Spotkanie z twórcami i bohaterami wystawy " Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice" .

Lekcje w Muzeum Zamek Górków

Zdziwienie i niedowierzanie towarzyszyło młodym ludziom uczestniczącym w spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia "Dzieci Holokaustu", uczniowie słuchali osobistych wspomnień z czasów wojny. Pani Joanna Sobolewska opowiadała o żmudnych poszukiwaniach członków rodzin Ocalałych. O tym, jak ze strzępków opowieści, wspomnień świadków wydarzeń czy wydobytych z archiwalnych danych przez lata można poszukiwać odpowiedzi na pytanie, kim jestem? I o tym, jak odpowiadać na nie, gdy poszuka się informacji o swojej prawdziwej dacie urodzin, nazwisku i imionach rodziców. Pani Jadwiga Gałązka przytoczyła fragment artykułu dziennikarskiego i pracy naukowej o swojej rodzinie. Jej gdański dziadek przeżył Zagładę i do końca swego ponad dziewięćdziesięcioletniego życia nie dowiedział się, że jego jedyna wnuczka przeżyła. Pan Jacek Gałązka uzmysłowił nam żmudny proces powstawania pracy, jej koncepcji i przygotowań.

W spotkaniu w Muzeum Zamek Górków wzięli udział uczniowie Szkoły na Leśnej we Wronkach i Liceum Skargi w Szamotułach. Zorganizowane zostało przy okazji wystawy w muzeum "Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice": http://moirodzice.org.pl/

Nie wszyscy mogli wziąć udział w spotkaniu z przedstawicielami stowarzyszenia. Pozostałe klasy systematycznie biorą udział w lekcjach muzealnych, które prowadzi kustosz Monika Romanowska-Pietrzak. Tym razem spotkanie z historią odbywa się poprzez poznanie indywidualnych losów ludzi, włącza emocje i wyobraźnię. Doświadczamy spotkania z przeszłością inaczej niż w tradycyjnych, szkolnych sytuacjach.