Aktualności

22.12.2023 | 22:36

Jarmarki Bożonarodzeniowe 2023

W grudniu trzy grupy licealistów wyjechały na wycieczki do Drezna i Berlina. Oprócz zwiedzania głównych zabytków miast, w programie był pobyt na jarmarku bożonarodzeniowym. Jak co roku jarmarki nas urzekły i wprowadziły w świąteczną atmosferę.

22.12.2023 | 16:36

Maraton Pisania Listów

W czwartek (07.12) klasa 3F razem z wychowawcą zorganizowali Maraton Pisania Listów. Akcja odbywa się co roku na początku grudnia, w rocznicę uchwalenia przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Amnesty International proponuje nam nietypowy sposób świętowania i zaprasza do udziału w Maratonie Pisania Listów. W ten sposób upominamy się o osoby, których prawa są łamane. Następnie listy są wysyłane do władz państw z prośbą o zmianę sytuacji osób, w sprawie których pisaliśmy listy.

W tym roku klasa 3F wybrała dwie osoby: Rocky'ego Myersa i Justynę Wydrzyńską. Mężczyznę skazano na karę śmierci za morderstwo pomimo braku bezpośrednich dowodów łączących go z miejscem zbrodni. Amerykański sędzia wydał wyrok wbrew woli ławy przysięgłych. Natomiast Justyna Wydrzyńska została skazana za pomoc w dostępie do bezpiecznej aborcji kobiecie będącej w przemocowym związku.

Udało się nam zebrać 292 podpisy pod listami skierowanymi do Gubernatora Alabamy i Prokuratora Generalnego w Polsce. W poprzednim roku wysłaliśmy kilkaset listów w obronie trzech dziewczyn w Zimbabwe i wiemy już o poprawie położenia bohaterek zeszłorocznej akcji. Wierzymy w działania angażujące tysiące ludzi na świecie i doświadczamy skuteczności naszych drobnych kroków. Dziękujemy wszystkim za poparcie naszej akcji.

20.12.2023 | 17:41

Podsumowanie konkursu "I Ty możesz zapobiegać przemocy"

We wtorek 19.12 w Kinie Halszka odbyło się podsumowanie konkursu "I Ty możesz zapobiegać przemocy” organizowanego przez Komendę Powiatową Policji w Szamotułach wraz z partnerami. W wydarzeniu uczestniczyły osoby nagrodzone oraz klasy 1a i 1b. W Hali Szamotulanka gościliśmy natomiast aktorów, którzy przygotowali spektakl pantonimy pokazujący jak wygląda przemoc za zamkniętymi drzwiami. Uczniowie mogli aktywnie w nim uczestniczyć wcielając się w rolę świadków przemocy, którzy nie pozostają obojętni na przemoc i potrafią właściwie na nią reagować.

19.12.2023 | 22:00

Migajmy razem!

We wtorek 19 grudnia odbyła się w naszej szkole niezwykła lekcja…

Pani Dorota Dekiert (bibliotekarka szkolna) uczyła języka migowego chętnych nauczycieli i młodzież z klas: 2G1, 3A i 3F.

Język migowy uznawany jest za bardzo trudny do nauczenia się, klasyfikowany między takimi językami jak chiński czy arabski. Podejmując się nauki języka migowego, decydujemy się na zetknięcie z całkowicie odmiennym językiem – językiem wizualnym.

Pani Dorota omówiła dwa systemy języka migowego. PJM jest naturalnym językiem osób niesłyszących, ma własną, odmienną strukturę gramatyczną.

SJM został stworzony dla słyszących, żeby szybko nauczyli się znaków języka migowego, ale nie ma nic wspólnego z naturalnym językiem, którego używają Głusi. Zaś PJM jest żywym językiem, tak jak inne naturalne języki ewoluuje, posiada swoiste reguły gramatyki.

Na zasób pojęć migowych składają się znaki ideograficzne (zwane migami), które czasem są odpowiednikiem krótkich zwrotów w języku mówionym. Liczba znaków migowych w różnych rozwiniętych językach waha się od około 5 do 15 tysięcy.

Warto też wiedzieć, jak zachować się i kontaktować z osobą Głuchą.

Zanim zaczniemy mówić, upewnijmy się, że osoba nie(do)słysząca patrzy w naszą stronę. Jeżeli nie patrzy, zwróćmy na siebie jej uwagę, np. pomachajmy dłonią lub lekko dotknijmy jej ręki. Należy mówić wyraźnie, z normalnym/minimalnie zwiększonym natężeniem głosu (nie krzyczeć!), w normalnym/minimalnie zwolnionym tempie.

O osobach Głuchych nie należy mówić głuchoniemy (jest to obraźliwe). Zamiast tego używamy słów: Głuchy, słabosłyszący, osoba z niepełnosprawnością słuchu, osoba niesłysząca. Słowo głuchoniemy kojarzone jest z brakiem możliwości komunikowania się, brakiem języka.

Według szacunkowych danych liczba osób głuchych w Polsce to około pół miliona.

Mieliśmy okazję poznać alfabet, cyfry, wymigać swoje imię, kilka podstawowych zwrotów.

Np. DZIEŃ DOBRY - "Dobry" miga się przykładając prawą rękę do ust i odwodząc ją w dół. Palce dłoni muszą być tak ułożone, by palec wskazujący i kciuk stykały się, tworząc otwór. Reszta palców powinna być lekko zaokrąglona.

Wiele emocji wzbudziły też życzenia świąteczne w różnych językach.

Wszystkim bardzo się podobały takie warsztaty języka migowego i czekają na następne spotkania.

19.12.2023 | 21:50

Betlejemskie Światełko Pokoju

I do naszej szkoły dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju ❤️ We wtorkowy poranek Zuzia z klasy 2G1 ze 101 Szamotulskiej Drużyny Harcerskiej "Bór" przyniosła do szkoły Betlejemskie Światełko Pokoju - znak wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami a z nim swój uśmiech i pozytywną energię. Dziękuję!

19.12.2023 | 21:37

Szkolny turniej gry w rummikub

W czwartek 14.12 odbył się w naszej szkole turniej gry w Rummikub. Do zawodów zgłosiło się ponad 40 uczniów. Rozgrywki trwały do późnych godzin popołudniowych. Oprócz główkowania i szukania najoptymalniejszych ruchów młodzież miała dużą przyjemność z samej gry. Trzeba przyznać, że rywalizacja była bardzo mocna. Zawodnicy grali w różnych konfiguracjach, co zdecydowanie służyło integracji i zawieraniu nowych znajomości. Po serii eliminacji wyłoniliśmy dwie osoby, które bedą reprezentować naszą szkołę w III Powiatowym Turnieju Szkół w Rummikub, a są to Zuzanna Bartkowiak z kl.3A i Maja Koput z kl.2F. Serdecznie gratulujemy!

Dzięki wsparciu Rady Rodziców dla każdego ucznia była przekąska na wzmocnienie, a dla trzech pierwszych osób nagrody w postaci gier karcianych. Organizatorkami konkursu były pani Renata Popowska i Katarzyna Serba.

13.12.2023 | 22:28

Wizyta na komendzie

Uczymy się nie tylko w ławkach szkolnych, ale również w czasie różnorodnych aktywności. Klasa 2A uczestniczyła w tym tygodniu w bardzo ciekawych zajęciach, które przeprowadzili panowie policjanci i pani policjantka z szamotulskiej Komendy. Czym cechuje się praca policji, jakie wyzwania ma przed sobą, dlaczego podejmuje ona działania, które nie zawsze cieszą się akceptacją społeczeństwa to niektóre z pytań, na które odpowiedziano. Wydaje się, że po spotkaniu młodzież spojrzała nieco inaczej na to jak wiele wyzwań stoi przed Policją i jak ważna jest jej praca.

12.12.2023 | 21:57

Spotkanie miłośników kina

We wtorek 12 grudnia odbyło się kolejne spotkanie miłośników kina. Tym razem analizowaliśmy Poradnik pozytywnego myślenia − amerykański komediodramat w reżyserii i według scenariusza Davida O. Russella, jest to też adaptacja powieści pod tym samym tytułem autorstwa Matthew Quicka.

To film zabawny i smutny jednocześnie, dotyka problemu osób obłąkanych inaczej niż klasyki literatury/kina. Bohaterzy nerwowo miotają się w niepokoju własnego życia co może być zabawne, chwilami nawet bardzo, ale tylko gdy widz zaczyna się uśmiechać, dociera do niego gorzkie ziarno prawdy: o ludziach, ich losach i życiu generalnie.

11.12.2023 | 19:01

Zaproszenie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamotuły

zaprasza do wzięcia udziału w konkursie

Napisz Czytelniczy List do Świętego Mikołaja!

Zgłoszenia konkursowe 1-15 grudnia 2023 r.

Konkurs dla wszystkich!
Zarówno dla dzieci jak i dorosłych

Zadaniem konkursowym jest:

– dla kategorii: dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie klas I-III szkół podstawowych
- w formie kartki świątecznej przedstawiającej czytelnicze marzenie


– dla kategorii: uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz dorośli
- w formie listu opisującego czytelnicze marzenie.

Nie możemy obiecać, że spełnimy wszystkie Wasze marzenia, ale na pewno nagrodzimy najpiękniejsze listy i kartki.

Listy, wraz z dołączoną kartą zgłoszeniową, zapakowane w kopercie A5, należy wrzucić do skrzynki na Listy do Świętego Mikołaja znajdującej się w bibliotece.

Regulamin oraz kartę zgłoszeniową znajdziecie tutaj: https://www.biblioteka-szamotuly.pl/.../konkurs.../

Serdecznie zapraszamy!

10.12.2023 | 22:13

W artystycznym świecie

Dziewczyny i chłopaki z 2f postanowili zobaczyć teatr od kulis i przyjrzeć się pracy osób, których zwykle nie oglądamy w czasie spektakli. Dociekliwość i ciekawość zaprowadziła nas na warsztaty charakteryzacji realizowane przez panią Aliną Magnus z Teatru Nowego w Poznaniu. Pani charakteryzatorka potrafi w ciągu kilku minut wyczarować metamorfozę młodej osoby w staruszkę a z przystojnego młodzieńca zrobić łobuza z pokiereszowaną twarzą. Dwie godziny pokazu wzbogacone zostały o opowieści z teatralnego życia wartko toczącego się za kulisami i na scenie. Po wizycie w teatrze doświadczyliśmy jeszcze spotkania z dziełami Vincenta van Gogha. Dzięki innowacyjnej technologii zanurzyliśmy się w świat wyobraźni wielkiego artysty.