„Łączy nas Pamięć”

Od kilu lat uczniowie Skargi włączają się w akcję Żonkile i projekt Muzeum Polin „Łączy nas Pamięć”

19 kwietnia w sposób szczególny staramy się pokazać, że pamiętamy o walce, którą podjęli mieszkańcy warszawskiego getta w 1943 roku. Tego dnia przypinając żonkile, przypominamy nie tylko o powstaniu i ofiarach tej nierównej walki, ale również o tym, że w przedwojennej Polsce naszymi sąsiadami byli obywatele polscy żydowskiego pochodzenia, których spotkał przerażający los w czasie II wojny światowej. 19.04 2024 po 81 latach od wydarzenia, uczniowie udali się na spacer "Śladami szamotulskich Żydów" by znaleźć się w miejscach, które kiedyś związane były z codziennym życiem sąsiadów, których już nie ma. W czasie spaceru pojawiły się pytania: dlaczego polscy Żydzi musieli walczyć o godną śmierć? dlaczego pozbawiono ich godności, życia? dlaczego utraciliśmy bezpowrotnie szansę na życie obok naszych sąsiadów? dlaczego tak okrutnie triumfowało zło?

Możemy sobie stawiać wiele pytań, ale tu i teraz musimy pamiętać, o tym, do czego prowadzi brak akceptacji, nietolerancja, dzielenie ludzi…