Aktualności

21.03.2018 | 20:44

Podsumowanie wizyty młodzieży ze Stanów Zjednoczonych

18 marca 2018 społeczność naszej szkoły pożegnała gości ze szkoły Hanover High School ze Stanów Zjednoczonych. Wyjazd zaprzyjaźnionych partnerów projektowych poprzedził jednak dzień podsumowania wspólnych działań w Polsce. Młodzież polska i amerykańska spotkała się w sobotę 17 marca w budynku szkoły, aby omówić korzyści płynące z naszej współpracy, przedyskutować możliwości rozwoju i przekazać sobie zaproszenia do dalszej współpracy i podtrzymania przyjaźni. Następnie, wszyscy zgromadzeni obejrzeli pokaz Poloneza w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły" oraz próbowali swoich sił w tym tradycyjnym polskim tańcu. Nie zabrakło również akcentów lokalnych, kiedy przy dźwiękach kapeli szamotulskiej młodzież 'tańcowała' znane tańce naszego regionu: wiwata i przodka.

Po południu, uczniowie biorący udział w działaniach projektowych pod opieką nauczycieli spotkali się na polsko-amerykańskim spotkaniu pożegnalnym, gdzie oprócz pochwał na temat znaczenia tej wizyty w życiu amerykańskich gości nie zabrakło również uśmiechu i łez.

Wierzymy, że podjęta w projekcie praca i nawiązane przyjaźnie zaowocują dalszym wspólnym działaniem, a być może również wymianą uczniowską.

20.03.2018 | 21:22

Wyjazdy młodzieży w ramach projektu polsko-amerykańskiego

Wspólnie z naszymi amerykańskimi przyjaciółmi z projektu „Living together; Multiculturalism in the Polish – Lithuanian Commonwealth” intensywnie pracowaliśmy w szkole przez kilka dni. Na przykładach z naszego regionu omawialiśmy wzajemne relacje różnych grup narodowościowych i religijnych mieszkających obok siebie przez kilka wieków. Współcześnie szukamy informacji o przybywających do Wielkopolski Olędrach, Niemcach, Żydach. Zastanawialiśmy się nad wagą materialnego dziedzictwa pozostawionego przez te grupy i naszą odpowiedzialnością by ten dorobek zachować. Oprócz wspólnych prac w naszej szkole uczestnicy projektu wzięli udział w wyjeździe do Muzeum byłego Niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Warsztaty w muzeum zakończyła wzruszająca uroczystość w Lesie Rzuchowskim; ofiary obozu uczciliśmy modlitwą, refleksją i ciszą. W Łodzi wędrowaliśmy po cmentarzu żydowskim, na którym pogrzebane są osoby zasłużone dla rozwoju miasta. Takim przykładem jest rodzina Poznańskich, znanych fabrykantów. Wieczorem spacerowaliśmy po Manufakturze, olbrzymim kompleksie handlowym, hotelowym i kulturalnym. Nowoczesny obiekt powstał w zabudowaniach dawnej fabryki włókienniczej rodziny Poznańskich. Kolejne kroki skierowaliśmy do Warszawy i muzeum Polin. W stolicy zwiedzaliśmy Zamek Królewski i Trakt Królewski, miejsca związane z tematem naszego projektu. Duże wrażenie na naszych gościach zrobił Zamek Królewski z jego historią i wydarzeniami, które odbyły się w jego murach. Goście zauważyli oryginalną architekturę zamku i bogactwo naszego dziedzictwa. Ostatnim punktem wyjazdu do Łodzi i Warszawy było spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem.

20.03.2018 | 12:51

Wyniki konkursu geograficznego

W piątek 16 marca w ZSZ nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu odbył się etap wojewódzki konkursu geograficznego. W szranki z geograficznymi zadaniami stanęła dwójka naszych uczniów: Jakub Dobias z 2gA oraz Franek Spychała z 3gB. Poziom testu był zdecydowanie wysoki, a i tak chłopcy wykazali się ogromną wiedzą. Miło nam poinformować, że Franek Spychała został laureatem konkursu z wynikiem 45 punktów, natomiast Jakub otarł się o zwycięstwo (zabrakło mu jedynie 4 punktów).

Uczniom serdecznie gratulujemy!!

18.03.2018 | 16:49

Amerykanie u Skargi

Bieżący tydzień okazał się niezwykle ekscytującym i ciekawym czasem dla uczniów naszej szkoły. W dniach 11-18 marca br. grupa młodzieży oraz dwoje nauczycieli z dalekich Stanów Zjednoczonych zagościli „u Skargi".

Dzięki wsparciu organu prowadzącego, uczestnicy polsko-amerykańskiego projektu ‘Living together; Multiculturalism in the Polish – Lithuanian Commonwealth’ mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz wykorzystania w praktyce wiedzy zdobytej na lekcjach języka angielskiego oraz historii. Wraz z gośćmi nasi uczniowie starali się odnaleźć ślady i dowody wielokulturowości społeczeństwa polskiego na przestrzeni lat zwiedzając takie miejsca na terenie powiatu jak Lapidarium we Wronkach, kościół w Słopanowie, cmentarz w Wartosławiu. Pragnąc zwrócić uwagę na kształtowanie się państwowości w Polsce uczestnicy projektu odwiedzili Poznań, zwiedzającOstrów Tumski z katedrą oraz Bramą Poznania ICHOT.

Młodzież ze szkoły Hanover High School z miejscowości Hanover w stanie New Hampshire na początku pobytu miała okazję spotkać się z włodarzami powiatu Starostą Józefem Kwaśniewiczem i Wicestarostą Beatą Hanyżak. Starosta przybliżył gościom strukturę oraz historię powiatu, opowiedział o ciekawych zabytkach i inwestycjach na naszym terenie. Następnie, pod opieką przewodników – licealistów nasi goście mieli możliwość zwiedzenia Szamotuł, zobaczenia głównych zabytków, atrakcji turystycznych oraz skosztowania lokalnych przysmaków.

W dalszym etapie projektu uczestnicy wzięli udział w wyjeździe edukacyjnym do Chełmna nad Nerem, Łodzi oraz Warszawy, gdzie uczestniczyli w warsztatach dla młodzieży oraz zwiedzali stolicę. W programie pobytu gości nie zabrakło również akcentów typowo szamotulskich – zachwyciły ich tańce w wykonaniu artystów z Zespołu Folklorystycznego ‘Szamotuły’ oraz uczyli się tańczyć pod ich okiem.

Wierzymy, iż projekt ten jest początkiem wielu przyjaźni oraz wieloletniej współpracy pomiędzy szkołami w Szamotułach i Hanover.

18.03.2018 | 14:32

Nowe inwestycje i remonty w szkole

Po feriach w naszej szkole wiele zmian - pojawiły się na schodach naklejki edukacyjne i wymalowane zostały kolejne sale lekcyjne oraz biblioteka z czytelnią. Od paru tygodni korzystamy też z wyremontowanych łazienek. Również wymienione zostały wszystkie drzwi do sal lekcyjnych mieszczących się na parterze. Postępuje też kolejny etap prac w powstającej hali sportowej i jednocześnie rozpoczął się remont zaplecza sportowego (szatnie, łazienki) oraz malowanie sali gimnastycznej z wymianą oświetlenia.

18.03.2018 | 13:15

XVI edycja Wielkopolskiego Konkursu Matematycznego Supermatematyk 2017/2018

Celami konkursu są:

- popularyzacja matematyki wśród młodzieży,

- powszechny udział uczniów w konkursie,

- rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych,

- doskonalenie umiejętności matematycznych,

- motywowanie uczniów do systematycznej pracy,

- wyłonienie talentów matematycznych.

Konkurs jest adresowany do uczniów klas pierwszych i drugich liceów ogólnokształcących oraz pierwszych, drugich i trzecich technikum i szkół zawodowych.

W tym roku szkolnym odbyły się dwa etapy tego konkursu: powiatowy (grudzień 2017) oraz półfinał wojewódzki (marzec 2018).

Do finału konkursu zakwalifikowało się, spośród 1400 startujących w półfinale, czterech uczniów z naszej szkoły: Natalia Adamska, klasa IA, Paweł Filipiak, Kamil Niżnik i Mikołaj Żurawski, klasa IIA.

Finał konkursu odbędzie się w Liceum im. Marii Magdaleny w Poznaniu.

16.03.2018 | 8:00

Drużynowy konkurs matematyczno-informatyczny KOALA

Patronat merytoryczny nad konkursem sprawują: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej.

Konkurs został objęty też patronatem honorowym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

W pierwszym etapie startowały 33 drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych oraz 25 drużyn z gimnazjów z Poznania i Wielkopolski. W półfinale wzięły udział dwie drużyny z liceum oraz jedna z gimnazjum Zespołu Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi. Półfinał zakończył się sukcesem dla drużyny 314 Promili Logiki. Znalazła się wśród trzech najlepszych grup licealnych, które zmierzą się w meczu bezpośrednim na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Zawody odbędą się 14 kwietnia 2018 r.

Drużynę 314 Promili Logiki tworzą: Paweł Filipiak, Kamil Niżnik, Jan Lorkiewicz i Mikołaj Żurawski z klasy IIa.

16.03.2018 | 7:57

Światowy Dzień Liczby Pi

14 marca 2018 roku obchodziliśmy jak co roku, Światowy Dzień Liczby Pi. Życzyliśmy sobie „wszystkiego niewymiernego”. Każdy mógł obejrzeć wystawę pokazującą np.: gdzie w matematyce pojawia się ta liczba i jakie ma niebanalne zastosowania.

Ozdobą były też Pi–łańcuszki. Każdej cyfrze rozwinięcia dziesiętnego przypisaliśmy koralik o pewnym kolorze i kształcie. Przypomnieliśmy też znany wiersz Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi”.

Uczniowie bardzo się zaangażowali w budowę Pi-miasta. Każdej cyfrze rozwinięcia dziesiętnego należało przyporządkować odpowiedniej wysokości kolorowy wieżowiec. Powstał ciekawy projekt miasta.

Przekonaliśmy się po raz kolejny, że matematyka może być wspaniałą zabawą.

15.03.2018 | 21:29

Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK 2018

Dnia 15 marca 2018 roku w Poznaniu odbyła się XXVI Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK- etap wojewódzki , w której naszą szkołę reprezentowali : Anna Zawiasa kl. 3B oraz Jakub Dobias kl.2gA. Uczestnicy rozwiązywali test na temat zdrowia, sposobów jego ochrony, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz podstawowych wiadomości o historii i działalności PCK. Ocenie podlegały również prezentacje zawierające opis przeprowadzonej akcji promującej zdrowy styl życia.

Uczniowie naszej szkoły zajęli:

Jakub Dobias kl.2gA- 2 miejsce wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

Anna Zawiasa kl.3B- 3 miejsce wśród uczniów szkół średnich

Serdecznie gratulujemy

12.03.2018 | 8:45

Gość z Yad Vashem

W poniedziałek 5 marca w szamotulskim Muzeum – Zamek Górków uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z Alexem Dancyg – historykiem, współpracownikiem Instytutu Yad Vashem, koordynatorem seminariów dla nauczycieli z Polski, edukatorem kursów dla przewodników opiekujących się grupami młodzieży izraelskiej, która przyjeżdża do Polski by odwiedzać hitlerowskie obozy zagłady. Jednocześnie rodowitym warszawiakiem, mieszkańcem kibucu Nir Oz i zagorzałym kibicem polskich sportowców.

Alex Dancyg poruszał różne wątki trudnej przeszłości polsko-żydowskiej. Podkreślał, że jego działalność edukacyjna zawsze polegała na pielęgnowaniu relacji polsko-żydowskich "My jesteśmy skazani na dialog, bo nie ma historii Żydów bez historii polskich Żydów i nie ma historii Polski bez polskich Żydów. Dialog sam się nie zrobi, to sprawa pracy organicznej." Gość z ogromnym sentymentem wspominał czasy własnej młodości oraz podkreślał swój silny związek emocjonalny z Polską.

Odpowiadając na pytania młodzieży akcentował wyjątkowość Zagłady zorganizowanej przez Niemcy hitlerowskie i wykorzystywanie współcześnie tego faktu do celów politycznych. Co przy ignorancji ze strony polityków po obu stronach, może zniweczyć lata jego pracy. Zapytany o problem tożsamości (wyjechał z Polski mając dziewięć lat) podkreślał, że jest zakochany w polskiej literaturze i dumny z sukcesów polskich sportowców, że ma dwie ojczyzny: Polskę i Izrael.

W godzinach popołudniowych nasz gość spotkał się z nauczycielami Powiatu Szamotulskiego.