Aktualności

09.10.2019 | 19:48

Światowy Dzień Zwierząt u nas po raz 4

4 października już po raz 4 w naszej szkole został zorganizowany Światowy Dzień Zwierząt. Z tej okazji realizowaliśmy projekt mający na celu uwrażliwienie młodzieży na los zwierząt oraz podkreślenie ich znaczącej roli w życiu człowieka.

W ramach tej imprezy przeprowadzono następujące działania:

1.Wykłady i spotkania w których uczestniczyły klasy 1 o rozszerzonej biologii ( 1C, 1D, 1H1, 1H2)

- z psychologiem p. mgr Julią Żarczyńską na temat wpływu zwierząt na psychikę człowieka

- z lekarzami weterynarii p.Joanną Mamcarz oraz p.Aleksandrą Mazur na temat chorób i opieki nad zwierzętami

2. Konkurs fotograficzny ,, Selfie z pupilem”

- wśród licznych zdjęć komisja wyróżniła prace: Jagienki Piątkowskiej 1G, Mileny Dąbrowskiej 1K, Zosi Serafinowskiej 1H

3. Zbiórka darów dla Schroniska Bezdomnych Zwierząt w Przyborówku

-zebraliśmy 162 kg karmy dla psów i kotów, 20 ręczników, 11 koców, 10 obroży i smyczy, 3 legowiska i inne drobne rzeczy

4. Konkurs na najlepiej przebraną klasę

W rywalizacji dotyczącej najliczniej przebranej klasy i największej ilości rzeczy zebranych dla schroniska wygrały klasy: 8 sms, 1 AB, 1C, 1G1, 2D, 3B. W nagrodę klasy te uzyskały bon na dzień bez pytania.

Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy. Brawo Wy !!!!!!

08.10.2019 | 22:08

Akcja "Dopalacze niszczą życie"

Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach ogłasza konkurs pod hasłem: „Dopalacze niszczą życie”. Do włączenia w akcję zapraszamy uczniów klas 7-8 szkół podstawowych oraz uczniów klas 1-4 szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu szamotulskiego. Podstawowym celem akcji jest uświadomienie społeczeństwa na zagrożenia związane z zażywaniem tzw. dopalaczy i narkotyków oraz promowanie zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów.

W celu popularyzacji właściwych zachowań ogłaszamy konkurs na komiks oraz na przygotowanie spotu promującego pożądane zachowania wobec zagrożeń związanych z narkotykami i dopalaczami. Tematem przewodnim komiksu lub spotu jest hasło: „Dopalacze niszczą życie”. Prace nadesłane na konkurs muszą być pracami własnymi, wcześniej niepublikowanymi i nienagrodzonymi w konkursach.

Najlepsze prace zostaną nagrodzone oraz wykorzystane w przedsięwzięciach profilaktycznych. (Nagrody przewidziane dla laureatów konkursów to m.in. sprzęt elektroniczny). Finał akcji – ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród planowane jest na miesiąc marzec 2020 r. Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszeniową należy dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 15.11.2019 roku na adres:

Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach
ul. Polna 3, 64-500 Szamotuły
(z dopiskiem na kopercie „Dopalacze niszczą życie”)

Pliki do pobrania (1):
regulamin_i_karty_zgloszeniowe_-_dopalacze_niszcza_zycie.pdf

07.10.2019 | 20:54

KARMELOWE WARSZTATY WYROBU LIZAKÓW

7 października uczniowie kl. 7 i 8 sms w czasie wyjazdu integracyjnego do Poznania uczestniczyli w ciekawych warsztatach w Poznańskiej Manufakturze Cukierków i Lizaków. W czasie tych zajęć młodzież zapoznała się z procesem produkcyjnym oraz mogła się sprawdzić jako młodzi cukiernicy wykonując własnego lizaka.

Były to interesujące i słodkie zajęcia.

07.10.2019 | 19:12

I Przystanek Profilaktyczny PaT

W dniach 04. – 05.10.2019r. grupa licealistów naszej szkoły uczestniczyła w I Przystanku Profilaktycznym PaT, odbywającym się pod hasłem „ Szamotuły – sercem otwarte na teatr i film.” Organizatorami tego niezwykłego przedsięwzięcia były: II Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej, Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach, Szkoła Podstawowa nr 2 i Zespół Szkół nr 3.

Celem tej imprezy, która rozpoczęła się przemarszem ulicami miasta, była szeroko rozumiana profilaktyka tj. promowanie mody na życie bez uzależnień. Uczestnikom towarzyszyły hasła: STOP PRZEMOCY, STOP NARKOTYKOM, STOP DOPALACZOM! Prowadzący przystanek p. Grzegorz Lach – człowiek o niesamowitej osobowości i charyzmie wielokrotnie podkreślał, że najważniejsze jest BEZPIECZEŃSTWO.

Dodatkową atrakcją imprezy była szeroka gama warsztatów dla młodzieży, zakończona finałową prezentacją wypracowanych umiejętności. Nasi uczniowie brali udział w warsztatach: hip – hop, plastycznym, wokalnym i kulinarnym .

Niesamowite wrażenie zrobiło na nas także spotkanie z teatrem. W piątkowy wieczór, w pięknej, klimatycznej auli SP nr 2, młodzież miała okazję zobaczyć dwie krótkie miniatury teatralne: Czechowa „ Niedźwiedź” oraz Mrożka „Na pełnym morzu”.

Cała impreza pokazała jak można dobrze wykorzystać czas, poświęcając się pasji, kulturze, zajęciom sportowym, a przede wszystkim spotkaniom rówieśniczym.

06.10.2019 | 16:11

IX Samsung Półmaraton

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim wolontariuszom z naszej szkoły - nauczycielom i uczniom, którzy pomagali na mecie i trasie IX Szamotuły Samsung Półmaraton. Brawo Wy!

06.10.2019 | 0:09

Porozumienie o współpracy z WSHiU

W czwartek 3 października gościliśmy w szkole przedstawicieli Wyższej Szkoły Handlu i Usług z Poznania. Licealiści z klas medycznych i medyczno-przyrodniczych wzięli udział w wykładzie z zakresu dietetyki oraz krótkim szkoleniu na temat komunikacji. W ten dzień podpisano również porozumienie o współpracy pomiędzy Wyższą Szkołą Handlu i Usług w Poznaniu a Zespołem Szkół nr 1 w Szamotułach.

05.10.2019 | 12:30

Dyskoteka

3 października 2019 szkolną dyskoteką zakończyliśmy obchody 100 lecia naszej szkoły. Filip i Miłosz zadebiutowali w roli DJ-ów i stworzyli świetną atmosferę do zabawy. Na parkiecie królowali najlepsi tancerze, którzy już czekają na kolejną imprezę.

04.10.2019 | 15:06

STULECIE SZKOŁY

"Rocznice są wzniesieniami w krajobrazie naszego życia. Kierują one nasz wzrok w stronę przebytej drogi..."

Minął tydzień od zakończenia świętowania 100-lecia szkoły. Pora na podsumowanie. Tak zacny Jubileusz wymagał odpowiedniej oprawy. W piątek 13 września obchody rozpoczęła pierwsza z imprez towarzyszących - Wystawa "Absolwenci Skargi artystycznie" w Muzeum-Zamek Górków. W sobotę 14 września na stadionie lekkoatletycznym miała miejsce "Sztafeta pokoleń" 100x1000m, a we wtorek 17 września - turniej siatkarski w Hali Sportowej "Szamotulanka". Zakończeniem była czwartkowa (3 października) dyskoteka dla młodzieży w podziękowaniu za trud i pomoc w przygotowaniu Jubileuszu.

Uroczystości główne w sobotę 21 września rozpoczęła Msza Św., którą koncelebrowali Księża - absolwenci szkoły. Z kościoła ulicami miasta barwny korowód prowadzony przez orkiestrę przemaszerował do Hali "Szamotulanka", gdzie odbyła się uroczysta akademia, będąca okazją do wspomnień, wzruszeń, refleksji, powrotu do atmosfery "szkolnych lat". W kolejnych przemówieniach dyrekcji i gości przywołano zdarzenia i ludzi współtworzących 100-letnią historię i wywierających wpływ na charakter i atmosferę "szamotulskiego ogólniaka". Uroczystość stała się okazją do wyróżnienia osób, które w szczególny sposób wpływają na życie placówki, wspierają wszelkie inicjatywy angażując się w przeróżne działania na rzec liceum oraz podziękowań przedstawicielom władz samorządowych, kierownikom instytucji oraz absolwentom współpracującym ze szkołą. Honorowymi wyróżnieniami - statuetkami z popiersiem patrona nagrodzono zasłużonych dla szkoły pedagogów. Natomiast szczególnym wyróżnieniem było wręczenie szkole statuetki "Wieża", którą władze miasta przyznają wybitnym postaciom, instytucjom, sławiącym Szamotuły w kraju i za granicą.

Część oficjalną uroczystości zakończył program artystyczny w wykonaniu aktorów ze szkolnej grupy teatralnej "Piotrelle" oraz licealistek - tancerek z formacji "Dance Macabre".

Po poczęstunku zakończonym urodzinowym tortem był czas na spotkania absolwentów w starym i obecnym budynku szkoły, zwiedzanie szkół oraz wystawy kronik, pamiątek i zdjęć z lat szkolnych. Natomiast wieczorową porą ponad 300 osób spotkało się na Balu Absolwentów w Hali "Szamotulanka" gdzie po krótkim, ale widowiskowym występie artystycznym był czas by w rytmach zespołu Marrion "przetańczyć 100 lat w jedną noc".

03.10.2019 | 19:46

"Koalicja dla NIepodległej"

Razem ze Stowarzyszeniem Wychowanków Gimnazjum i Liceum im.ks.Piotra Skargi, Muzeum Zamek Górków i Szamotulskim Ośrodkiem Kultury tworzymy "Koalicję dla Niepodległej" i świętujemy stulecie Rzeczpospolitej i naszej szkoły. Przypomnimy trzech artystów związanych z Szamotułami, którzy byli też nauczycielami. Przygotowujemy wystawę prac Wacława Masłowskiego, Stanisława Zgainskiego i Mariana Schwartza. Zaplanowaliśmy też działania teatralne, wykłady i lekcje muzealne. Zapraszamy na stronę projektu " Pamiętamy bo przybywa nam dawności". Na działania projektowe otrzymaliśmy wsparcie w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Koalicje dla Niepodległej"

https://www.facebook.com/Pami%C4%99tamy-bo-przybywa-nam-dawno%C5%9Bci-124735362257827/

02.10.2019 | 15:21

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

W czwartek 26.09.2019 świętowaliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków.
Pierwsza edycja Europejskiego Dnia Języków, zorganizowana w 2001 roku wspólnie przez Radę Europy oraz Unię Europejską, odniosła ogromny sukces, wzbudzając zainteresowanie milionów ludzi w 45 uczestniczących w tym wydarzeniu krajach. W ramach obchodów Dnia Języków podnoszono zalety językowej różnorodności Europy oraz propagowano uczenie się języków. Sukces pierwszej edycji zachęcił Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który od tej pory obchodzony jest corocznie.
W tym roku zostaliśmy oficjalnie wpisani do rejestru wydarzeń wraz z 1260 uczestniczącymi szkołami w całej Europie. Na każdej przerwie słuchaliśmy przebojów w przeróżnych językach narodowych. Klasa 2D z wychowawcą – p. Emilią Janicką przygotowała kącik przysmaków europejskich (np. coca de llanda z Hiszpanii, strawberry crumble z Wielkiej Brytanii, cantuccini z Włoch, pigs in blankets z Anglii, Apfel im Schlafrock z Niemiec, czy ciasto marchewkowe z Irlandii) oraz wystawę plakatów, będących efektem pracy projektowej w klasach 2D, 2B, 3A oraz 1E. Plakaty w języku angielskim dotyczyły potrzeby i sposobów uczenia się języków obcych np. „Is it worth learning foreign languages?”, „10 good reasons to learn English”, „How to learn a new language?”, „Ways to practice speaking”, „How to learn new words?” itp. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli języków obcych, uczniowie wielu klas odwiedzili wystawę wypełniając karty pracy, a także brali udział w quizach, konkursach i zabawach językowych, nie tylko w językach nauczanych w naszej szkole.

Dziękujemy za obecność i zaangażowanie w to ważne, europejskie wydarzenie.