Aktualności

06.04.2023 | 0:28

Operacja Czysta Sama

Dnia 1 kwietnia młodzież naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji proekologicznej ,,Czysta rzeka” którą w Szamotułach przeprowadziła Fundacja Variete. 30 uczniów z klas: 1C, 1D1, 1B, 1E, 2E, 3AB, 3E i nauczyciele wraz z innymi wolontariuszami wykonali niesamowitą pracę posprzątania rzeki Samy oraz wpadające do niej kanały Kluczewski i Przybrodzki oraz Jeziórko.

Szamotuły już po raz drugi uczestniczą w tej akcji. W tamtym roku zaangażowanych było 100 osób, a w tym roku około 300. W sumie z terenu 10 km zebrano około 12 ton śmieci, w których najwięcej było butelek, słoików, puszek i opon. Akcja zakończyła się w Parku Zamkowym, gdzie wolontariusze mogli posilić się gorącą zupą, kiełbaskami z grilla oraz domowymi wypiekami.

Wspólne działanie na rzecz poprawy środowiska to korzyści nie tylko dla mieszkańców Szamotuł, ale również dla żyjących tam zwierząt. Pomimo ciężkiej pracy, humory dopisywały, a pozytywna energia i zapał udzielał się wszystkim.

Brawo młodzi ekolodzy !!!!!! Dzięki Wam świat będzie piękniejszy.

03.04.2023 | 20:54

SKARGA NA NIEBIESKO

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 21 stycznia 2008 roku. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa odnośnie funkcjonowania osób ze spektrum, ale też kształtowanie wobec nich postawy zrozumienia i tolerancji.
We wtorek 28.03.2023r. nasza szkoła także włączyła się w tę akcję. W geście solidarności z osobami z autyzmem nawiązaliśmy współpracę z Zespołem Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Szamotułach. Zrobiliśmy zdjęcie całej społeczności szkolnej, ubranej w kolor niebieski. Jest on symbolem tego ważnego dnia.

W kolejnych dniach wychowawcy i specjaliści szkolni przeprowadzili zajęcia dotyczące zaburzeń ze spektrum autyzmu, a uczniowie kl.If przygotowali okolicznościową gazetkę.

02.04.2023 | 21:40

Mistrzostwa Wielkopolski Szkół Podstawowych i Średnich w Karate WKF

Miło nam powiadomić naszą społeczność szkolną, że uczennica klasy 1A Dorota Kukawka startowała w niedzielę 26 marca w Mistrzostwach Wielkopolski Szkół Podstawowych i Średnich w Karate WKF. Dorota zdobyła brązowy medal w konkurencji Kata Indywidualne 5 Kyu i wyższe, roczniki 2006-2008.

Gratulujemy naszej medalistce i życzymy jeszcze wielu sukcesów sportowych !!!

02.04.2023 | 21:39

Fort VII

W miniony czwartek uczniowie klasy 3 F, biorący udział w projekcie IPN ,, Łączka i inne miejsca poszukiwań,, mieli kolejną nietypową lekcję historii, która odbyła się w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII. Muzeum powstało w miejscu pierwszego niemieckiego obozu koncentracyjnego, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce. Dzisiaj Fort VII funkcjonuje jako niezwykle ważne miejsce pamięci, służące utrwalaniu świadomości o zbrodniach popełnionych na polskiej ludności przez niemieckiego okupanta. Niezwykle ważne jest by młodzi ludzie zdawali sobie sprawę z istnienia tak ważnych miejsc w naszej lokalnej i ogólnopolskiej historii . Znacznie ważniejsze jest jednak to co powiedział jeden z uczniów uczestniczących w zajęciach, że rolą młodych ludzi jest to, by okrucieństwa wpisane w te miejsca nigdy się nie powtórzyły.

https://tiny.pl/w6q17

31.03.2023 | 22:32

II Powiatowy Turniej Szkół w Rummikub

W dniu 31. marca 2023r. odbył się finał II Powiatowego Turnieju Szkół w Rummikub. Na konkurs przybyło 15 szkół ze swoimi najlepszymi zawodnikami, wyłonionymi w czasie eliminacji szkolnych. Niezmiernie cieszy nas zainteresowanie turniejem, gdyż zależy nam na rozpropagowaniu gry, która rozwija wyobraźnię, logikę i kompetencje matematyczne. Opiekunowie rywalizowali ze sobą równie chętnie jak młodzież. Dzięki wsparciu Powiatu Szamotulskiego i Rady Rodziców zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody, a dla każdego były drobne upominki i poczęstunek. Miejsce IV zajęła Karolina Ławniczak (SP 1 Szamotuły). Trzecia lokata należała do Stefana Indyka (ZS nr 1 Wronki), druga do Julii Sikory (I LO Szamotuły), a zwyciężczynią II Powiatowego Turnieju Szkół w Rummikub została Michalina Lepsza z Liceum Sióstr Urszulanek w Pniewach. Puchar dla najlepszej szkoły powędrował do Nojewa, a zwyciężczynią turnieju nauczycieli została s. Anna Mańczak (Lo Pniewy). Uczniowie i opiekunowie oczekujący na finalistów miło spędzali czas w kawiarence, na rozmowach i ogrywaniu różnych gier.
Ogromne podziękowanie należy się Pani Dyrektor Justynie Szaniawskiej - Budaj za wsparcie oraz wolontariuszom, bez których trudno byłoby tak sprawnie przeprowadzić konkurs.

31.03.2023 | 21:42

Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Biegach Przełajowych

Dnia 27 marca br. odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu w Biegach Przełajowych. Nasza młodzież zaprezentowała się wyśmienicie, zajmując wszystkie miejsca na podium. Ogromnie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na rozgrywkach wojewódzkich.

I miejsce- Wiktoria Knutowicz 2A

II miejsce- Dominika Borowik 2C

III miejsce- Zuzanna Korpik 2C

I miejsce- Cyprian Krzyżanowski 1D2

II miejsce- Maciej Semrau 1C

III miejsce- Mikołaj Czajka 2D

30.03.2023 | 17:41

Wyjazd do Anglii

W dniach 22-28 marca prawie 40-osobowa grupa uczniów naszej szkoły poznawała angielską historię, kulturę, geografię i przede wszystkim język, biorąc udział w wyjazdowych warsztatach językowych z [połączonych z pobytem u rodzin] organizowanych przez Hello - English Culture Centre z Poznania. Oprócz praktycznej pracy z językiem, uczniowie mieli okazję zobaczyć miejsca o niezwykłych walorach geograficznych, historycznych i kulturowych. W programie pojawiły się takie perełki jak kamienny krąg Stonehenge, urokliwy wąwóz Cheddar Gorge, dom rodzinny Szekspira w Stratford-upon-Avon, znany fanom Harry'ego Potter'a Christ Church College w Oksfordzie, fabrykę czekolady Cadbury w Birmingham, kultowe zabytki Londynu oraz wiele innych.

Wrażenia z zielonej, magicznej wyspy na długo pozostaną w naszej pamięci!

24.03.2023 | 10:45

Cyberakademia w naszej szkole

W ramach projektu Enigma już dwie grupy uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich naszego liceum pod opieką pani Alicji Banaszyńskiej i pani Magdalena Topór uczestniczyły w zajęciach dodatkowych z serii Cyberakademia 1.0 (robotyka EV3). Uczniowie w grupach projektowali, budowali i zaprogramowywali roboty, które miały wykonać dane zadania podczas misji na Marsa. Kreatywność uczniów, zaangażowanie oraz praca zespołowa pozwoliły im poradzić sobie z wieloma problemami, związanymi z opracowaniem rozwiązań Space Challenge (Kosmiczne wyzwanie), dając dużo radości oraz dobrej zabawy.

Link do filmiku: https://youtu.be/72rUVhbIPfI

23.03.2023 | 11:03

Dzień Edukacji Prawnej w szamotulskim sądzie

W Dzień Edukacji Prawnej, który w tym roku przypadł na 15 marca, klasa 1f wybrała się do sądu w Szamotułach. W pierwszej części mieliśmy szansę zobaczyć stare dokumenty poświadczające prawa własności oraz zobaczyć pomieszczenia służące do umieszczania osób aresztowanych, pozbawionych wolności. Sędzia Kajetan Kosterkiewicz zaprosił młodzież do sali sądowej i pozwolił na swobodne oglądanie wyposażenia sali, przymierzenie prawdziwej togi oraz zajęcie (chociaż na chwilę) fotela sędziowskiego. Panie radczynie Monika Rotnicka i Magdalena Adamczewska z Grupą "Anioły" przygotowały pokaz mediacji jako metody rozwiązywania problemów a pani Agnieszka Nowaczyk - kuratorka zachęcała do mediacji rówieśniczej. Pan Mirosław Renn przekonywał nas do ochrony swojej prywatności w Internecie i podpowiadał w jaki sposób zrobić to skutecznie.

22.03.2023 | 21:48

SPOTKANIE Z WYBITNYM ABSOLWENTEM – AKTOREM BARTŁOMIEJEM FIRLETEM

21 marca 2023 r. młodzież naszego liceum spotkała się także z wybitnym absolwentem – aktorem Bartłomiejem Firletem, który odwiedził szkołę po 21 latach od matury.

Urodzony w Szamotułach, dzieciństwo i młodość spędził we Wronkach, w 2008 r. ukończył wydział aktorski na PWST we Wrocławiu, obecnie występuje na scenach teatrów warszawskich. W swoim dorobku ma ponad sto ról filmowych i kilkadziesiąt teatralnych, największą popularność przyniosła mu jednak rola aspiranta Antoniego Dziubaka w serialu „Ojciec Mateusz”, który ogląda około 10 mln widzów. Wciela się w tę postać już od 8 lat.

Bartłomiej Firlet opowiedział o swojej drodze do wymarzonego zawodu oraz o aktorskiej codzienności . Które swoje role uważa za najlepsze? Która była najtrudniejsza? Do jakich poświęceń bywał zmuszony na planie? Dlaczego lubi najbardziej tragikomedie? Czym jest sukces w zawodzie aktora? Jakie są jego minusy? To tylko niektóre z tematów zaproponowanych przez młodzież. Nie mogło oczywiście zabraknąć pytań o rolę aspiranta Dziubaka i pracę na planie serialu, a także o wspomnienia z czasu nauki w szamotulskim liceum.

Refleksje naszego gościa były ogromnie inspirujące. Zachęcał, by nie rezygnować z marzeń i nie zniechęcać się nieuniknionymi porażkami. Podkreślał rolę dyscypliny (nie tylko w zawodzie aktora) oraz potrzebę ciągłego uczenia się czegoś nowego, wykraczania poza strefę komfortu, bo tylko to umożliwia rozwój. Za sukces w życiu pan Batłomiej Firlet uznał wykonywanie zawodu, który się kocha, który jest naszą pasją – i tego życzył młodzieży.

Po spotkaniu był oczywiście jeszcze czas na autografy, pamiątkowe zdjęcia oraz rozmowy indywidualne z sympatycznym gościem.