Aktualności

22.11.2023 | 18:16

Projekt "Być jak Mikołaj Kopernik"

Rok 2023 ogłoszono Rokiem Mikołaja Kopernika – przypada w nim 550 rocznica urodzin i 480 rocznica śmierci wielkiego astronoma. Z tej okazji 18 listopada 2023 roku w Bibliotece Miasta i Gminy Szamotuły odbyły się ciekawe spotkania współorganizowane przez nasza szkołę.

W ramach projektu „Być jak Kopernik” uczennice z klasy 3B: Natalia Kasprzak, Kornelia Kozłowska, Amelia Majerowicz, Monika Modrzejewska, Oliwia Pittner i Rozalia Talma przygotowały program dla uczniów szkół podstawowych i, jak się okazało, także młodszych. Na zajęciach uczyły piosenki o planetach, przeprowadziły zabawę ruchową, w której dzieci musiały się wykazać wiedzą na temat planet i ich kolejności od Słońca. Duże emocje towarzyszyły rozwiązywaniu interaktywnego testu Quizzes przygotowanego przez licealistki. Uczestnicy spotkania opuszczali bibliotekę z uśmiechem i nagrodami.

Drugie tego dnia popołudniowe spotkanie zaproszonych mieszkańców miasta z Patronem Roku rozpoczęła prezentacja „Instrumenty Mikołaja Kopernika”, przygotowana przez uczennice klasy 2A: Monikę Dolińską, Antoninę Janicką i Alicję Mińską pod opieką p.Ewy Wieczorek. Był to wspaniały wstęp do wykładu mgr. Jakuba Łukaszewskiego, starszego bibliotekarza z Pracowni Starych Druków Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu. Prelegent kilkakrotnie w swoim wykładzie poświęconym dziełu Mikołaja Kopernika „O obrotach”, odwoływał się do prezentacji naszych uczennic!

Taka forma popularyzowania wiedzy o wybitnym uczonym, jego epoce oraz astronomii z pewnością poszerzyła horyzonty zarówno zaangażowanej w projekty młodzieży, jak i uczestników spotkań.

21.11.2023 | 18:55

Młodzieżowa grupa rozwoju osobistego- spotkania

Jeśli pragniesz zrozumieć siebie i rozwijać swój potencjał, a także nawiazać nowe relacje i wzmocnić odpornosć psychiczną - ta grupa jest dla Ciebie.

Szczegóły na plakacie!

21.11.2023 | 18:48

XVII edycja prestiżowego bokserskiego Memoriału im. Leszka Błażyńskiego

18-19.listopada uczeń naszej szkoły, Wiktor Brodzik z kl.1G walczył w XVII edycji prestiżowego bokserskiego Memoriału im. Leszka Błażyńskiego. Wiktor startował w kategorii kadet 54 kg i otrzymał puchar dla najlepszego kadeta. W finale pokonał mistrza Polski i tym samym został najlepszym zawodnikiem turnieju. Na co dzień Wiktor trenuje w Szamotuły Boxing Team.

Serdecznie gratulujemy!

18.11.2023 | 14:34

Bal karnawałowy

Rada Rodziców I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach zaprasza na zabawę karnawałową 3.02.2024r.

Szczegóły na plakacie.

Zapraszamy

16.11.2023 | 21:12

BLACKOUT POETRY

Od 2 października w szkolnej bibliotece mogliśmy oglądać wystawę blackout poetry, zwanej także "poezją z odzysku". To forma twórczości, w której wiersze - obrazy tworzy się przez zakreślanie słów w istniejących tekstach, takich jak strony gazet lub książek. Niepotrzebne fragmenty są zamalowywane, a ideę utworu najczęściej odzwierciedla dorysowana ilustracja.

W bibliotece zaprezentowano prace uczniów klas IV E oraz II E, III A, III C i III F, powstałe z okazji obchodzonego 15 września Dnia Kropki, czyli Święta Kreatywności.

Wystawie, której kuratorkami były panie Dorota Dekiert i Elżbieta Mizgalska, towarzyszył wirtualny katalog, dostępny pod linkiem poniżej:

https://bit.ly/katalogblackoutpoetry

16.11.2023 | 21:03

Spotkanie informacyjno- edukacyjne z Policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach

15 listopada uczniowie klas I LO wzięli udział w spotkaniu informacyjno- edukacyjnym z Policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach. Młodzież dowiedziała się czym jest przemoc oraz jakie są jej rodzaje. Pracując w kilkuosobowych zespołach, uczniowie zastanawiali się, jak czuje się osoba doświadczająca przemocy, jakie mogą być dla niej konsekwencje oraz co grozi sprawcy przemocy. Mundurowe przypomniały również o instytucjach świadczących pomoc ofiarom przemocy, a także bezpłatne numery telefonu,
z których można skorzystać będąc świadkiem lub doświadczając przemocy. Spotkanie zorganizowano w ramach akcji ,,I Ty możesz zapobiegać przemocy, której organizatorem jest Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach, a współorganizatorami są: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szamotułach, Starostwo Powiatowe w Szamotułach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach, Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrorogu, Ośrodek Pomocy Społecznej we Wronkach, Miejsko-Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych we Wronkach, Miasto i Gmina Wronki, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obrzycku, Ośrodek Pomocy Społecznej w Obrzycku, Gmina Kaźmierz, Gmina Pniewy, Ośrodek Pomocy Społecznej w Dusznikach.
Głównym założeniem akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na to, że wobec przemocy nie można pozostawać obojętnym i zawsze należy reagować.

15.11.2023 | 19:22

"Łączka i inne miejsca poszukiwań"

W poniedziałek 13.11 grupa uczennic i uczniów z naszej szkoły brała udział w pierwszym spotkaniu, które realizowane było w ramach projektu IPN „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Podczas comiesięcznych warsztatów uczestnicy poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych. Będą oni spotykać się z przedstawicielami różnych dziedzin nauki archeologami, genetykami, antropologami czy archiwistami. W czasie zajęć uczestnicy nie tylko zapoznają się z metodami pracy, ale w części warsztatowej realizują określone zadania np. wcielają się w rolę antropologa i podejmują próbę identyfikacji osoby poszukiwanej. Lekcje odbywają się także w formie warsztatów terenowych np. na terenie poznańskiego Fortu VII. Na zakończenie projektu uczestnicy stworzą krótką 2-minutową etiudę filmową, która zaprezentuje specyfikę pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

14.11.2023 | 23:15

Zajęcia filmowe - współpraca IFMiSA UAM 2023

We wtorek 14.11.2023r. młodzież licealna po raz kolejny wzięła w udział w wykładzie filmowym. Spotkanie prowadził pan Krystian Przybylski, doktorant w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych UAM. Wnikliwej analizie został poddany tym razem film ,,Kamienie na szaniec” reżysera Roberta Glińskiego. Jego dzieło przedstawia prawdziwe wydarzenia opisane w książce Aleksandra Kamińskiego. To piękna i bohaterska historia młodych chłopaków, żyjących w okupowanej przez Niemców Warszawie. Wiele scen to jakby krótkie scenki rodzajowe, w których reżyser starał się zarysować dylematy moralne bohaterów: relacje z rodzicami, z kobietami, kolegami. Co ciekawe, w filmie wystąpił Aleksander Trąbczyński absolwent naszej szkoły, uczeń w latach 1971-75. Uczniowie mieli okazję wypowiedzieć się na temat tego dzieła, ich oceny były bardzo różne, ale na tym polega krytyczne myślenie.

13.11.2023 | 22:43

Debata na temat bezpieczeństwa

7 listopada w naszej szkole odbyła się debata dotycząca bezpieczeństwa. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach omówili działania Policji podjęte w celu poprawy bezpieczeństwa w Parku Zamkowym (taka uwaga została zgłoszona podczas poprzedniej debaty), przedstawili zasady wykorzystania aplikacji "Krajowe Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" oraz "Moja Komenda", omówili przykłady wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym na terenie Powiatu Szamotulskiego w ostatnich latach. Podczas debaty Policjanci odpowiadali na pytania licealistów dotyczące między innymi przepisów porządkowych, ruchu drogowego, bieżących zdarzeń czy uprawnień Policji. Dziękujemy za wyczerpujące odpowiedzi i cenne uwagi.

13.11.2023 | 22:37

Zaduszki poetyckie 2023

XVII Zaduszki Poetyckie zorganizowane przez Szamotulski Ośrodek Kultury były okazją do podzielenia się z publicznością twórczością nieżyjących już pisarzy. Naszą szkołę reprezentowały: Maja Stachowiak z klasy 1e oraz Zofia Metler z klasy 4f.

Maja urzekła publiczność i jury swoją interpretacją wiersza Wisławy Szymborskiej Identyfikacja oraz prozy Sławomira Mrożka Kawa i herbata i zajęła I miejsce.

Również Zofia Metler, która wybrała prozę Szklany klosz Sylwii Plath oraz wiersz Pewnego dnia Christiny Rossetti zachwyciła zebranych i zajęła II miejsce.

Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia Szamotulski Ośrodek Kultury