Aktualności

05.12.2023 | 16:48

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz wyrażenie solidarności z osobami dotkniętymi tą chorobą. Symbolem tego dnia jest czerwona kokardka, która oznacza solidarność, symbolizuje krew, miłość i walkę, a kształt odwróconego V przypomina, że wciąż jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego dnia. Na parterze szkoły powstała gazetka informacyjna, a uczniowie z klasy 2G2 przygotowali lapbooki zawierające najważniejsze informacje o HIV i AIDS. Można było także zapoznać się z materiałami informacyjno- edukacyjnymi przekazanymi przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Szamotułach. Chętni uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy o HIV i AIDS. Aleksandra Flis z klasy 4E zdobyła 1 miejsce, Jakub Białasik z klasy 3F- 2 miejsce, a Olga Sikorska z klasy 4E – miejsce 3.

04.12.2023 | 19:46

Dzień Australijski

28 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Australijski. Na parterze zrobiło się kolorowo za sprawą przygotowanych przez uczniów plakatów o tym pięknym, dalekim i mało nam znanym państwie anglojęzycznym. Zapachniało też kawą, tak lubianą przez Australijczyków. Przez cały dzień mogliśmy objadać się pysznymi wypiekami przygotowanymi przez uczennice z klas 1G i 2G1. Przerwy umiliła nam muzyka australijska. Uczniowie wybranych klas mogli podziwiać pamiątki z Australii, czy spróbować swoich sił w grze na didgeridoo (instrumencie rdzennych mieszkańców Australii). Z kolei przedstawiciele klas mieli okazję zawalczyć o dzień bez pytania podczas quizu wiedzy o Australii – zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Jeśli posmakowały Wam słodkości zapraszamy do zapoznania się z przepisami.

https://domowe-wypieki.pl/przepisy/ciastka-male-wypieki/1037-lamingtony

https://kafeteria.pl/22129,australijski-deser-z-orzechami

https://www.sweetestmenu.com/single-serve-chocolate-chip-cookie/?fbclid=IwAR2e61R6fbADHltEy-_M420AAEVorsU-UJXgZzxzgNXSS1AaYCzZwegwo40

https://mojewypieki.com/przepis/ciastka-anzac

02.12.2023 | 10:26

ANDRZEJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Czwartek (30.11.) w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Biblioteka i samorząd uczniowski przygotowali wiele atrakcji dla młodzieży i nauczycieli. Nazwa zwyczaju pochodzi od imienia Andrzej, którego wspomnienie przypada na 30 listopada. Andrzejki obchodzono na terenie Niemiec, Szwajcarii, Polski, Litwy oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej. Zwyczaj na ziemiach polskich był już dobrze znany w XVI wieku. Od kilku lat w naszej bibliotece szkolnej bardzo dużym powodzeniem wśród uczniów cieszą się andrzejkowe wróżby literackie. Każda osoba przychodząca tego dnia do biblioteki losowała dla siebie wróżbę z sentencją – to również ciekawy pomysł na promocję czytelnictwa. Już od rana czytelnia zamieniła się w miejsce czarów i magii. Uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, wysłuchiwał przepowiedni wróżek, poznawał przyszłość z kart tarota, losował tajemnicze kubki zapowiadające przyszły zawód, były ciasteczka z wróżbą i inne atrakcje przepowiadające przyszłość. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

28.11.2023 | 19:37

Ciekawa praca w...policji.

Czy praca w policji może być niestereotypowa i dynamiczna, a śledztwa prowadzone są w filmowym stylu? W jaki sposób można uczyć się zawodu i do czego służy pędzel z piór marabuta? Na takie pytania i jeszcze wiele innych odpowiadał pan technik kryminalistyki z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach. W trakcie pokazu młodzież z 2f mogła śledzić niektóre elementy warsztatu pracy technika kryminalistyki. Okazało się przy okazji, jak bardzo przydają się wiadomości z chemii, biologii, fizyki a także ... matematyki. Oprócz rozległej wiedzy pomocne w tym zawodzie są specyficzne cechy takie jak; skrupulatność, spostrzegawczość oraz cierpliwość i wytrwałość. Nasz gość wspominał o początkach służby w policji i w jaki sposób trafił do zespołu kryminalnego. Jego opowieść o blaskach i cieniach zawodu dała nam szansę na uważne przyjrzenie się sobie i zastanowienie się nad wyborem ścieżki kształcenia.

26.11.2023 | 15:08

Paweł Heimann odbiera stypendium Prezesa Rady Ministrów

Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Paweł Heimann z klasy II A o profilu matematyczno- fizycznym, otrzymał za swoje osiągnięcia w nauce bardzo zaszczytne wyróżnienie, jakim jest Stypendium Prezesa Rady Ministrów. 23 listopada odbyła się uroczystość, na której nagrodzono wyróżnionych uczniów i doceniono ich pracę. Paweł, gratulujemy nagrody i życzymy kolejnych sukcesów.

26.11.2023 | 15:02

Konkurs "I Ty możesz zapobiegać przemocy”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie "I Ty możesz zapobiegać przemocy”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu plakatu, napisaniu wiersza lub przygotowaniu spotu dotyczącego przeciwdziałania przemocy. Najciekawsze prace posłużą do produkcji materiałów informacyjno- edukacyjnych, które będą wykorzystywane podczas działań profilaktycznych. W kategorii ,,plakat” Justyna Boniak z klasy 4F zajęła I miejsce, Joanna Maria Stachowiak z klasy 3F- II miejsce, a Antonina Strawa z klasy 1B otrzymała wyróżnienie. W kategorii ,,wiersz” Joanna Maria Stachowiak z klasy 3F zajęła II miejsce, a Zofia Skowrońska z klasy 3E miejsce III. Praca Patrycji Kąkolewskiej z klasy 3C otrzymała wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!

22.11.2023 | 18:16

Projekt "Być jak Mikołaj Kopernik"

Rok 2023 ogłoszono Rokiem Mikołaja Kopernika – przypada w nim 550 rocznica urodzin i 480 rocznica śmierci wielkiego astronoma. Z tej okazji 18 listopada 2023 roku w Bibliotece Miasta i Gminy Szamotuły odbyły się ciekawe spotkania współorganizowane przez nasza szkołę.

W ramach projektu „Być jak Kopernik” uczennice z klasy 3B: Natalia Kasprzak, Kornelia Kozłowska, Amelia Majerowicz, Monika Modrzejewska, Oliwia Pittner i Rozalia Talma przygotowały program dla uczniów szkół podstawowych i, jak się okazało, także młodszych. Na zajęciach uczyły piosenki o planetach, przeprowadziły zabawę ruchową, w której dzieci musiały się wykazać wiedzą na temat planet i ich kolejności od Słońca. Duże emocje towarzyszyły rozwiązywaniu interaktywnego testu Quizzes przygotowanego przez licealistki. Uczestnicy spotkania opuszczali bibliotekę z uśmiechem i nagrodami.

Drugie tego dnia popołudniowe spotkanie zaproszonych mieszkańców miasta z Patronem Roku rozpoczęła prezentacja „Instrumenty Mikołaja Kopernika”, przygotowana przez uczennice klasy 2A: Monikę Dolińską, Antoninę Janicką i Alicję Mińską pod opieką p.Ewy Wieczorek. Był to wspaniały wstęp do wykładu mgr. Jakuba Łukaszewskiego, starszego bibliotekarza z Pracowni Starych Druków Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu. Prelegent kilkakrotnie w swoim wykładzie poświęconym dziełu Mikołaja Kopernika „O obrotach”, odwoływał się do prezentacji naszych uczennic!

Taka forma popularyzowania wiedzy o wybitnym uczonym, jego epoce oraz astronomii z pewnością poszerzyła horyzonty zarówno zaangażowanej w projekty młodzieży, jak i uczestników spotkań.

21.11.2023 | 18:55

Młodzieżowa grupa rozwoju osobistego- spotkania

Jeśli pragniesz zrozumieć siebie i rozwijać swój potencjał, a także nawiazać nowe relacje i wzmocnić odpornosć psychiczną - ta grupa jest dla Ciebie.

Szczegóły na plakacie!

21.11.2023 | 18:48

XVII edycja prestiżowego bokserskiego Memoriału im. Leszka Błażyńskiego

18-19.listopada uczeń naszej szkoły, Wiktor Brodzik z kl.1G walczył w XVII edycji prestiżowego bokserskiego Memoriału im. Leszka Błażyńskiego. Wiktor startował w kategorii kadet 54 kg i otrzymał puchar dla najlepszego kadeta. W finale pokonał mistrza Polski i tym samym został najlepszym zawodnikiem turnieju. Na co dzień Wiktor trenuje w Szamotuły Boxing Team.

Serdecznie gratulujemy!

18.11.2023 | 14:34

Bal karnawałowy

Rada Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach zaprasza na zabawę karnawałową 3.02.2024r.

Szczegóły na plakacie.

Zapraszamy