Dzień Edukacji Prawnej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu i wizyta w Archiwum Państwowym

Od kilku lat w naszej szkole pojawiają się sędziowie oraz przedstawiciele innych zawodów prawniczych i spotykają się z naszymi uczennicami, uczniami. Edukację prawną od wielu lat koordynuje Sąd Okręgowy w Poznaniu, który w ostatni piątek dokonał podsumowania swojej aktywności na tym polu. Tematem uroczystego podsumowania były mediacje rówieśnicze. Młodzież i pedagodzy zastanawiali się nad użytecznością takiej metody rozwiązywania konfliktów. W dyskusji pojawiły się rozbieżne opinie zwracające uwagę na bezstronność prowadzących mediacje w szkole i długotrwałość samego procesu. Młodzież z 2f czynnie włączyła się do dyskusji i podzieliła się swoimi wątpliwościami.

W drugiej części wyjazdu klasa humanistyczna przyglądała się pracy archiwum. Stereotypowe wyobrażenie zakładało przemieszczanie się archiwisty między stertami zakurzonych papierów. Wycieczka zadał kłam takiemu wyobrażeniu. Mogliśmy dowiedzieć się w jaki sposób i gdzie szukać informacji o swoich przodkach, co można zrobić z bardzo zniszczonymi dokumentami i w jaki sposób przechowuje się najcenniejsze, średniowieczne dokumenty wraz z pieczęciami? Zaskoczeniem były informacje o sposobach konserwacji bardzo zniszczonych akt. W procesie ich zabezpieczania potrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu biologii oraz chemii a konserwacja papieru, pergaminu wymaga wręcz benedyktyńskiej cierpliwości i staranności. Mieliśmy szansę zobaczyć artefakty z przeszłości zabezpieczane z wykorzystaniem bardzo nowoczesnych metod konserwacji i udostępniania danych na specjalistycznych serwerach.