Aktualności

31.10.2023 | 19:59

Wizyta na UP

W ramach projektu Popularyzacja nauki poprzez cykl zajęć realizowanych w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników uczniowie klasy medycznej 1C1 mieli okazję uczestniczyć w zajęciach organizowanych w Katedrze Genetyki i Hodowli Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na początku młodzi przyrodnicy wzięli udział w wykładzie prof. UPP dr hab. Agnieszki Tomkowiak na temat izolacji DNA z tkanki roślinnej. Po wykładzie Pani profesor ogłosiła konkurs na najlepiej wyizolowane DNA. Kolejną częścią warsztatów była samodzielna praca w laboratorium pod czujnym okiem Pani profesor i jej doktorantki, w celu wyizolowania DNA z liści metodą kolumienkową. Uczniowie uczyli się obsługi pipet automatycznych, wirówki, łaźni wodnej oraz spektrofotometru. Zapoznali się również z zasadami bezpiecznej pracy w laboratorium chemicznym. W przerwie Pani profesor przygotowała dla młodzieży słodki poczęstunek. Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielką sąsiedniej Katedry Uprawy Roślin i Roli, która opowiedziała o kierunkach studiów tej katedry. Na koniec uczniowie sprawdzili koncentrację i czystość wyizolowanego DNA, a Pani profesor wyłoniła zwycięzcę konkursu, który został nagrodzony.

30.10.2023 | 22:45

Trochę inna lekcja wychowawcza

W naszej szkole z ponad 100-letnimi tradycjami staramy się dbać o kultywowanie spuścizny kulturowej naszego regionu.

Uczniowie Skargi, jako członkowie Zespołu Folklorystycznego ‘Szamotuły’, działają jako ambasadorzy polskości za granicą. We wrześniu Julia Walkiewicz (2a) oraz Marta Machaj (2f) prezentowały nasze tradycyjne stroje, przyśpiewki i tańce szamotulskie (i nie tylko) w dalekim Meksyku.

Natomiast w październiku klasa 4D1 poznawała tradycyjny haft szamotulski na lekcji wychowawczej na zajęciach z p. M. Kolat-Rzepecką z SzOKu w Szamotułach (w ramach projektu ‘Wyszywoczki’). Uczniowie otrzymali w prezencie ‘Skarb Szamotulski’ – tę wymowną nazwą opatrzono zestaw hafciarski, który pozwala nauczyć młodsze pokolenia jak nasi przodkowie ozdabiali swoje stroje. Lekcja zapewniła nam dobrą zabawę, ale jednocześnie uzmysłowiła, iż wiedza o tradycji i kulturze to nasz skarb, z którego powinniśmy być dumni. Przechowywanie informacji o tym jak wyglądało życie naszych przodków oraz przekazywanie ich kolejnym pokoleniom to patriotyzm XXI wieku. Zachęcamy młodzież do takiej postawy.

30.10.2023 | 22:36

W jesiennym lesie

Uczniowie klasy 3D, realizujący przedmioty przyrodnicze jako rozszerzenie, mieli dziś niebywałą okazję utrwalić i pogłębić swoją wiedzę odwiedzając Centrum Promocji Lasów Państwowych w Goraju koło Lubasza. Na terenie dawnych posiadłości Hochbergów stworzona została inspirująca wystawa flory i fauny polskich lasów, a spacerując po Morenie Czarnkowskiej można było na żywo rozpoznać orzeszki buku czy spróbować młodych pędów pokrzywy. Na zakończenie pokrzepiliśmy swoje ciała kiełbaską z ogniska. A wszystko to w blasku jesiennego słońca i pełnej palety jesiennych kolorów.

30.10.2023 | 22:35

Uczennice i uczniowie Skargi w akcji "Zapal znicz pamięci"

W ostatnich dniach października w wielu miejscowościach Wielkopolski, Pomorza i Śląska mieszkańcy zapalają znicze mające upamiętnić ofiary pierwszych miesięcy okupacji na terenach włączonych do Niemiec. W ten sposób przypominamy o tragicznych wydarzeniach jakie rozegrały się w wielu miastach i wsiach w początkach okupacji. Młodzież Skargi od wielu lat odwiedza miejsca pamięci na ulicy Franciszkańskiej i na Rynku, poznaje niektóre szczegóły okupacji w naszym regionie. Akcja społeczna upamiętniania osób rozstrzelanych w 1939 i 1940 odbywa się po raz piętnasty a patronat sprawuje Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz IPN i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

24.10.2023 | 20:15

Ankieta dotycząca projektu

Grupa uczniów Naszej szkoły bierze udział w projekcie, który ma na celu polepszenie jakości życia mieszkańców w Naszym mieście! Aby pomóc im w realizacji, zachęcamy do wzięcia udziału w stworzonej przez nich anonimowej ankiecie.
link: https://liblink.pl/8k4HCNXj96

23.10.2023 | 19:38

Spotkanie z Piotrem Liskiem

Zapraszamy na spotkanie motywujące z Piotrem Liskiem "Jak osiągnąć sukces" - Hala Szamotulanka 6.11.2023 o godz.11.00.

Przyjdź! Posłuchaj!

12.10.2023 | 16:55

W naszym liceum dbamy o zdrowie psychiczne

We wtorek 10.10.2023r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem tego święta jest promocja zdrowia psychicznego oraz zwrócenie uwagi ludzi na całym świecie na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób, także młodzieży. To także walka ze stygmatyzacją, szeroka edukacja i pomoc potrzebującym. Nasza szkoła kolejny raz aktywnie włączyła się w obchody tego święta.
Kolorem tego dnia, jest kolor FIOLETOWY, stąd też wielu naszych uczniów i nauczycieli ubrało się tego dnia na fioletowo. To wyraźny sygnał solidaryzacji z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne oraz poparcia idei dbałości o zdrowie psychiczne. Miejscem szczególnym tego dnia była STREFA CISZY. Można się było w niej zrelaksować, odpocząć i wyciszyć, bowiem obowiązywały tam następujące zasady:

- zachowujemy ciszę, ewentualnie mówimy szeptem

- wyciszamy telefony i nie korzystamy z nich

- uśmiechamy się do siebie, jesteśmy życzliwi i dobrze nastawieni!

Specjalistki szkolne pani psycholog i pani pedagog przeprowadziły zajęcia profilaktyczne w wybranych klasach, a także napisały do wszystkich uczniów wyjątkowy list. Działania te miały na celu, promowanie zdrowia psychicznego oraz rozwijanie umiejętności korzystania z pomocy i dbania o swój dobrostan. Uczniowie klasy If o profilu psychologiczno – prawniczym, przygotowali gazetkę okolicznościową. W swoich pracach starali się przekazać swoim koleżankom i kolegom następujące treści:

1.Każdy ma prawo przeżywać trudne emocje, to nie wstyd.
2.Każdy ma prawo korzystać z pomocy, to jest w porządku.
3.Nie stygmatyzujemy, nie wykluczamy osób cierpiących psychicznie.

Promocja zdrowia psychicznego jest dla nas szczególnie ważna. Zależy nam na tym , aby każdy uczeń wiedział, że inwestycja w tę sferę naszego życia, bardzo się opłaca. Umiejętność dbania o swoje zdrowie psychiczne to przecież ważna kompetencja życiowa.

11.10.2023 | 22:40

Zajęcia filmowe - współpraca IFMiSA UAM 2023

We wtorek 10.10.2024 r. młodzież licealna po raz pierwszy w tym roku szkolnym wzięła w udział w wykładzie filmowym. Spotkanie prowadził pan Krystiana Przybylski, doktorant w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Wnikliwej analizie został poddany ,,Popiół i diament” – polski czarno-biały dramat filmowy z 1958 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, zrealizowany na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego pod tym samym tytułem. Interpretacja poszczególnych scen, fabuły, montażu, kompozycji i gry aktorskiej stała pretekstem do doskonalenia umiejętności kontekstowego odczytania tekstu kultury, zarówno na gruncie świata filmu, jak i literatury, czy filozofii.

09.10.2023 | 19:19

Dzień Zwierząt 2023

Dnia 4.10 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zwierząt. Z tej okazji uczniowie na podstawie wybranego filmu lub serialu przyrodniczego wykonali plakaty przedstawiające interesujące gatunki zwierząt. Efekty pracy można zobaczyć na I piętrze. Zachęcamy do zapoznania się z systematyką i najważniejszymi cechami danego gatunku. Z tej okazji również zorganizowaliśmy zbiórkę na schronisko „Azorek” w Obornikach. Wśród podarunków znalazły się m.in.: karmy mokre, suche, przekąski dla psów, transporter dla kotów. Wszystkie rzeczy zostały już przekazane do schroniska. Za Wasz piękny gest serdecznie dziękujemy ! Zachęcamy również do zapoznania się z plakatami na I i II piętrze na temat adopcji zwierząt. W ten sposób możecie wspomóc działania WWF, które zmierzają do odbudowania populacji różnych gatunków. Po więcej informacji zapraszamy na stronę https://pomagam.wwf.pl/#adoptuj-zwierze.

09.10.2023 | 11:38

Festiwal sztafet 2023

W dniu 5 października 2023 roku odbył się finał wojewódzki Festiwalu Sztafet. Szkoły ponadpodstawowe, w tym reprezentacja dziewcząt i chłopców naszego LO, rywalizowali w konkurencji 4x100m, 4x400m oraz wyścigu mieszanym żeńsko - męskim 4x200m. Po rejonowych wzmaganiach gdzie nasze drużyny przywiozły 5 złotych medali przyszedł czas na decydujące rozstrzygnięcia o tytuł Mistrza Wielkopolski. Największy sukces odniosła żeńska sztafeta 4x100m pań ( Król, Biniakiewicz, Henshke, Knutowicz), która po bardzo zaciętej walce minęła linię mety jako pierwsza! Sztafeta 4x400m dziewcząt (Maria Król, Hanna Biniakiewicz, Lena Henshke, Wiktoria Knutowicz), która po bardzo zaciętej walce minęła linię mety jako pierwsza! Sztafeta 4x400m dziewcząt (Zuzanna Korpik, Patrycja Steczko, Joanna Klorek, Jagna Proch) na mecie zameldowała się jako trzecia. Również nasz kwartet mieszany 4x200m (Kornelia Wieczorek, Dominika Borowik, Paweł Tomaszewski, Kacper Wysocki) uplasował się na trzeciej pozycji. Męska sztafeta 4x100m (Aleksander Brzeźniak, Maksymilian Grzebinoga, Tobiasz Libera, Wiktor Kierzek) i 4x400m (Cyprian Krzyżanowski, Mikołaj Czajka, Dominik Nowicki, Miłosz Zawartowicz), pomimo bardzo twardej i zaciętej rywalizacji, ostatecznie zajmuje piąte miejsce. Jako nauczyciele, trenerzy i opiekunowie jesteśmy bardzo zbudowani postawą naszej młodzieży! Podsumowując zdobywamy złoto i dwa brązowe medale w finale wojewódzkim! Gratulacje dla zawodników za osiągnięte rezultaty oraz szczere podziękowania i ukłony za zostawione „serca” na bieżni.

Dominika Olejnicka, Sylwia Jędrzejczak, Teresa Tomaszewska, Krzysztof Unger