„Chemia Bożego Narodzenia” – świąteczna lekcja chemii

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż! To przede wszystkim czas spędzony w gronie najbliższych. Tradycje jakie się z nimi wiążą to choinka, opłatek, kolędy, potrawy wigilijne, … . To wszystko pozostawia po sobie zapach, który zostaje w pamięci na całe życie.

Uczniowie klasy 1BE 14 grudnia zaprosili swoich starszych kolegów z klas biologiczno-chemicznych na spotkanie, w którym przybliżali zapachy i smaki Świąt Bożego Narodzenia.

Dowiedzieliśmy się, że zapach świerku, z którego robimy stroiki na stół, choinka pięknie przystrojona, swój aromat zawdzięczają związkowi organicznemu o nazwie α – pinen (węglowodór nienasycony), który występuje w żywicy drzew iglastych.

Nie ma Wigilii bez karpia. Za jego charakterystyczny ziemisty zapach i smak odpowiada geosmina (cykliczny alkohol).

Kluczową rolę w kuchni odgrywa cynamon, w którym znajduje się aldehyd cynamonowy.

Goździki dodawane do kompotów z suszonych owoców swój zapach zawdzięczają eugenolowi, organiczny związek z grupy terpenów (związki o intensywnym aromacie).

Owoce, które jako pierwsze kojarzą się ze świętami to oczywiście cytrusy. Swój świeży zapach zawdzięczają limonenowi zawartemu w skórce (węglowodór nienasycony).

To tylko niektóre przykłady.

Najwięcej emocji wzbudził bożonarodzeniowy konkurs internetowy www.quizizz.com, którego pytania ułożyli sami uczniowie. W ruch poszły telefony komórkowe, a wyniki rywalizacji można było od razu zobaczyć na ekranie rzutnika.

W świątecznie przystrojonej klasie spędziliśmy bardzo miłe chwile, przekonując się, że chemia towarzyszy nam na co dzień.

WESOŁYCH ŚWIĄT