Aktualności

11.06.2019 | 22:23

PROJEKT FUNDACJI ING DZIECIOM

W okresie od kwietnia do czerwca br. uczniowie klasy 7 sms oraz ich rodzice uczestniczyli w projekcie wolontariackim realizowanym ze środków Fundacji ING Dzieciom pn."Wspieramy siatkarki i lekkoatletów z kl. 7 Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szamotułach ". Celem projektu było odnowienie sali biologicznej, zakup strojów sportowych dla siatkarek i lekkoatletów uczestniczących w projekcie, przeprowadzenie lekcji finansów i bankowości oraz integracyjny mecz siatkówki. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów, rodziców, wychowawczyni kl.7sms oraz wolontariuszy z ING Banku Śląskiego udało się zrealizować wszystkie etapy projektu. Remont klasy przeprowadzony przez rodziców, uczniów i wolontariuszy z ING Banku Śląskiego był pierwszym etapem. Ze środków Fundacji ING zakupione zostały farby, fototapeta, przedmioty potrzebne do remontu oraz stroje sportowe. Akcja wynoszenia mebli, malowania i gruntownego sprzątania łącznie z czyszczeniem ptaków odbyła się w weekend 5-7 kwietnia. Drugim etapem było meblowanie odnowionej klasy. Szkoła wniosła swój udział w projekt w postaci zakupienia nowych mebli i tablicy. Skręcaniem nowych mebli również zajęli się rodzice i uczniowie. Ostatnim etapem projektu była lekcja finansów, która odbyła się 6 czerwca w odnowionej sali biologicznej oraz mecz integracyjny, w którym młodzi sportowcy po raz pierwszy wystąpili w nowych strojach zakupionych ze środków Fundacji ING Dzieciom. Zajęcia z bankowości przeprowadzone przez pracowników banku o oszczędzaniu, tworzeniu własnego budżetu, działalności banku oraz o zagrożeniach w sieci w przystępnej formie przybliżyły młodzieży trudne zagadnienia. Po zajęciach odbył się mecz dwóch wspaniałych drużyn: uczniowie klasy 7 sms kontra rodzice, wychowawczyni i wolontariusze banku ING. Organizacją tej sportowej walki zajęło się grono trenerskie. Potyczki sportowe były pełne emocji: 1 set wygrała młodzież, 2 dorośli, a w 3 secie szala zwycięstwa przechyliła się na korzyść siatkarek i lekkoatletów kl. 7 sms.

Wspólna praca i zabawa uczestników projektu wpłynęła na integrację całego zespołu, wzmocniła więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz była imponującą lekcją wychowawczą dla młodzieży. Czas spędzony przy realizacji projektu zaowocował pięknym pomieszczeniem, które będzie służyło młodzieży przez długie lata.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom projektu !!!!!!!

06.06.2019 | 19:17

Lazurowe Wybrzeże

Opaleni, uśmiechnięci i pełni pozytywnych wrażeń wróciliśmy z wyprawy na Lazurowe Wybrzeże. Podczas wycieczki zobaczyliśmy piękne i urokliwe miejsca oraz poczuliśmy atmosferę wielkiego świata. Na naszej trasie znalazły się: Innsbruck, Mediolan, Nicea, San Remo, jezioro Garda, Cannes, Monako- Monte Carlo.

Każde z tych miejsc odkryło przed nami swe najwspanialsze zabytki i atrakcje.

W Innsbrucku były to: złoty dach Goldenes Dachl, największy na świecie grobowiec, należący do cesarza Maksymiliana oraz skocznia Bergiel. Mediolan oczarował gotycką katedrą, nazywaną poematem w marmurze, zamkiem Sforzów i La Scalą, a Monako siedzibą rodu Grimaldich. W Eze odwiedziliśmy, znaną na całym świecie, perfumerię Fragonard i zgłębiliśmy tajniki produkcji wyjątkowych pachnideł oraz kosmetyków. Spacerowaliśmy Promenadą Anglików w Nicei, na miejscowym targu szukaliśmy lokalnych produktów: ziół i przypraw, oliwy i lawendowych mydeł. Byliśmy oszołomieni bogactwem barw i zapachów. . Niezapomniana była również kąpiel w Morzu Liguryjskim.

Fotografując się na czerwonym dywanie w Cannes przez chwilę mogliśmy poczuć się jak gwiazdy filmowe. Zobaczyliśmy również świat luksusowych jachtów w Monako oraz Złoty Kwadrat, czyli dzielnicę butików największych projektantów mody, znajdującą się w Mediolanie. Znane marki, takie jak Louis Vuitton, Prada czy Gucci, pozostają na razie poza naszym zasięgiem, ale kasyna w Monte Carlo kuszą perspektywą zdobycia fortuny.

Na szczęście po trudach zwiedzania mogliśmy delektować się przysmakami włoskiej kuchni. Smakowały nam makarony, pizza i tradycyjne tiramisu.

Podziwialiśmy widoki, które zapierały dech w piersiach. Lazur morskiej wody, alpejskie przełęcze, panorama Morza Liguryjskiego, gaje oliwne, soczysta zieleń oleandrów oraz budzące zdziwienie i zachwyt ogromne kaktusy, sprawiły, że wielu z nas zapragnęło zostać tu na zawsze.

05.06.2019 | 7:41

Wizyta Polaków z Litwy

Dnia 2 czerwca br. rozpoczęła się kolejna edycja programu "Dobra Energia Ponad Granicami". W ramach tego projektu dzieci i młodzież z polskich szkół na Litwie odwiedza Wielkopolskę. 4 czerwca uczniowie z Wilna wraz z opiekunami gościli w Szamotułach. Spotkanie rozpoczęło się w Muzeum - Zamek Górków, gdzie nasi Goście zostali miło przywitani przez dyrektora placówki, dowiedzieli się jak wygląda strój szamotulski oraz obejrzeli występ par tanecznych z Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły". Po zwiedzaniu zamku przeszli spacerem po Szamotułach do Zespołu Szkół nr 1.Tam czekał na Gości pokaz gry w piłkę siatkową na nowej Hali Sportowej "Szamotulanka" oraz słodki poczęstunek. Zwiedzili też szkołę i byli uczestnikami ciekawych doświadczeń chemicznych. Na koniec wszyscy wspólnie wybraliśmy się do stadniny koni w Baborówku na spotkanie integracyjne, gdzie miło spędziliśmy popołudnie.

05.06.2019 | 7:35

Mistrzostwa Wielkopolski U18 i U20 w Lekkiej atletyce

W dniach 25 – 26 maja 2019r w Pile odbyły się Mistrzostwa Wielkopolski U18 i U20 w Lekkiej atletyce. Zawody były na bardzo wysokim poziomie. Startowała cała czołówka zawodników z wielkopolskich klubów lekkoatletycznych. Wychowankowie szamotulskiego klubu MKS „Baszta” i jednocześnie uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Szamotułach zaprezentowali się z jak najlepszej strony zdobywając łącznie aż 7 medali – 5 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy. W pierwszym dniu złoty medal zdobywali:
Katarzyna Zaraś w pchnięciu kulą 4kg – 10,58m oraz rzucie dyskiem 1kg – 38,68m tym samym ustanawiając swój nowy rekord życiowy. Odległość ta daje Kasi na listach krajowych kat. U20 - 6 miejsce! Maciej Dudziak w biegu na 100m – 11,30sek. Rewelacyjny bieg pozwolił Maćkowi poprawić dotychczasowy rekord życiowy ( 11,54sek), aż o 0,24sek co w sprincie zdarza się bardzo rzadko. Patrycja Kozłowska w skoku wzwyż – 155cm. Bardzo równa forma i bezbłędne skakanie na niższych wysokościach zadecydowały o sukcesie Patrycji. Srebrny medal wywalczył: Mikołaj Nykaza w rzucie oszczepem – posyłając ważący 700g sprzęt na odległość 45,59m, tym samym wyrównując swój tegoroczny rekord życiowy.

W drugim dniu złoty medal zdobył: Maciej Dudziak w biegu na 200m – 23,35sek; jest to Maćka nowy nieoficjalny rekord życiowy. Brązowy medal zdobyła: Wiktoria Góral w biegu na 200m – 27,36sek; jest to Wiktorii nowy rekord życiowy i dobry prognostyk przed drugą częścią sezonu. Warto wymienić osoby, które pomimo uzyskania świetnych rekordów życiowych nie zmieściły się na podium, a zajęły to najmniej lubiane czwarte miejsce. Są nimi: Zuzanna Skowrońska w biegu na 100m – 12,67 ( rekord życiowy), 200m – 27,21sek, Wiktoria Góral w biegu na 400m – 1:00,66 (rekord życiowy), Kacper Szczurek w biegu na 1500m – 4:35,59 (rekord życiowy), Miłosz Orlik w skoku wzwyż - 170cm. Szóstym zawodnikiem mistrzostw został: Fryderyk Piasek w biegu na 200m – 24,41sek

Przez cały rok opiekę trenerską sprawują:

Janina Zielińska ( Patrycja Kozłowska, Wiktoria Góral, Zuzanna Skowrońska, Fryderyk Piasek), Dominika Olejnicka ( Maciej Dudziak, Kacper Szczurek), Krzysztof Unger ( Katarzyna Zaraś, Mikołaj Nykaza).

Gratulujemy zawodnikom oraz ich trenerom wybitnych wyników i trafienia z formą na tak ważną imprezę jaką są niewątpliwie Mistrzostwa Wielkopolski U18 i U20.

03.06.2019 | 13:50

DZIEŃ LATYNOSKI

23.05 uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na kolejny dzień tematyczny. Tym razem był to „DZIEŃ LATYNOSKI” zorganizowany przez klasę 2C z nauczycielkami języka hiszpańskiego – p. Katarzyną Garczyńską i p. Haliną Walczak we współpracy z p. Emilią Janicką. Impreza ta miała na celu zapoznanie młodzieży z kulturą i zwyczajami tego przepięknego i jakże rozległego rejonu świata.

Podczas przerw młodzież mogła delektować się popularnymi w Ameryce Łacińskiej słodkimi i wytrawnymi przysmakami oraz zapoznać się z informacjami dotyczącymi krajów latynoskich, a wszystko to przy dźwiękach hitów, tych klasycznych i tych współczesnych autorstwa artystów pochodzących z tego kontynentu.

Uczniowie naszej szkoły mieli również możliwość obejrzenia wystawy przygotowanej specjalnie na tę okazję przez klasy 2C, 1C oraz 1BE. Wystawa prezentuje plakaty będące efektem prac projektowych dotyczących różnych państw i aspektów kultury krajów latynoskich m. in. symboli, ciekawostek, sławnych ludzi, miast i atrakcji turystycznych, stereotypów oraz świąt i uroczystości.

Przedstawicieli klas zaproszono także do wzięcia udziału w quizie tematycznym, przygotowanym przez klasę 2C , w którym musieli się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi kultury, zwyczajów i historii. Konkurs wygrała klasa 1A.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i dlatego będziemy je powtarzać, a być może wpisze się na stale do naszego szkolnego kalendarza. Dziękujemy wszystkim za obecność i dobrą zabawę

Do zobaczenia!

02.06.2019 | 21:22

,,straaaaasznie dobry film” - ,,Tymonatu” w reżyserii Adrianny Skórnickiej i Bruna Palatyńskiego

Nasza szkolna grupa filmowa wzięła udział w Festiwalu Filmów Grozy ,,FILMSTERIA”.

Organizatorem konkursu było II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu we współpracy z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, Kinem Muza oraz Estradą Poznańską, do rywalizacji przystąpili uczniowie szkół średnich z całej Polski.

Celem festiwalu jest wzbudzenie zainteresowania sztuką filmową, spotkanie jej pasjonatów, a także łamanie stereotypu dotyczącego filmów grozy – organizatorzy chcieli pokazać ten gatunek jako pełnowartościowy tekst kultury. Dla wielu uczestników była to pierwsza okazja do pokazania swojego filmu na dużym ekranie.

W piątek 31 maja odbyła się gala festiwalu, warsztaty filmowe dla młodzieży oraz pokaz filmów w kinie MUZA.

Nasi uczniowie przygotowali film pt. ,,TYMONATU”, który został doceniony za zdjęcia, montaż i kostiumy.

Scenariusz : Adrianna Skórnicka i Marcel Teska

Zdjęcia i montaż: Bruno Palatyński

Oświetlenie: Bruno Palatyński, Paweł Hatka, Hubert Cypel

Charakteryzacja: Oliwia Gill, Kamila Łopatka

Konsultacja muzyczna: Michalina Krychowiak

W roli tytułowej: Tymon Jerzak, pozostali aktorzy: Marcel Teska, Michalina Krychowiak, Wiktoria Stanke, Ada Przewoźna, Jakob Mumford.

Pomoc w realizacji projektu: Aleksandra Bilik, Joachim Sroka, Weronika Duda i Eryk Nowak

Zapraszamy do obejrzenia filmu https://www.youtube.com/watch?v=GgqBr8ZQ_Hs&feature=youtu.be

Gratulujemy!!!

29.05.2019 | 17:59

Insta.Ling

Kolejny raz otrzymaliśmy Certyfikat Jakości Kształcenia w uznaniu skutecznego wykorzystania innowacyjnego systemu optymalizacji nauki słownictwa Insta.Ling w semestrze zimowym roku szkolnego 2018/2019

Gratulujemy wszystkim zaangażowanym uczniom i nauczycielom

Pliki do pobrania (1):
instaling_certyfikat_dla_szkoly_11_edycja.pdf

26.05.2019 | 15:19

KOLEJNY SUKCES NASZEJ SZKOLNEJ GRUPY FILMOWEJ

Grupa filmowa w naszej szkole angażuje się w wiele różnorodnych projektów.

Nasi filmowcy wzięli udział w V edycji festiwalu filmowego "COR AD COR FILM FESTIVAL". Tym razem przygotowali film o tematyce miłosnej, który zajął III miejsce.

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych jest Stowarzyszenie COR AD COR im. Kardynała J. H. Newmana.

Celem Festiwalu jest popularyzacja młodej, amatorskiej sztuki filmowej, a także rozwijanie kompetencji językowych uczniów oraz motywowanie ich do nauki języka angielskiego poprzez wykorzystanie technik multimedialnych.

Tematem filmów tegorocznych uczestników Festiwalu jest motto „Jedyną regułą jest miłość”.

Reżyserią, scenariuszem, montażem, zdjęciami i oświetleniem zajął się Bruno Palatyński, oprawą muzyczną Michalina Krychowiak.

Wystąpili: Michalina Krychowiak, Joachim Sroka, Aleksandra Bilik, Agnieszka Palatyńska. Przy produkcji pomagali również: Wiktoria Wykrota, Zuzanna Springer, Marcel Teska, Adrianna Skórnicka, Tymon Jerzak.

Zachęcamy do obejrzenia filmu: https://youtu.be/GgqBr8ZQ_Hs

Warto zauważyć, że w projekty filmowe zaangażowane są już całe rodziny naszych uczniów, mama Bruna zagrała bardzo przekonującą rolę ratowniczki medycznej, która zyskała uznanie jurorów, a rodzice Michaliny udostępnili miejsce na plan zdjęciowy.

Nasi uczniowie w sobotę 25.05.2019 wzięli udział w przeglądzie amatorskich filmów konkursowych z komentarzem członków jury: prof. UAM dr hab. Mikołaja Jazdona – filmoznawcy Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM, Doroty Latour - reżysera filmów dokumentalnych i spektakli teatralnych. Uczestniczyli także w spotkaniu z GOŚCIEM SPECJALNYM panią prof. Pamelą Howland - amerykańską pianistką, która w swej twórczości sięga po inspiracje do najróżniejszych gatunków muzycznych, jako miłośniczka muzyki Fryderyka Chopina nagrała 4 albumy z muzyką kompozytora, w 2012 zrealizowała film dokumentalny „Wspominając Fryderyka: Geniusz Chopina”.

Na koniec prof. UAM dr hab. Mikołaj Jazdon (Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM w Poznaniu) wygłosił wykład pod tytułem Reguły miłości. Kino osobne Stanisława Różewicza.

GRATULUJEMY NASZYM FILMOWCOM I ŻYCZYMY KOLEJNYCH SUKCESÓW!!!

24.05.2019 | 17:08

VI konkurs matematyczno - informatyczny

Zwycięzcami VI edycji konkursu wojewódzkiego Koala (KOmbinatoryka Algorytmika LogikA) w kategorii gimnazjum zostali uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w drużynie pod nazwą NIEWYMIERNI i tak z klasy 3gA: Błażej Brzewiński, Mikołaj Popowski, Arkadiusz Wargacki oraz z klasy 3gC Aleksandra Biniak.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

24.05.2019 | 17:06

Lekcja z native speakerem

Dzięki współpracy szkoły z Fundacją Kultury Irlandzkiej w środę 22 maja klasa 3gC miała okazję uczestniczyć, dzięki oprogramowaniu Skype, w lekcji z Irlandczykiem Trevorem. Uczniowie zdobyli wiele ciekawych informacji na temat "Zielonej Wyspy" . Mieli także możliwość zadawania Trevorowi pytań o Irlandię. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Zachęcamy innych do spróbowania.