Aktualności

13.11.2023 | 22:37

Zaduszki poetyckie 2023

XVII Zaduszki Poetyckie zorganizowane przez Szamotulski Ośrodek Kultury były okazją do podzielenia się z publicznością twórczością nieżyjących już pisarzy. Naszą szkołę reprezentowały: Maja Stachowiak z klasy 1e oraz Zofia Metler z klasy 4f.

Maja urzekła publiczność i jury swoją interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej Identyfikacja oraz prozy Sławomira Mrożka Kawa i herbata i zajęła I miejsce.

Również Zofia Metler, która wybrała prozę Szklany klosz Sylwii Plath oraz wiersz Pewnego dnia Christiny Rossetti zachwyciła zebranych i zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia Szamotulski Ośrodek Kultury

13.11.2023 | 22:34

Młodzież "Skargi" w Auschwitz i Krakowie

Wizyty studyjne w Muzeum Auschwitz i Krakowie stają się tradycją naszej szkoły. Październikowy, pogodny piątek spędziliśmy w miejscowości symbolizującej najgorszą stronę ludzkiego oblicza. Po kilku godzinach podążania, słuchania i refleksji w takim miejscu grupa dziewczyn i chłopaków spotkała się z edukatorem i zastanawiała się nad obojętnością oraz mechanizmami wykluczenia. Zastanawialiśmy się: czy jako społeczeństwo wyciągnęliśmy nauki z przeszłości, czy dostatecznie szanujemy inne osoby? Czy i w jakim stopniu jesteśmy odpowiedzialni za drugiego człowieka? Przeszłość może nam posłużyć do myślenia o przyszłości i dlatego wyjeżdżamy do tak trudnych miejsc i przestrzeni.

W Krakowie, w drugim dniu wyjazdu wędrowaliśmy śladami społeczności żydowskiej tego miasta, głównie po terenie getta.

13.11.2023 | 22:26

Maturzyści w Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem

Władze szamotulskiego powiatu doceniają wagę edukacji w autentycznych przestrzeniach historycznych i od 2016 roku młodzież wszystkich szkół ponadpodstawowych uczestniczy w projekcie wizyt w miejscach związanych z II wojną światową w Wielkopolsce. Grupy młodzieży wyjeżdżają na zajęcia do Muzeum w Żabikowie i Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem (okolice Koła). Po wizycie naszych maturzystów w Chełmnie pytaliśmy uczestników i uczestniczki o opinie w sprawie organizacji wyjazdu do tego muzeum oraz o osobiste refleksje. Wszyscy podkreślali wagę wizyty w Muzeum i zachęcali do kontynuowania projektu. W ankietach pojawiły się osobiste, intymne przemyślenia odnoszące się do teraźniejszości: "... wyjazd dał mi do myślenia, że jestem szczęściarzem, że urodziłem się w czasach pokoju.", "Wizyta ta uświadomiła mi jak ważna jest pamięć o miejscach takich jak obóz w Chełmnie. Pokazuje to, że wolność nie jest na zawsze".

W poprzednim roku szkolnym te same klasy poznawały realia okupacji niemieckiej w naszym regionie, w Muzeum w Żabikowie.

11.11.2023 | 17:42

Spotkanie autorskie

W środę 8 listopada młodzież klasy 2B wzięła udział w spotkaniu autorskim z poetką Anną Landzwójczak , autorką 8 książek poetyckich: Stawiam na siebie, Po bezdrożach, Ponad codzienność, Zanim nadejdzie, Papierowy smak, bezszelestnie, W stylu mudéjar i wystarczy kliknąć. Pani Anna publikowała w czasopismach literackich, almanachach i antologiach, jest rownież członkinią Związku Literatów Polskich.

Uczniowie z chęcią wysłuchali kilku utworów poetyckich. Próbowali odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu powstaje poezja?, co daje ona czytelnikom, ale także twórcom? Pani Landzwójczak uczyła przez wiele lat matematyki w szkole, ale pasja tworzenia zawsze jej towarzyszyła. Poezja była dla niej odskocznią od codzienności, sposobem wyrażania uczuć, radzenia sobie z kłopotami dnia codziennego. W swoich utworach porusza różnorodną tematykę, inspirują ją wydarzenia z przeszłości, miejsca, spotkani ludzie.

Poetka chętnie odpowiedziała na pytania młodzieży, zdradziła kilka tajemnic swego warsztatu. Na koniec udzieliła kilku rad, jak tworzyć poezję oraz jak ją czytać?

10.11.2023 | 9:04

Połowinki

27 października 2023r. w naszej szkole odbyły się połowinki klas trzecich. Impreza została zorganizowana przez rodziców z pomocą nauczycieli i uczniów. Przedstawiciele klas trzecich wraz z mamą naszej koleżanki Martyny zadbali o cudowny wystrój , tworząc ściankę do zdjęć oraz dekoracje. Muzyka puszczana przez DJ Simona porywała do tańca. Dostarczony catering dodawał nam sił do dobrej zabawy. Szczególne podziękowania ślemy do wychowawców, którzy wraz z rodzicami zadbali o nasze bezpieczeństwo. Tegoroczne połowinki zapadną na długo w naszej pamięci!

Dziękujemy, uczniowie klas trzecich.

08.11.2023 | 23:38

Wykład ,,Dzieło Mikołaja Kopernika i jego odbiór przez wieki''

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły

zaprasza na

Wykład ,,Dzieło Mikołaja Kopernika
i jego odbiór przez wieki''

oraz

II Szamotulskie Dyktando
o ,,Pióro Edmunda Calliera''

Na Wykład „Dzieło Mikołaja Kopernika i jego odbiór przez wieki”
zapraszamy już 18 listopada 2023 r. o godz. 16:00

Szamotuły, ul. Rynek 10

Na II Szamotulskie Dyktando o „Pióro Edmunda Calliera” zapraszamy 25 listopada 2023 r.
Szamotuły, ul. Rynek 10

O godz. 9:00 odbędzie się dyktando dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII.

O godz. 11:00 odbędzie się dyktando dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dorosłych.

Treść dyktanda odczyta aktor Piotr Witoń.

Udział w dyktandzie należy zgłosić osobiście w bibliotece lub telefonicznie pod nr 61 29 21 361
lub na adres e-mail: czytelnia@biblioteka-szamotuly.pl, do 23 listopada 2023 r.
Uczestnicy zobowiązani są dostarczyć wypełnioną kartę zgłoszeniową.

Szczegółowy regulamin oraz karta zgłoszeniowa dostępne są tutaj.

Więcej informacji na www.biblioteka-szamotuly.pl

Serdecznie zapraszamy!

07.11.2023 | 18:01

KSIĄŻKI DLA NASZYCH UKRAIŃSKICH PRZYJACIÓŁ I NIE TYLKO

Biblioteka szkolna w ramach akcji solidarni z Ukrainą pokazuje, że biblioteka jest dla nich miejscem, w którym uzyskają potrzebne informacje, nauczą się nowych rzeczy i miło spędzą czas.

Zakupiono wiele pozycji o różnorodnej tematyce w języku ukraińskim:

  1. Rozmówki polsko-ukraińskie
  2. Prawo jazdy po ukraińsku
  3. Biały kieł
  4. Podróże Guliwera
  5. Księga dżungli
  6. Seria o Harrym Potterze
  7. Szklany tron
  8. Król z bliznami
  9. Komiks pt. Wola
  10. Tokio Forever

i inne.

Zapraszamy wszystkich chętnych do zapoznania się z księgozbiorem.

06.11.2023 | 19:50

Naszym gościem był Piotr Lisek

Poniedziałek 6 listopada rozpoczęliśmy miłym spotkaniem z Piotrem Liskiem - Wicemistrzem Świata w skoku o tyczce (Londyn 2017), Brązowym medalistą Mistrzostw Świata (Pekin 2015, Doha 2019), Brązowym medalistą Halowych Mistrzostw Świata (Portland 2016, Birmingham 2018), Halowym Mistrzem Europy (Belgrad 2017), Halowym Wicemistrzem Europy (Glasgow 2019, Stambuł 2023), Brązowym medalistą Halowych Mistrzostw Europy (Praga 2015, Toruń 2021), wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski i absolutnym rekordzistą Polski z wynikiem 6,02m. "Jak osiągnąć sukces?" - na to pytanie i wiele innych odpowiadał podczas spotkania z młodzieżą Wybitny Sportowiec Piotr Lisek. Dziękujemy za poświęcony czas, cenne rady, motywację do działań, serdeczny uśmiech i pozytywną energię.
Życzymy dalszych sukcesów!

31.10.2023 | 19:59

Wizyta na UP

W ramach projektu Popularyzacja nauki poprzez cykl zajęć realizowanych w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników uczniowie klasy medycznej 1C1 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych w Katedrze Genetyki i Hodowli Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na początku młodzi przyrodnicy wzięli udział w wykładzie prof. UPP dr hab. Agnieszki Tomkowiak na temat izolacji DNA z tkanki roślinnej. Po wykładzie Pani profesor ogłosiła konkurs na najlepiej wyizolowane DNA. Kolejną częścią warsztatów była samodzielna praca w laboratorium pod czujnym okiem Pani profesor i jej doktorantki, w celu wyizolowania DNA z liści metodą kolumienkową. Uczniowie uczyli się obsługi pipet automatycznych, wirówki, łaźni wodnej oraz spektrofotometru. Zapoznali się również z zasadami bezpiecznej pracy w laboratorium chemicznym. W przerwie Pani profesor przygotowała dla młodzieży słodki poczęstunek. Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielką sąsiedniej Katedry Uprawy Roślin i Roli, która opowiedziała o kierunkach studiów tej katedry. Na koniec uczniowie sprawdzili koncentrację i czystość wyizolowanego DNA, a Pani profesor wyłoniła zwycięzcę konkursu, który został nagrodzony.

30.10.2023 | 22:45

Trochę inna lekcja wychowawcza

W naszej szkole z ponad 100-letnimi tradycjami staramy się dbać o kultywowanie spuścizny kulturowej naszego regionu.

Uczniowie Skargi, jako członkowie Zespołu Folklorystycznego ‘Szamotuły’, działają jako ambasadorzy polskości za granicą. We wrześniu Julia Walkiewicz (2a) oraz Marta Machaj (2f) prezentowały nasze tradycyjne stroje, przyśpiewki i tańce szamotulskie (i nie tylko) w dalekim Meksyku.

Natomiast w październiku klasa 4D1 poznawała tradycyjny haft szamotulski na lekcji wychowawczej na zajęciach z p. M. Kolat-Rzepecką z SzOKu w Szamotułach (w ramach projektu ‘Wyszywoczki’). Uczniowie otrzymali w prezencie ‘Skarb Szamotulski’ – tę wymowną nazwą opatrzono zestaw hafciarski, który pozwala nauczyć młodsze pokolenia jak nasi przodkowie ozdabiali swoje stroje. Lekcja zapewniła nam dobrą zabawę, ale jednocześnie uzmysłowiła, iż wiedza o tradycji i kulturze to nasz skarb, z którego powinniśmy być dumni. Przechowywanie informacji o tym jak wyglądało życie naszych przodków oraz przekazywanie ich kolejnym pokoleniom to patriotyzm XXI wieku. Zachęcamy młodzież do takiej postawy.