Aktualności

24.04.2019 | 9:55

Chcesz być eko - szyj eko-torebki!

Powszechnie wiadomym jest, iż korzystanie z produktów wielokrotnego użytku jest ekologiczne. Podczas bloku lekcji wychowawczych na temat postaw pro-ekologicznych klasa 2c zwróciła uwagę na duże zużycie plastikowych torebek, które nie są, niestety, biodegradowalne. Postanowiliśmy zrobić krok w celu wyeliminowania tego rodzaju opakowań przy zakupie owoców i warzyw. W piątek 05.04.19 uczniowie 2c, ochotnicy z 3c pod przewodnictwem p. prof K. Serby oraz J.Jędrzejczak szyli torebki, z którymi potem ruszą na zakupy. Pozostałe klasy i wychowawców również zachęcamy do tego typu działań. Zapewniamy, że pozwalają one połączyć ćwiczenie umiejętności praktycznych, bycie ekologicznym z ogromną ilością dobrej zabawy!

23.04.2019 | 7:04

Laureat Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego

Dnia 5 kwietnia 2019 r. w Sali Sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń laureatom konkursów przedmiotowych, organizowanych dla uczniów szkół podstawowych i dotychczasowych gimnazjów województwa wielkopolskiego. Pani Elżbieta Leszczyńska Wielkopolski Kurator Oświaty pogratulowała najzdolniejszym uczniom sukcesów oraz życzyła wytrwałości w rozwijaniu pasji i talentów. Arkadiusz Wargacki z kl.3gA brał udział po raz drugi w tej uroczystości. W tym roku szkolnym Arek został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, w zeszłym Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego i tym samym był zwolniony z części matematyczno-przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego, uzyskując maksymalną liczbę punktów. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

19.04.2019 | 20:58

Życzenia

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego składamy serdeczne życzenia radości, pokoju serca, zdrowia i odpoczynku. Niech te dni, które są przed nami sprawią, że jeszcze mocniej uwierzymy w drugiego człowieka, że obdarzymy siebie wzajemnie życzliwością, że docenimy to, co ktoś dla nas przygotowuje, czym nas obdarza, czymkolwiek to jest: czasem, chlebem, słowem.

Życzymy, aby Zmartwychwstanie Syna Bożego było przede wszystkim odrodzeniem się Miłości

17.04.2019 | 22:16

ZWYCIĘSTWO W KONKURSIE FILMOWYM

Grupa uczniów naszej szkoły: Bruno Palatyński, Michalina Krychowiak, Hubert Cypel, Mateusz Lembicz, Weronika Duda oraz absolwenci Joachim Sroka i Tymon Jerzak wzięli udział w XIII edycji Konkursu Literackiego o Nagrodę FanFila organizowanego przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uczniowie przygotowali etiudę filmową, która była interpretacją ,,Buszującego w zbożu” J. D. Salingera. Film powstawał w wielkim pośpiechu. Scenariuszem i reżyserią zajęli się Bruno i Michalina, a rolę główną zagrał Hubert. W realizacji projektu pomogli nam: Bursa i Szkolne Schronisko Młodzieżowe przy ZS nr 1 oraz Hotel i Restauracja Biovilla oraz rodzice Michaliny. Gratulujemy młodym filmowcom i życzymy kolejnych sukcesów!

16.04.2019 | 21:18

Egzamin ósmoklasisty

Czy w relacjach międzyludzkich lepiej kierować się sercem czy rozumem?...to jedno z pytań, na które odpowiadali ósmoklasiści na egzaminie z języka polskiego. Od poniedziałku 15 kwietnia 23 uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego pisze swój pierwszy poważny egzamin (z języka polskiego, matematyki i języka obcego). Trzymamy kciuki!

10.04.2019 | 21:23

Egzaminy

W środę 10 kwietnia 151 gimnazjalistów napisało egzamin z części humanistycznej - z zakresu historii i wos -u oraz języka polskiego. W czwartek czeka ich egzamin z części matematyczno-przyrodniczej - z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek z języka angielskiego i niemieckiego.

Trzymamy kciuki!

10.04.2019 | 18:20

„Piotrelle” w Teatrze Nowym

Obchodzi mnie wyłącznie świat i życie, ponieważ sam jestem światem i życiem.

Sławomir Mrozek

Od lutego 2019 roku młodzi pasjonaci teatru z naszej szkoły zacieśniają związki z poznańskim Teatrem Nowym. Zaprzyjaźnili się z nim w ubiegłym roku, gdy poznawali sceniczne sposoby wyrażania emocji i oglądali przedstawienie pt. „Drugi spektakl”. Zwiedzali też zakamarki teatru, poddawali się zabiegom charakteryzatorki.

Nawiązaliśmy współpracę z działem edukacji w rzeczonym teatrze, która zaowocowała objęciem naszej grupy patronatem artystycznym i edukacyjnym Teatru Nowego.

Znaleźliśmy przychylnych ludzi, którzy zgodzili się pomóc i dzięki ich wsparciu dwa razy w miesiącu uczniowie korzystają z warsztatów teatralnych. Gdyby nie środki uzyskane od życzliwych nam przedsiębiorstw, przygoda z Teatrem Nowym nie byłaby możliwa. Dziękujemy firmie Gałopol i jej prezesowi, panu Marianowi Pankowskiemu oraz państwu Wandzie i Wojciechowi Kalinowskim prowadzącym Przedsiębiorstwo Handlowe w Kaźmierzu.

Młodzież także zaangażowała się w zbieranie środków na projekt. Zysk ze sprzedaży biżuterii wykonanej na warsztatach artystycznych zasilił nasz budżet.

Profesjonalista, aktor - Sebastian Grek – w lutym tego roku zaczął współpracę z naszą wesołą gromadką. Z wirtuozerią i pedagogicznym talentem wprowadza uczniów w zaczarowany świat scenicznych emocji. Poznają sposoby panowania nad własnym ciałem, otwierają się i dzielą refleksjami, pragnieniami, problemami, ale też zaczynają doceniać rolę ciszy i powściągliwości. Przełamują własne słabości, przekraczają granice. Czas zajęć mija szybciej niż lekcje. Jeszcze w pociągu żyjemy etiudami, scenkami i pomysłami, które urodziły się w trakcie zajęć.

My, dorośli, uczymy się razem z młodzieżą. Zauważyliśmy, że w teatrze, paradoksalnie, jest więcej prawdy niż w życiu oraz uświadamiamy sobie, jak trudna i ważna jest tolerancja. Być może właśnie te refleksje będą tematem przewodnim przedstawienia dyplomatoryjnego planowanego w czerwcu w Poznaniu. Sztuka powstaje na bieżąco. Pracujemy nad nią wspólnie. Poza salą prób przy ulicy Dąbrowskiego także w szkole. I właśnie tutaj pan Sebastian gościł 4 kwietnia. Na warsztatach było mnóstwo zabawy, hałasu i konkretnego działania. Cieszymy się, że nas odwiedził.

Ta niezwykła przygoda z teatrem wymaga wyrzeczeń, ale jest ich warta. Świadczą o tym wypowiedzi młodych aktorów przytoczone poniżej:

Nasze panie (…) ostatnio zorganizowały coś niezwykłego – projekt Piotrelle w Teatrze Nowym. Poznański aktor Sebastian Grek, który prowadzi zajęcia, pokazuje nam bardzo ciekawe ćwiczenia w rozluźnianiu umysłu i koncentrowaniu się. Jestem pewna, że skorzystam z tych ćwiczeń także w innych okolicznościach. Czuję, że ten projekt zaważy na mojej przyszłości. Marcelina Kastelli

Na pierwszych zajęciach trochę się stresowałam, ale gdy zobaczyłam pozytywne nastawienie prowadzącego, stres zniknął. Ada Fricz

Na warsztaty w teatrze nie byłam w ogóle gotowa, nie wiedziałam, czego się spodziewać. Wybrałam się tam z czystej ciekawości, by zyskać jakieś doświadczenie. Okazało się, że jest naprawdę fajnie, można przeżyć coś zaskakującego. Emilia Kaczmarek

Zajęcia prowadzone przez doświadczonego aktora pokazują nam, jaka trudna jest praca w teatrze i ile jeszcze jest jej przed nami.

Mam nadzieję, że na tych warsztatach pokażę swoje możliwości i dostanę większą rolę niż rola aniołka.

Zajęcia zwykle zaczynamy od ustalenia bieżących zadań, następnie przechodzimy do ćwiczeń, tzw. etiud. Pomagają nam one zrozumieć pracę aktora i samych siebie.

Podejmując opiekę nad grupą teatralną, miałyśmy na uwadze pracę z ludźmi, którzy tego bardzo pragną. Determinację młodych adeptów sztuki teatralnej w dążeniu do celu i realizowaniu pasji widać podczas wykonywania zadań scenicznych, ale i wówczas, gdy przestają dostrzegać naszą obecność w sali prób i poza nią. Może właśnie dlatego, po kilku latach wspólnej pracy i zabawy, jesteśmy pewne, że to ma sens i działamy dalej, kierując się słowami znawcy teatru, A. Artauda: chociaż (…) teatr dosłownie nie przekształci ani kosmosu, ani człowieka, to przecież umie jednoczyć ludzi wokół wielkich mitów, dążności, idei.

Opiekunki szkolnego teatru: Natalia Szulc, Beata Jankowiak

07.04.2019 | 22:31

Inny …ciekawy… - WORLD CAFE w naszej szkole

Od początku roku realizujemy projekt PAH ,,Szkoła Humanitarna”.

Grupa młodzieży uczy się, jak patrzeć, by dostrzec globalne problemy, docenić inne kultury, co zrobić, by pomóc tym, którzy pomocy potrzebują. Jednym z podjętych przez nas działań, które miało otworzyć młodych na inność w kontekście kulturowym, było zorganizowanie spotkań z ludźmi, którzy wywodzą się z różnych kręgów kulturowych.

Młodzież w ramach projektu podjęła współpracę z Gminą Żydowską, Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym i Stowarzyszeniem ,,Jeden Świat” z Poznania. Podczas spotkania z Imamem Youssefem Chadidem rozmawialiśmy o kulturze muzułmańskiej, o tradycji islamu w różnorodnych kontekstach. Pani Alicja Kobus (przewodnicząca gminy) przybliżyła nam najważniejsze cechy kultury i tradycji żydowskiej.

Wyjazd edukacyjny dał młodzieży nie tylko możliwość poznania drugiego człowieka, który ma inną religię i tradycję, ale także dostrzec relacje Europy z Innymi: Żydami, Arabami, Muzułmanami. Była to dobra okazja, by poszukać wartości, które łączą ludzi z różnych grup oraz dostrzec poczucie jedności i wspólnotowości, a także nauczyć się postaw tolerancji w dialogu międzywyznaniowym. Rozmowy z wolontariuszkami z Ukrainy i Mauritus (Intisar i Prema) pozwoliły na poznanie kultur, które są młodzieży nieznane, czasem medialnie zafałszowane.

Swobodna rozmowa przy ciastku i kawie była okazją do obalenia pewnych stereotypów dotyczących odbierania i oceny ,, innych”. Okazuje się, że to co nieznane, może okazać się niezwykle interesujące dla młodych ludzi. Rozmowy często dotyczyły codzienności, pewnych zachowań, gestów związanych z daną kulturą. Młodzież przekonała się, że zachowanie inne niż te, które my znamy, nie musi być gorsze, złe. Wychowujemy się i żyjemy w różnych kręgach kulturowych i to warunkuje nasze życie. Spotkania z ludźmi, którzy wywodzą się z innych kręgów kulturowych to bardzo pozytywne doświadczenie.

07.04.2019 | 22:29

XI WIELKOPOLSKI KONKURS WIEDZY O FILMIE

5 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły: Adrianna Skórnicka (III C) i Bruno Palatyński (II A) wzięli udział w konkursie filmowym, którego celem było rozwijanie zainteresowań młodzieży sztuką filmową. Ada i Bruno wykazali się ogromną wiedzą o kinie polskim i światowym, umiejętnościami analizy dzieła filmowego, rozpoznawali też muzykę filmową, interpretowali wybrane sceny i redagowali recenzję. Motywem przewodnim w tej edycji konkursu była biografia w dziele filmowym, należało obejrzeć wiele filmów, tj. m.in.. ,,Bogowie”, ,,Bob Dylan”, ,,Pierwszy człowiek”, ,,Niczego nie żałuję”, ,,Takiego pięknego syna urodziłam”, ,,Wściekły byk”.

Zespół z naszej szkoły zaprezentował się znakomicie, zajął 17. miejsce na 60 startujących grup.

Adzie i Brunowi bardzo gratulujemy i życzymy kolejnych wyzwań filmowych!!!

05.04.2019 | 7:33

Rekolekcje szkolne

W dniach 25-27 marca wraz z innymi szkołami przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne na hali Wacław. Pierwszego dnia mieliśmy okazję usłyszeć świadectwo ks. Radosława Rakowskiego - duszpasterza akademickiego z Poznania oraz rapera znanego jako Tau. Czas skupienia zakończyliśmy adoracją Najświętszego Sakramentu, prowadzoną przez ks. Oscara Nejmana. We wtorek na początek obejrzeliśmy przedstawienie przygotowane przez Siostry Pasterki z pomocą dziewczyn z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Poznania. Przesłaniem przedstawienia było pytanie "Ale o jakie życie chodzi?". Następnie o swoich doświadczeniach z Bogiem opowiadali nam ks. Michał Tomiak - duszpasterz akademicki z Poznania i Michał "Pax" Bukowski z zespołu "Muode Koty", którzy dodatkowo pokrzepili nasze serca tekstami i muzyką swoich utworów. Ostatniego dnia byliśmy świadkami odnowy w Duchu Świętym z udziałem i słowem Marcina Zielińskiego, a nasze rekolekcje przypieczętowała celebracja Mszy Świętej. Zarówno we wtorek, jak i środę wszyscy zebrani na hali mieli okazję skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania z Bogiem. Przez całe trzy dni, naszej modlitwie towarzyszyły dźwięki pieśni wykonywanych przez zespół "Holly Breath". Czas rekolekcji wielkopostnych powinien być czasem zastanowienia się nad sobą, swoim życiem i zwrócenia swych kroków z powrotem w stronę Jezusa. Tym razem, faktycznie takim się okazał. Odzyskaliśmy wolność, pozbyliśmy się blokad. Mieliśmy okazję wsłuchać się w to co mówi do nas Pan, nie tylko przez swoje Słowo, ale także innych ludzi. Otrzymaliśmy wszyscy drugą szansę, na nowe, lepsze życie. Rekolekcje były bowiem chwilą wytchnienia od codzienności, skupienia na sobie oraz możliwości wtulenia się ponownie w ramiona Jezusa i proszenie Go o uzdrowienie naszych dusz, co z pewnością zostało nam dane.