspólnota szkolna napisała ponad 260 listów. Nasze działania wsparły też osoby, które doceniają znaczenie akcji i popierają działania młodzieży służące kształtowaniu postaw empatii i solidarności.