Aktualności

02.07.2023 | 0:13

Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

23 czerwca był dniem uroczystego zakończenia zajęć w roku szkolnym 2022/2023 i rozdania świadectw licealistom. Promocję do następnej klasy otrzymało 549 uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich ( z końcem kwietnia 133 tegorocznych maturzystów opuściło liceum). Najwyższą średnią wśród klas pierwszych liceum zdobyła klasa 1B - 4,58, w klasach drugich - 2C ze średnią 4,28, w klasach trzecich 3AB ze średnią 4,22. Wśród uczniów klas pierwszych 54 osoby otrzymały świadectwo z wyróżnieniem, a najwyższą średnią w klasach pierwszych i w szkole uzyskał Paweł Heimann 5,73. W klasach drugich 27 osób otrzymało świadectwo z wyróżnieniem z najwyższą średnią 5,46 Alicji Kałużnej, a w klasach trzecich było 21 świadectw z wyróżnieniem i najwyższa średnia 5,54 Justyny Boniak. 66 licealistów zostało wytypowanych do stypendium Starosty Szamotulskiego. Podczas uroczystej akademii wręczono świadectwa z wyróżnieniem i nagrody. Podsumowano również konkursy, które odbyły się w tym roku szkolnym. Miłym akcentem na zakończenie była część artystyczna przygotowana przez klasy 1A i 2D po kierunkiem pań: Justyny Kaczmarek i Katarzyny Olbert-Wójcik. Wszystkim życzymy udanego wypoczynku wakacyjnego, nabierania sił, niezapomnianych wrażeń, interesujących podróży, poznania nowych miejsc i ludzi. Do zobaczenia we wrześniu!

26.06.2023 | 17:35

W zdrowym ciele – zdrowy duch

20 czerwca 2023 r. w naszej szkole zorganizowany został Szkolny Dzień Profilaktyki, tym razem w wersji sportowej, zgodnie z hasłem „W zdrowym ciele – zdrowy duch”.

Imprezę zainaugurował specjalny pokaz mody, przygotowany przez panią profesor Beatę Jankowiak. Uczniowie klas pierwszych prezentowali zaprojektowaną przez siebie i własnoręcznie wykonaną na lekcjach plastyki odzież, inspirowaną różnymi nurtami sztuki współczesnej. Modelki i modeli na wybiegu spontanicznie wsparły ich nauczycielki, prezentujące poza modą także dużą dawkę poczucia humoru. Kolejne części pokazu poświęcone były takim nurtom w sztuce, jak kubizm, abstrakcjonizm, surrealizm czy fowizm, dzięki czemu można było także pogłębić swoją wiedzę na ich temat. Wyboru najciekawszych kreacji w każdej grupie dokonywały specjalnie zaproszone na tę uroczystość „projektantki z Włoch”, doskonale, o dziwo, władające językiem polskim.

Po tej dawce wrażeń artystycznych nadeszła pora na emocje sportowe. Ośmioosobowe reprezentacje poszczególnych klas rywalizowały w wyścigach rzędów, wykonując zadania wymagające sprawności fizycznej, zręczności, skoczności i szybkości. Wśród konkurencji znalazły się m. in. sympatycznie brzmiące, acz iście mordercze „raczki”, „sadzenie ziemniaków”, bieg wahadłowy, tor przeszkód, prowadzenie piłki slalomem i wiele innych.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że do rywalizacji stanęła także drużyna nauczycieli! Ośmioro śmiałków, którzy zademonstrowali nie tylko doskonałą kondycję fizyczną, ale przede wszystkim odwagę, ogromny dystans do siebie i poczucie humoru, to panie profesor Katarzyna Nowak, Katarzyna Olbert – Wójcik, Renata Popowska, Katarzyna Serba, Grażyna Skórnicka, Sylwia Tasarz, Adamina Włodarczak oraz pan profesor Krzysztof Unger. Warto dodać, że zaledwie 1 punkt dzielił tę drużynę od podium, zasłużyła więc na szczególne gratulacje.

Ostateczne wyniki rywalizacji drużyn na poziomie poszczególnych klas były następujące:

klasy I : I miejsce zajęła I A, II miejsce – I G1, a III miejsce – I G2

klasy II: I miejsce – II D, II miejsce – II F, III miejsce – II C

klasy III: I miejsce – III D2, II miejsce – III D1, III miejsce – III F

Cele i założenia tej sympatycznej imprezy, czyli integracja szkolnej społeczności, dobra zabawa i rekreacja, zostały zrealizowane, a jej uwieńczeniem było wspólne odtańczenie pełnej radości i wyrażającej poczucie wspólnoty belgijki.

25.06.2023 | 23:21

"Poznaj Polskę"

15-16 czerwca klasa 1G1 wraz z uczniami z innych oddziałów wyjechała na szkolną wycieczkę do Warszawy w ramach realizacji programu dla szkół "Poznaj Polskę". Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty na Powązkach, gdzie w Alei Zasłużonych ze wzruszeniem odwiedziliśmy groby znanych osób z pierwszych stron gazet. Udaliśmy się także pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych oraz na Stary Cmentarz. Następnie odwiedziliśmy Łazienki Królewskie, słynny Pałac Na Wodzie, skąd przeszliśmy do Grobu Nieznanego Żołnierza oraz na Rynek Starego Miasta z Syrenką. Pierwszy dzień wycieczki zwieńczyliśmy wizytą w Teatrze Capitol, w którym za sprawą spektaklu "Prezent Urodzinowy" zaśmiewaliśmy się do łez. Noc spędziliśmy w Centrum Okopowa. Następnego dnia rozpoczęliśmy dzień od zwiedzania Centrum Nauki Kopernik, gdzie młodzież miała możliwość zobaczenia wielu ciekawych nowinek technicznych. Udaliśmy się także na XXX piętro Pałacu Kultury, by móc podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę stolicy. Wycieczkę zakończyliśmy w Złotych Tarasach, gdzie był czas na posiłek i zakupy. W ramach programu "Poznaj Polskę" otrzymaliśmy dofinansowanie na wyjazd w wysokości 10 000 zł. Bardzo dziękujemy za taką możliwość, dzięki której mogliśmy cieszyć się urokami stolicy i zobaczyć tak wiele pięknych miejsc.

23.06.2023 | 22:15

"No more war..."

W dniach 18 - 22 czerwca 2023 r. dziewczyny z 1F brały udział w międzynarodowych warsztatach historyczno-artystycznych w Krzyżowej, które były zwieńczeniem wielomiesięcznego projektu „Nigdy więcej wojny!“ realizowanego wspólnie z pięcioma innymi szkołami z Niemiec i Polski. W ramach projektu w klasach wszystkich uczestniczących w nim szkół uczniowie zgłębili tematykę Śląska jako regionu, który łączył i dzielił, a następnie wymienili się wynikami swojej pracy. Projekt był pomysłem Międzynarodowej Rady Delfickiej (IDC), która została założona w celu ożywienia idei igrzysk delfickich (pytyjskich), a tym samym promowania idei pokoju i międzynarodowego porozumienia poprzez edukacje, sztukę i kulturę. Partnerem projektu było również Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie, Fundacja Krzyżowa oraz Polsko-Niemiecka Komisja Podręcznikowa Historyków i Geografów.

20.06.2023 | 23:46

Informacja o zakończeniu roku szkolnego 2022/23

23 czerwca 2023 roku zakończymy rok szkolny 2022/23, z tej okazji zapraszamy wszystkich na Mszę św. do szamotulskiej bazyliki na godz. 8.00 oraz do szkoły na godz. 9.00.

Uroczystość odbędzie się w hali Szamotulanka.

15.06.2023 | 23:08

O rynku pracy w powiecie szamotulskim

Dnia 13 czerwca w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć pracownika Powiatowego Urzędu Pracy w Szamotułach Panią Magdalenę Magdziarek. Spotkanie to dedykowane było dla klas 3AB i 3D, które realizując geografię na poziomie rozszerzonym w swym programie analizują również lokalny rynek pracy i poziom bezrobocia w regionie. Podczas tej wizyty mieliśmy okazję dowiedzieć się jakich pracowników dziś poszukują przedsiębiorcy, z czego wynika aktualne bezrobocie, jakimi działaniami może wesprzeć urząd osoby poszukujące zatrudnienia. Prelekcja zdecydowanie miała dla nas wydźwięk praktycznego podejścia do obrania przez nas dalszej drogi kariery i podjęcia życia zawodowego.

11.06.2023 | 17:41

XX Konkurs Literacki o Złotą Wronę

2 czerwca 2023 r., w kameralnej przestrzeni Biblioteki Publicznej we Wronkach, odbyła się finałowa gala podsumowująca XX Konkurs Literacki o Złotą, Srebrną i Brązową Wronę.

Temat jubileuszowej edycji konkursu poruszał trudny emocjonalnie, ale ważny dla młodych ludzi problem i nawiązywał do słów patronki roku 2023:

Wyraźnie teraz przypominam sobie,

jak ludzie, widząc mnie, milkli wpół słowa.”

(Wisława Szymborska)

Co czyni dziś człowieka samotnym?

Jakie są przejawy samotności we współczesnym świecie?

Zainteresowanie konkursem było bardzo duże – wpłynęło ponad 80 prac. Tym bardziej cieszy sukces uczennic i uczniów naszego liceum, którzy w kategorii szkół średnich zdobyli aż 5 z 6 przyznanych nagród:

· Mikołaj Stachowiak (klasa III E) – I miejsce – Złota Wrona

· Aleksandra Flis (klasa III E) – III miejsce – Brązowa Wrona

· Makary Nowierski (klasa I E) – wyróżnienie

· Małgorzata Skrzypek (klasa II F) – wyróżnienie

· Joanna Stachowiak (klasa II F) – wyróżnienie

O podkreślanej przez przewodniczącego jury - Jerzego Grupińskiego dojrzałości refleksji młodych adeptów pióra oraz interesującej formie nagrodzonych opowiadań warto się o przekonać osobiście. Zapraszamy do lektury prac, zebranych w kolekcji dostępnej pod poniższym linkiem:

https://bit.ly/Wrony2023

Nagrodzonym Autorkom i Autorom oraz ich opiekunce, pani Elżbiecie Mizgalskiej, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zdjęcia p. Joanna Janicka

11.06.2023 | 17:38

Magiczny Dzień Dziecka

1 czerwca uczniowie klasy IE z Przyjaciółmi, a 2 czerwca - z II B przenieśli się w baśniowy świat musicalu „Piękna i Bestia”. Najnowszy spektakl Teatru Muzycznego w Poznaniu zasłużenie zbiera znakomite recenzje i przyciąga tysiące zachwyconych widzów w każdym wieku.

Wzruszająca, nasycona rozmaitymi emocjami fabuła. Siła uniwersalnego przesłania o potędze miłości. Wspaniała muzyka i piosenki. Interesujące kreacje aktorskie. Lekkość i humor. Profesjonalizm i kunszt muzyków, wokalistów i tancerzy. Niewiarygodna kreatywność twórców spektaklu, którzy przenoszą akcję do … wnętrza książki, by wyczarować na tak maleńkiej scenie i miasto, i las, i zamek. Współgrające z tą koncepcją zachwycające „wycinankowe” kostiumy i scenografia. Wspaniałe efekty świetlne. Nie, Magii Teatru nie da się opisać - to po prostu trzeba przeżyć osobiście!

Byliśmy urzeczeni i zaczarowani. Po długiej owacji na stojąco okazało się jednak, że to jeszcze wcale nie koniec wrażeń. Z okazji Dnia Dziecka zespół teatru przygotował bowiem dla nas specjalną niespodziankę – spotkanie z Bellą i Księciem w foyer! Odtwórcy głównych ról – Urszula Laudańska i Rafał Szatan - cierpliwie pozowali do setek zdjęć i rozmawiali z widzami. Rzecz jasna, i my skwapliwie skorzystaliśmy z okazji, by osobiście podziękować i pogratulować Artystom.

To był niezapomniany, magiczny Dzień Dziecka.

07.06.2023 | 21:39

"Pod słońcem Toskanii"

W dniach od 26 maja do 1 czerwca grupa uczniów z naszego liceum udała się na wycieczkę do przepięknej krainy oliwek, cyprysów i średniowiecznych budowli. Po długiej podróży na wszystkich uczestników czekała kąpiel w basenie i chillout w otoczeniu śródziemnomorskiej roślinności. Drugiego dnia zobaczyliśmy między innymi Krzywą Wieżę w Pizie i degustowaliśmy prawdziwą włoską pizzę. Kolejne dni wypełnione były spacerami po urokliwych uliczkach Sieny, cudownymi widokami cyprysowych alejek i wzgórz obsypanych licznymi winnicami. Dla miłośników sagi "Zmierzch" odwiedziliśmy Volterę, a ducha średniowiecza poczuliśmy w historycznym miasteczku San Gimignano. Nie można tez pominąć spaceru nad przepięknym jeziorem Garda, a następnie wizyty pod słynnym balkonem w Weronie. Oczywiście czym byłaby ta wyprawa bez naszego DJ Bartolomeo, który wprowadził włoski i weselny klimat podczas pokonywania toskańskich wzgórz. Nie wspomnimy już o odtańczonym na postoju polonezie. To był wspaniały czas pełen wrażeń, słońca, wąskich uliczek, urokliwych kamieniczek, oliwek, makaronów, sera Parmiggiano Regiano i wspaniałej włoskiej muzyki. Wspomnienia pozostaną. Ciao Italia!

07.06.2023 | 21:32

"Przywołanie z niepamięci"

Po wielu miesiącach zakończyliśmy główne prace w projekcie " Przywołanie z niepamięci", który realizowaliśmy wspólnie z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury. Na prace projektowe otrzymaliśmy dofinansowanie z Muzeum Polin w ramach programu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe".

Celem naszego projektu było przywrócenie do społecznej pamięci sylwetek osób, rodzin żydowskich i niemieckich mieszkających w naszym mieście. Informacje biograficzne stały się punktem wyjścia do działań artystycznych.

W tej pracy wspierali nas: profesor Joanna Roszak, profesor Krzysztof Balcerowiak i pan Damian Kłaczkiewicz. Opiekunowie trzech grup czuwali nad jakością grafik, plakatów i dzieł literackich. W ciągu wielu miesięcy zbierania informacji i kompletowania informacji o dawnych obywatelach Szamotuł dotarliśmy, między innymi, do Nowego Jorku, gdzie znajdują się archiwalia związane z naszym miastem. Dzięki wskazówkom pana Andrzeja Nowaka pozyskaliśmy kilka projektów architektonicznych przechowywanych w nowojorskiej bibliotece The Jewish Theological Seminary. Już wiemy jaki był projekt budynku szkoły żydowskiej w Szamotułach w 1897 roku. Na dokumencie widnieje podpis właściciela firmy budowlanej z Szamotuł Henryka Wysockiego, którego przypominaliśmy kilka lat temu w innym naszym projekcie (http://zapomnianiszamotulanie.skarga-szamotuly.edu.pl/).

Uczennice i uczniowie stworzyli oryginalne teksty, plakaty i grafiki wykorzystujące elementy biografii szamotulskich rodzin. Otwarcie wystawy i pokazanie swoich dokonań było emocjonującym przeżyciem i okazją do pochwalenia się swoimi pasjami. Kolejny raz młodzież zaskoczyła dorosłych oryginalnością ujęcia tematu i twórczym wykorzystaniem elementów z przeszłości. W taki niestandardowy sposób chcieliśmy przypomnieć obywateli naszego miasta, ich wkład w krajobraz kulturowy i dzisiejszą nieobecność.

Wystawa w naszej szkole dokumentuje pracę autorek, autorów oraz ich mentorów i mentorki. Słowa podziękowania kierujemy do pomagającym nam osobom z Muzeum Zamek Górków i SzOKu.