Aktualności

03.12.2018 | 14:17

Janusz Grabiański oczami dzieci

W ubiegłym roku szkolnym uczennice klasy 2D zaangażowały się w projekt poświęcony Januszowi Grabiańskiemu, ilustratorowi bajek i grafikowi, który urodził się w Szamotułach, a później mieszkał we Wronkach. Dziewczyny przez kilka miesięcy sumiennie szukały informacji na temat znanego artysty. Zwieńczeniem ich pracy były przeprowadzone przez nie zajęcia z uczniami klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1 w Szamotułach. W trakcie warsztatów, dzieci poznały bliżej sylwetkę Janusza Grabiańskiego oraz na podstawie bajek, jakie zostały przez niego zilustrowane, musiały wykonać swoje własne ilustracje. Prace dzieci przyczyniły się do powstania wystawy pt. ,, Janusz Grabiański oczami dzieci’’, która aktualnie znajduje się w Szkole Podstawowej nr 1.

Poniżej link do wiadomości umieszczonej na stronie szkoły.

http://sp1szamotuly.szkolnastrona.pl/index.php?p=new&idg=mg,25&id=451&action=show

03.12.2018 | 14:10

Andrzejki w bibliotece

Biblioteka, jak co roku, w jeden dzień zmieniła się w tajemnicze miejsce pełne magicznych dróg.

Na chętnych czekały m.in. bajkowe serca z imionami bohaterów literackich, kubeczki przeznaczenia, szpilka prawdy, literackie wróżby oraz wróżbita M.

Był to miły dzień, który wywołał niejeden uśmiech na twarzy uczniów.

Dziękuję Klubowi Przyjaciół Książki i Samorządowi Uczniowskiemu za sprawne przeprowadzenie gier i zabaw.

02.12.2018 | 20:20

Wykłady w ramach konferencji: „Ku niepodległości - polskie i irlandzkie drogi do suwerenności

Uczniowie klasy 2c wzięli udział w bardzo ciekawym wydarzeniu i mogli poczuć się jak prawdziwi studenci, gdy na zaproszenie Fundacji Kultury Irlandzkiej z Poznania wraz z opiekunami p. J. Jędrzejczak oraz p. J. Frąckowiak stawili się 28.11.2018 w budynku Instytutu Historii UAM, aby wysłuchać wykładów w ramach konferencji: „Ku niepodległości - polskie i irlandzkie drogi do suwerenności (Towards Independence - Polish and Irish Ways to Sovereignty)”. Uczestnicy konferencji mogli włączyć się w świętowanie 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz poszerzyć swoją wiedzą z zakresu historii podczas ciekawych przemówień prof. P. Matusika na temat: „Polskie strategie narodowe w XIX w.” (The Polish National Strategies in the 19th Century) i prof. K. Marchlewicza pt. “ Emigracja polska i irlandzka w procesach niepodległościowych z lat 1914-1921” (Polish and Irish Emigration within the Processes of Independence, 1914-1921). Natomiast dzięki paniom: Cathy Scuffil i Liz Gillis wszyscy słuchacze z pewnością wykorzystali w praktyce swoje umiejętności językowe zagłębiając się w tajniki zagadnień związanych z kulturą i historią Irlandii oraz dowiedzieli się o roli, jaką kobiety odegrały w ‘irlandzkiej drodze do wolności’. Dopełnieniem dnia były prelekcje pana Cuan Ó Seireadáin na temat wpływu Ligi Gaelickiej na odrodzenie się Irlandii oraz p. M. Wiśniewskiego, który mówił: „O Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

02.12.2018 | 16:37

Szkolna wycieczka na Lazurowe Wybrzeże

Uwaga! W dniach 27.05.-01/02.06.2019 r. odbędzie się szkolna wycieczka na Lazurowe Wybrzeże (Francja, Włochy Monaco). Zapisy i wpłata rezerwacyjna 100 zł. do 14 grudnia w sekretariacie szkoły lub na konto Rady Rodziców BS Szamotuły nr 26 9072 0002 2004 0406 6329 0001. Zapraszamy!

Pliki do pobrania (1):
nicea_cannes_30_11.pdf

26.11.2018 | 7:17

Dopalacze niszczą życie

20 listopada uczniowie klas III gimnazjum spotkali się z przedstawicielami Powiatowej Komendy Policji. Asystent Zespołu Prewencji Kryminalnej ds. profilaktyki sierż. sztab. Ewelina Grabowa przedstawiła, jakie zagrożenia dla życia i zdrowia może przynieść zażywanie nieznanych substancji psychoaktywnych. Omówiła również przykłady zatruć dopalaczami, do których doszło na terenie kraju oraz na terenie naszego powiatu. Prelegentka poinformowała uczniów, jakie konsekwencje prawne wynikają z popełnienia przestępstw związanych z substancjami zabronionymi. Dużą siłę argumentacyjną miały wypowiedzi prawników, lekarzy i znanych młodzieży osób ze świata sportu i muzyki – bohaterów filmu poglądowego, którym wzbogaciła swoją wypowiedź policjantka.

Szamotulska policja w tym roku szkolnym przeprowadziła drugi już konkurs plastyczny i literacki oraz cykl pogadanek w naszej szkole. Wszystko po to, by zapobiegać niepożądanym społecznie działaniom, takim jak przemoc i sięganie po narkotyki i dopalacze.

23.11.2018 | 17:56

Rejonowy Konkurs Chemiczny dla Gimnazjalistów

We wtorek 20.11.2018 r. Arkadiusz Wargacki z 3gA i Tobiasz Szczechowiak z 3gD brali udział w etapie rejonowym Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, który odbył się w Poznaniu. Arkadiusz Wargacki zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy.

Życzymy dalszych sukcesów.

20.11.2018 | 20:11

Matematyczno – archeologiczy wyjazd edukacyjny II A

We wtorek 20.11.2018 r. uczniowie klasy II A z wychowawczynią p. Anną Biedną i nauczycielkami matematyki p. Ewą Wieczorek i p. Grażyną Skórnicką wzięli udział w ciekawych zajęciach. Najpierw pojechaliśmy na Ostrów Tumski, niedaleko Katedry znajduje się Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Uczestniczyliśmy w interesującej lekcji na temat inżynierii sprzed tysiąclecia . Dowiedzieliśmy się, że ufortyfikowanie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu w X wieku było największą akcją budowlaną, jaką podjęto tu aż do XIX wieku. Łączna długość wałów na wyspie wyniosła około 2 kilometrów. Dzięki odsłoniętym w Rezerwacie Archeologicznym reliktom warowni poznańskiej mieliśmy okazję podziwiać drewniane konstrukcje i system obronny, który nadał kształt wyspie tumskiej i nadal jest czytelny w jej krajobrazie. Pani archeolog przybliżyła nam problematykę tego, jak budowano bez gwoździ, z jakimi prawami fizyki musieli się zmierzyć budowniczowie oraz ile drewna zużyto. Następnie udaliśmy się na Wydział Matematyki i Informatyki UAM, gdzie wysłuchaliśmy bardzo interesującego wykładu prof. Romana Murawskiego na temat: ,,Jak matematycy radzą sobie z nieskończonością?”. Wykłady otwarte w ramach projektu ,,Po indeks z Pitagorasem” mają na celu popularyzację wśród młodzieży w łatwo przyswajalnej formie interesujących zagadnień naukowych z matematyki i informatyki. Spotkania z doświadczoną kadrą WMiI stwarzają możliwość uzupełnienia i poszerzenia zainteresowań uczniów w zakresie wyżej wspomnianych dziedzin nauki. Ponadto zostaliśmy oprowadzeni po uczelni, a nawet skosztowaliśmy pysznego tortu, ponieważ był to już 50. ,,urodzinowy” wykład z cyklu. Pobyt na WMiI umożliwił uczniom zapoznanie się z ofertą edukacyjną wydziału.

18.11.2018 | 9:28

Konkurs Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach

Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach podała wyniki konkursu "I ty możesz zapobiegać przemocy!". W KONKURSIE NA PLAKAT wyróżnienie otrzymały dwie nasze gimnazjalistki: Zofia Okraska z 3gA i Michalina Kaczmarek z 3gB. W KONKURSIE LITERACKIM zwyciężyła Olga Szaniawska z 3gA. Drugie miejsce zajęła Julia Rzaniak z 3gA, a wyróżnienia otrzymali: Wiktora Stanke z 3gB oraz Arkadiusz Wargacki z 3gA.

Serdecznie gratulujemy!

Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystego podsumowania konkursu dnia 10 grudnia br. o godz. 10.00 w Kinie Halszka w Szamotułach.

16.11.2018 | 18:02

Nietypowa lekcja historii

W minionym tygodniu, klasa 8 sms i 1D miały okazję uczestniczyć w nietypowej lekcji historii. Wszyscy świętujemy 100- lecie odzyskania niepodległości, a my Wielkopolanie pamiętamy jeszcze o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim, którego 100- lecie wkrótce. Z tego powodu jako szkoła, wzięliśmy udział w projekcie realizowanym przez IPN w Poznaniu „Tramwajem przez historię najnowszą. Powstanie Wielkopolskie”

Uczniowie mieli okazję poznawać historię niezwykle ważnego powstania w nieco inny, niż książkowy sposób. Zajęcia rozpoczęły się od spotkania przy Pomniku Powstania Wielkopolskiego , by wspólnie z przewodnikiem poznać historię pomnika. Kolejny etap to podróż, w czasie której uczniów przeszywały ciarki i to nie z emocji tylko, ale z powodu dźwięków, które wydawał zabytkowy, drewniany tramwaj. To poznańską "bimbą" uczniowie jeździli po mieście , by zobaczyć ważne dla powstania miejsca. Na sam koniec odbyły się ciekawe zajęcia w Muzeum Powstania Wielkopolskiego, w którym uczniowie przenieśli się w czasie do lat 1795-1918.

Zupełnie niespodziewanie, klasa 1 D miała jeszcze okazję, zobaczyć inscenizację przygotowaną przez aktorów poznańskich teatrów, która przypomniała Poznaniakom, obrady zwołanego w 1918 roku polskiego Sejmu Dzielnicowego. Stary Rynek w Poznaniu zamienił się w miasto, którego ulicami wędrowali ludzie wyjęci z 1918 roku.

Terenowa lekcja historii to ciekawe doświadczenie, w którym będą miały szansę wziąć jeszcze udział dwie kolejne klasy w miesiącu grudniu.

16.11.2018 | 17:45

Jak zapobiegać cyberprzemocy

14 listopada 2018 roku w naszej szkole, odbyło się spotkanie młodzieży klas 3gC,3gB,3gD z przedstawicielami policji w Szamotułach. Uczniowie zapoznali się z pojęciem cyberprzemocy,usłyszeli, jakie aktywności w Internecie niosą ze sobą zagrożenia dla bezpieczeństwa a także na czym polega odpowiedzialność nieletnich wobec prawa. Młodzież uzyskała informacje, jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetowych. I chociaż w opinii uczniów nie były to informacje nowe to jednak z uwagi na bezpieczeństwo w sieci, warte przypomnienia!