Aktualności

24.03.2019 | 7:54

Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole w tym roku był obchodzony pod hasłem „Dzień Nauki”. Młodzież miała możliwość obejrzenia wystawy chemicznej w związku ze Światowym Dniem Wody, poznać właściwości wody od strony chemicznej, biologicznej, usłyszeć ciekawostki i przysłowia związane z wodą oraz wziąć udział w krótkim konkursie obejmującym tematykę wody na całym globie. W sali chemicznej uczennice przeprowadziły kolorowe doświadczenia z wodą: były „kolorowe wodne wulkany”, „tańczący olej”, „kolorowy deszcz”, „tęcza w cylindrze”, „magiczny wulkan” i inne. Całość podsumowana została prezentacją o znaczeniu wody dla organizmu człowieka.

W innym miejscu uczniowie pokazywali za pomocą prostych doświadczeń fizycznych, że czynności, które czasami uważamy za niemożliwe do wykonania bez użycia magii, można wytłumaczyć, odwołując się do zjawisk i praw fizycznych. Część młodzieży uczestniczyła w prelekcji prowadzonej przez maturzystę na temat energetyki jądrowej.

Z prezentacji na temat fulerenów uczestnicy dowiedzieli się, że pierwiastek węgiel, to nie tylko diament i grafit, ale także dziwna postać „klatki” zwanej fulerenem. Prezentacja o systemach liczenia pozwoliła poznać elementy historii liczby od pradziejów, przez starożytny świat Sumerów, Babilończyków i Majów, po współczesne systemy liczenia. Zapoznano się z różnymi podstawami liczenia. Czas na zajęciach odmierzał zegar binarny.

Uczniowie mieli okazję poćwiczyć swoją wyobraźnię z programem geogebra, gdzie tworzyli wieże, bryły znane z lekcji oraz odkrywali, skąd bierze się wzór na pole rombu. Bawili się matematyką tworząc bryły z plastikowych rurek oraz rozwiązując łamigłówki logiczne.

W tym dniu młodzież mogła też stać się elektronikiem, konstruując wiele w pełni funkcjonalnych urządzeń, jak wykrywacz hałasu, urządzenie rejestrujące dźwięk, odbiornik radiowy, telegraf oraz wiele innych. Z GRAVITRAX tworzyli pełne akcji systemy ścieżek z różnymi elementami konstrukcyjnymi, odkrywając prawa fizyki.

Ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego „Wody naszej okolicy w obiektywie”. Z przekazanych przez uczniów zdjęć przygotowano wystawę, na której można było podziwiać wody w Zajączkowie, Sierakowie, Pamiątkowie, Miałach, Tarnowie Podgórnym, Obrzycku, Wronkach, szamotulskie „jeziórko”… Zwycięzcą konkursu została uczennica klasy 1BE Renata Korpys.

Nie ma wiosny bez kwiatów, stąd na zajęciach z origami powstały piękne papierowe tulipany. Przyroda budzi się do życia dlatego quiz matematyczny był ściśle powiązany ze zwierzętami ich zwyczajami.

Jesteśmy przekonani, że w tym dniu każdy znalazł dla siebie coś interesującego.

19.03.2019 | 20:46

Konkursu Nadziei Olimpijskich imienia Karola Hoffmanna w Lekkiej Atletyce

W dniu 15 marca 2019r w Urzędzie Wojewódzki na sali sesyjnej odbyło się podsumowanie Konkursu Nadziei Olimpijskich imienia Karola Hoffmanna w Lekkiej Atletyce. Nasza uczennica i zawodniczka klubu lekkoatletycznego MKS Baszta Szamotuły Katarzyna Zaraś zajęła w kategorii juniorek młodszych 7 miejsce. Kasia specjalizuje się w konkurencjach rzut dyskiem i pchnięcie kulą.Warto również wspomnieć, iż Kasia od sezonu 2019r. została włączona do kadry wojewódzkiej i trenuje ze znanymi trenerami środowiska wielkopolskiej lekkoatletyki: Przemysławem Pawlakiem, Jackiem Biernackim i Grzegorzem Nowakiem. Trenerem klubowym jest wychowanek klubu MKS Baszta pan Krzysztof Unger.

17.03.2019 | 18:00

COOKING CLASSES

13 marca uczniowie klasy 3gC wybrali się w krótką, ale jakże ekscytującą, podróż do Szkoły Języków Obcych Program z siedzibą w Poznaniu, aby uczestniczyć w zajęciach językowych. Nasi gimnazjaliści wzięli udział we wspólnym gotowaniu z lektorem anglojęzycznym. Mieli okazję przygotować (i zjeść !) pyszne ciasteczka. Lektorem był Amerykanin, który w trakcie pieczenia opowiedział trochę o sobie i swoim kraju ojczystym, przy okazji przypomniał też słownictwo związane z gotowaniem. Kolejną częścią zajęć był wykład dotyczący historii, różnic kulturowych oraz ciekawostek na temat Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Pomimo początkowych obaw związanych z koniecznością komunikacji wyłącznie w języku angielskim, gimnazjaliści poradzili sobie doskonale, a tym samym wzmocnili wiarę we własne umiejętności językowe. Serdecznie polecamy spotkania z native speakerami!

17.03.2019 | 17:51

Dzień Edukacji Prawnej

Dzięki Koordynatorowi Edukacji Prawnej Młodzieży Sądu Rejonowego w Szamotułach Sędziemu Kajetanowi Kosterkiewiczowi oraz bardzo dobrej współpracy z Sądem Rejonowym w Szamotułach 15 marca uczniowie z klas humanistyczno - prawniczych wzięli udział w Dniu Edukacji Prawnej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. W imponującym gmachu sądu młodzież obejrzała spektakl profilaktyczno - edukacyjny pt. "Sekret" i wzięła udział w pełnej emocji rozprawie symulowanej na temat naruszenia dóbr osobistych w internecie poprzez wykorzystanie "mema" z wizerunkiem ucznia. Z bogatego programu zainteresowani wybrali również udział w pokazie mediacji rówieśniczej oraz lekcje na temat pożyczek tzw. chwilówek. Ciekawe okazały się także stoliki edukacyjne: profilaktyczne Wydziału Prewencji KWP w Poznaniu czy Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Okręgowego w Poznaniu, informacyjny Kuratorium Oświaty w Poznaniu i inne. Uczniowie powiększyli dzięki temu swoją wiedzę na temat różnych aspektów prawa, zobaczyli w praktyce jak wygląda przebieg rozprawy i jakie mogą być konsekwencje umieszczania w internecie przerobionych zdjęć, ośmieszających drugą osobę czy jaka jest rola mediatora w rozwiązywaniu sporów.

Serdecznie dziękujemy Sędziemu Sądu Rejonowego w Szamotułach Panu Kajetanowi Kosterkiewiczowi za możliwość udziału w ciekawym Dniu Edukacji Prawnej.

17.03.2019 | 14:35

Wpływ snu na kondycję psychiczną młodzieży

W lutym w ramach profilaktyki prozdrowotnej zajęliśmy się wpływem snu na kondycję psychiczną młodzieży. Wśród czynników wpływających na zdrowie człowieka dużo mówi się o sposobie odżywiania, aktywności fizycznej, radzeniu sobie ze stresem, a znaczenie snu jest trochę ignorowane. Dlatego zainteresowaliśmy się tym zagadnieniem, ponieważ nietrudno zauważyć, że w dzisiejszych czasach wiele młodych osób ma problemy z koncentracją, zaburzeniami nastroju oraz obniżeniem wydajności psychicznej i fizycznej. Przedstawione objawy między innymi wynikają z niedoboru snu.

W ramach tego projektu uczniowie wybranych klas liceum przygotowali prezentacje na temat ,,Znaczenia snu na organizm człowieka” oraz ankietę dotyczącą wpływu snu na kondycję psychiczną wśród młodzieży. Wiadomości dotyczące snu i wyniki ankiety młodzież przestawiała w formie tablic informacyjnych na korytarzu szkoły.

Ankieta przeprowadzona była wśród uczniów klas trzecich gimnazjum i pierwszych liceum. Na pytania dotyczące snu odpowiedziało 200 osób. Na podstawie udzielonych odpowiedzi potwierdziła się zależność, że klasy które więcej czasu przeznaczają na sen miały wyższą średnią oceną na I półrocze niż klasy która duża część osób była niewyspana. Sen większości osób trwa od 6-7 godzin, a 32% ankietowanych nie przesypia nawet tej wartości. Młodzież w wieku 14- 17 lat powinna przesypiać 8-10 godzin. 74 % ankietowanych czuje się niewyspana co wpływa na ich gorszą wydajność w ciągu dnia.

Miejmy nadzieję, że wiadomości przedstawione w tym projekcie zwrócą uwagę młodzieży na ważną rolę snu w ich życiu.

15.03.2019 | 20:12

Rekolekcje dla młodzieży

W dniach 25-27.03. 2019r. na hali "Wacław" odbędą się rekolekcje dla młodzieży „WSZYSTKO MI WOLNO...” 1 Kor 6,12.

Z programem można się zapoznać na stronie http://www.wszystkomiwolno.pl/.

Szczegóły dotyczące udziału w rekolekcjach dla poszczególnych oddziałów zostaną przedstawione w następnym tygodniu.

Oby był to owocny czas skupienia i refleksji.

13.03.2019 | 16:56

POZNAJ ŚWIAT – POZNAJ SIEBIE!!! – podejmujemy działania humanitarne

Nasza szkoła od września 2018 r. bierze udział w projekcie pt. ,,Szkoła humanitarna”, działając we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Celami projektu jest szeroko rozumiana edukacja globalna. Krytyczne myślenie otwiera uczniów, uczennice i szkołę na wielokulturowy świat. Pomaga zrozumieć działanie stereotypów, zmienia perspektywę, wprowadza do świata bez uprzedzeń.

Grupa projektowa wraz z opiekunkami p. Anną Biedną i p. Justyną Kaczmarek zaangażowała się w różnorodne działania globalne.

W Tygodniu Edukacji Globalnej przygotowaliśmy na parterze szkoły wystawę STUDNIA DLA POŁUDNIA.

W dniach 28.02. – 02.03. Agata i Zuzanna wraz z p. Anną Biedną wzięły udział w szkoleniu PAH w Toruniu, podczas którego młodzież z całej Polski podejmowała różnorodne działania projektowe.

Grupa licealistów we wtorek 12 marca uczestniczyła w ciekawych zajęciach edukacyjnych. Najpierw udaliśmy się do Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego, gdzie spotkaliśmy się z Imamem i rozmawialiśmy o kulturze muzułmańskiej, o tradycji islamu w różnorodnych kontekstach.

Potem pojechaliśmy do Gminy Żydowskiej, gdzie pani Alicja Kobus (przewodnicząca gminy) przybliżyła nam najważniejsze cechy kultury i tradycji żydowskiej.

Wyjazd edukacyjny dał młodzieży nie tylko możliwość poznania drugiego człowieka, który ma inną religię i tradycję, ale także dostrzec relacje Europy z Innymi: Żydami, Arabami, Muzułmanami. Była to dobra okazja, by poszukać wartości, które łączą ludzi z różnych grup oraz dostrzec poczucie jedności i wspólnotowości, a także nauczyć się postaw tolerancji w dialogu międzywyznaniowym.

10.03.2019 | 22:28

Drzwi Otwarte dla kandydatów do liceum i ich rodziców

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą naszej szkoły.

Czekamy na Ciebie:-)

09.03.2019 | 17:16

Sukcesy na Turnieju Tańca Towarzyskiego

Na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego "W sercu Wielkopolski", który odbył się 2 marca 2019r. w Kościanie - Julia Wojciechowska z 3gA z Adrianem Dyką z 3E zdobyli 2 miejsce w tańcach standardowych i 6 miejsce w tańcach latynoamerykańskich pow. 15 lat, kl. E.

Gratulujemy serdecznie!

Zdjęcie z turnieju wykonane przez KTTF

08.03.2019 | 21:41

„Spotkanie z Mendelejewem” w szkolnej bibliotece

6 marca 1869 roku rosyjski chemik Dymitr Mendelejew zaprezentował światu układ okresowy pierwiastków chemicznych. Wszystkie wówczas znane pierwiastki zestawił w tabeli, szeregując je według mas atomowych.

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę tego wydarzenia, a rok 2019 ogłoszony został przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Układu Okresowego Pierwiastków.

Dla podkreślenia, że tablica pierwiastków jest jednym z najważniejszych osiągnięć nauki w czytelni biblioteki właśnie 6 marca uczennice Oliwia Gill (3gC) oraz Aleksandra Biniak (3gC) przybliżyły uczniom klasy 1 BE sylwetkę Mendelejewa.

Ten genialny uczony słynął z potężnej brody i bujnych włosów, palił mnóstwo papierosów, wstawał koło południa, żeby być z ukochaną dopuścił się bigamii, był nominowany 3 razy, ale nigdy nie otrzymał Nagrody Nobla. Słuchaliśmy opowieści z ogromnym zaciekawianiem.

Układ okresowy nieco zmienił kształt od czasów Mendelejewa, ale jego struktura pokazująca okresowość właściwości pierwiastków pozostała oczywiście taka sama.

Nadal jest i będzie bardzo przydatny w każdym laboratorium chemicznym.