Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole w tym roku był obchodzony pod hasłem „Dzień Nauki”. Młodzież miała możliwość obejrzenia wystawy chemicznej w związku ze Światowym Dniem Wody, poznać właściwości wody od strony chemicznej, biologicznej, usłyszeć ciekawostki i przysłowia związane z wodą oraz wziąć udział w krótkim konkursie obejmującym tematykę wody na całym globie. W sali chemicznej uczennice przeprowadziły kolorowe doświadczenia z wodą: były „kolorowe wodne wulkany”, „tańczący olej”, „kolorowy deszcz”, „tęcza w cylindrze”, „magiczny wulkan” i inne. Całość podsumowana została prezentacją o znaczeniu wody dla organizmu człowieka.

W innym miejscu uczniowie pokazywali za pomocą prostych doświadczeń fizycznych, że czynności, które czasami uważamy za niemożliwe do wykonania bez użycia magii, można wytłumaczyć, odwołując się do zjawisk i praw fizycznych. Część młodzieży uczestniczyła w prelekcji prowadzonej przez maturzystę na temat energetyki jądrowej.

Z prezentacji na temat fulerenów uczestnicy dowiedzieli się, że pierwiastek węgiel, to nie tylko diament i grafit, ale także dziwna postać „klatki” zwanej fulerenem. Prezentacja o systemach liczenia pozwoliła poznać elementy historii liczby od pradziejów, przez starożytny świat Sumerów, Babilończyków i Majów, po współczesne systemy liczenia. Zapoznano się z różnymi podstawami liczenia. Czas na zajęciach odmierzał zegar binarny.

Uczniowie mieli okazję poćwiczyć swoją wyobraźnię z programem geogebra, gdzie tworzyli wieże, bryły znane z lekcji oraz odkrywali, skąd bierze się wzór na pole rombu. Bawili się matematyką tworząc bryły z plastikowych rurek oraz rozwiązując łamigłówki logiczne.

W tym dniu młodzież mogła też stać się elektronikiem, konstruując wiele w pełni funkcjonalnych urządzeń, jak wykrywacz hałasu, urządzenie rejestrujące dźwięk, odbiornik radiowy, telegraf oraz wiele innych. Z GRAVITRAX tworzyli pełne akcji systemy ścieżek z różnymi elementami konstrukcyjnymi, odkrywając prawa fizyki.

Ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego „Wody naszej okolicy w obiektywie”. Z przekazanych przez uczniów zdjęć przygotowano wystawę, na której można było podziwiać wody w Zajączkowie, Sierakowie, Pamiątkowie, Miałach, Tarnowie Podgórnym, Obrzycku, Wronkach, szamotulskie „jeziórko”… Zwycięzcą konkursu została uczennica klasy 1BE Renata Korpys.

Nie ma wiosny bez kwiatów, stąd na zajęciach z origami powstały piękne papierowe tulipany. Przyroda budzi się do życia dlatego quiz matematyczny był ściśle powiązany ze zwierzętami ich zwyczajami.

Jesteśmy przekonani, że w tym dniu każdy znalazł dla siebie coś interesującego.