Aktualności

10.12.2023 | 22:10

Dzień Patrona ks. Piotra Skargi

8 grudnia 2023 r. uroczyście obchodziliśmy w szkole Dzień Patrona. Święto szczególnie ważne dla uczniów klas I, którzy tego dnia zostają oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej. Już od rana delegacje z poszczególnych klas I pełniły wartę przed tablicą upamiętniającą ks. Piotra Skargę.

W południe spotkaliśmy się wszyscy na uroczystej akademii. Rozpoczęło ją przemówienie pani dyrektor Justyny Szaniawskiej – Budaj, która przypomniała dorobek Patrona naszej szkoły i wskazała jego aktualne do dziś aspekty.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi, dr Agnieszka Krygier - Łączkowska, w swoim wystąpieniu przedstawiła z kolei postać profesora Tadeusza Marcinkowskiego - absolwenta liceum z roku 1936, lekarza, kierującego m.in. Zakładem Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej. Za szczególnie inspirującą dla nas uznała jego ogromną determinację w zdobywaniu wiedzy i przezwyciężaniu życiowych trudności.

Ważnym momentem uroczystości było wręczenie stypendiów wyróżniającym się aktywnością społeczną i rozwijającym swoje pasje uczennicom. Stypendium Stowarzyszenia Wychowanków i Absolwentów otrzymała Marika Modrzejewska z klasy III B, a stypendia Rotary Club – Amelia Góral z klasy III E oraz Julia Lis z klasy IV AB.

Oficjalną część uroczystości zakończyło ślubowanie uczniów klas I na sztandar szkoły, złożenie przez nich wiązanki kwiatów pod tablicą Patrona oraz odśpiewanie hymnu naszego liceum.

A potem – nieoczekiwanie na hali pojawił się sam Patron szkoły, w dodatku … w aż dwóch osobach jednocześnie! Na szczęście przygotowujący część artystyczną uczniowie klas II E i III E, pod opieką wychowawczyń, pań Elżbiety Mizgalskiej i Alicji Banaszyńskiej, zdołali zdemaskować oszusta i pomogli „prawdziwemu” księdzu Skardze odzyskać jego ukradzioną tożsamość. Zabawne scenki ukazane przez „lustro prawdy” oraz emocjonujący pojedynek obu pretendentów do roli naszego Patrona na pewno ułatwiły wszystkim widzom przedstawienia zapamiętanie najważniejszych informacji o samym Piotrze Skardze i o jego „Kazaniach sejmowych”.

10.12.2023 | 16:42

XVII Rajd Mikołajkowy z metą w Ostrorogu

W dniu 9 grudnia 2023 r. odbył się XVII Rajd Mikołajkowy z metą w Ostrorogu. Wspaniale przygotowana meta przez SKKT „Wesołe Jaśki” i ok. 550 turystów z różnych szkół, a wśród nich znalazła się i nasza reprezentacja – SKKT przy I LO im. P. Skargi w Szamotułach. Początkowo przygotowaliśmy dwie drużyny z naszej szkoły -pieszą i rowerową. Jednak z dnia na dzień ilość uczestników „topniała”- głównie z powodu szerzącej się grypy. Część uczestników wystraszyła się z powodu niepogody- rano pojawiła się bowiem gołoledź. Właśnie dlatego wczesnym rankiem Opiekun ogłosił, że likwidujemy trasę rowerową, a wszyscy startujemy na trasie pieszej. Było ciekawie i przede wszystkim ślisko. Tu kieruję specjalne podziękowanie pod adresem maturzystów Kamila i Mikołaja, którzy pomagali nam jako opiekunowie. Po dotarciu do mety wszyscy brali udział w różnych konkurencjach i konkursach. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe odznaki i naklejki, skosztowali pysznej grochówki i pomidorówki oraz zdobyli kilka nagród na mecie. Po zakończonym rajdzie wszyscy wrócili do domu uśmiechnięci i zadowoleni z aktywnego spędzenia soboty. Następny rajd dopiero wiosną, zatem do zobaczenia na trasie.
Opiekun SKKT – PTTK Leszek Wlazik

10.12.2023 | 16:04

Mikołajkowy Wrocław

Dzień przed Mikołajkami uczennice i uczniowie klas 1A, 1C, 2A i 3C uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Ten wyjazd połączył przyjemne z pożytecznym. Najpierw uczestniczki i uczestnicy wyjazdu przenieśli się w czasie do powojennego Wrocławia, by poznawać historię miasta, które po 1945 dostaje się w granice państwa polskiego. Kolejne odsłony historii miasta w czasach PRL, zetknięcie się z codziennością tych czasów stało się możliwe dzięki pobytowi w Centrum Historii Zajezdnia. Po tych doświadczeniach przyszedł czas na mikołajkową atmosferę, którą dał tradycyjny świąteczny jarmark na starówce Wrocławia. Urocze straganiki, mini teatrzyki z ulubionymi bajkami, ogrom kolorów i świateł, tego doświadczyli wycieczkowicze na koniec swej sympatycznej wyprawy.

10.12.2023 | 15:44

Międzyklasowy turniej siatkówki

Dnia 27.11.2023r. nasz szkolny samorząd zorganizował międzyklasowy turniej siatkówki. Wzięło w nim udział 27 reprezentacji klas. Rozgrywki były pełne emocji oraz umiejętności na niespodziewanie wysokim poziomie. Na szczęście obyło się bez żadnych kontuzji. Atmosfera była pełna entuzjazmu, a uczniowie dopingowali swoje zespoły z dużym zaangażowaniem. Turniej nie tylko umożliwił uczniom wyrażenie swojej pasji do sportu, ale również integrował społeczność naszego liceum. Szczególne zainteresowanie wywołał mecz samorządu rywalizującego z reprezentacją nauczycieli. Nasi kochani Nauczyciele pokonali uczniów z oszałamiającym wynikiem 2:0. Ogromne gratulacje! Turniej zwyciężyła Klasa 4D1, 4D2 zajęła drugie miejsce, a 2B uplasowała się na trzecim miejscu. Mamy nadzieje, że był to miło spędzony czas. Podziękowania należą się także dla sędziów, w których role wcielili się uczniowie naszej szkoły oraz nauczycieli pomagających nam przy organizacji. Jeszcze raz składamy ogromne gratulacje dla wszystkich uczestników naszego turnieju!

05.12.2023 | 16:48

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV/AIDS oraz wyrażenie solidarności z osobami dotkniętymi tą chorobą. Symbolem tego dnia jest czerwona kokardka, która oznacza solidarność, symbolizuje krew, miłość i walkę, a kształt odwróconego V przypomina, że wciąż jeszcze nie odniesiono zwycięstwa nad epidemią HIV i AIDS. W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do obchodów tego dnia. Na parterze szkoły powstała gazetka informacyjna, a uczniowie z klasy 2G2 przygotowali lapbooki zawierające najważniejsze informacje o HIV i AIDS. Można było także zapoznać się z materiałami informacyjno- edukacyjnymi przekazanymi przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Szamotułach. Chętni uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy o HIV i AIDS. Aleksandra Flis z klasy 4E zdobyła 1 miejsce, Jakub Białasik z klasy 3F- 2 miejsce, a Olga Sikorska z klasy 4E – miejsce 3.

04.12.2023 | 19:46

Dzień Australijski

28 listopada odbył się w naszej szkole Dzień Australijski. Na parterze zrobiło się kolorowo za sprawą przygotowanych przez uczniów plakatów o tym pięknym, dalekim i mało nam znanym państwie anglojęzycznym. Zapachniało też kawą, tak lubianą przez Australijczyków. Przez cały dzień mogliśmy objadać się pysznymi wypiekami przygotowanymi przez uczennice z klas 1G i 2G1. Przerwy umiliła nam muzyka australijska. Uczniowie wybranych klas mogli podziwiać pamiątki z Australii, czy spróbować swoich sił w grze na didgeridoo (instrumencie rdzennych mieszkańców Australii). Z kolei przedstawiciele klas mieli okazję zawalczyć o dzień bez pytania podczas quizu wiedzy o Australii – zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Jeśli posmakowały Wam słodkości zapraszamy do zapoznania się z przepisami.

https://domowe-wypieki.pl/przepisy/ciastka-male-wypieki/1037-lamingtony

https://kafeteria.pl/22129,australijski-deser-z-orzechami

https://www.sweetestmenu.com/single-serve-chocolate-chip-cookie/?fbclid=IwAR2e61R6fbADHltEy-_M420AAEVorsU-UJXgZzxzgNXSS1AaYCzZwegwo40

https://mojewypieki.com/przepis/ciastka-anzac

02.12.2023 | 10:26

ANDRZEJKI W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Czwartek (30.11.) w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Biblioteka i samorząd uczniowski przygotowali wiele atrakcji dla młodzieży i nauczycieli. Nazwa zwyczaju pochodzi od imienia Andrzej, którego wspomnienie przypada na 30 listopada. Andrzejki obchodzono na terenie Niemiec, Szwajcarii, Polski, Litwy oraz całej Europy Środkowo-Wschodniej. Zwyczaj na ziemiach polskich był już dobrze znany w XVI wieku. Od kilku lat w naszej bibliotece szkolnej bardzo dużym powodzeniem wśród uczniów cieszą się andrzejkowe wróżby literackie. Każda osoba przychodząca tego dnia do biblioteki losowała dla siebie wróżbę z sentencją – to również ciekawy pomysł na promocję czytelnictwa. Już od rana czytelnia zamieniła się w miejsce czarów i magii. Uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, wysłuchiwał przepowiedni wróżek, poznawał przyszłość z kart tarota, losował tajemnicze kubki zapowiadające przyszły zawód, były ciasteczka z wróżbą i inne atrakcje przepowiadające przyszłość. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

28.11.2023 | 19:37

Ciekawa praca w...policji.

Czy praca w policji może być niestereotypowa i dynamiczna, a śledztwa prowadzone są w filmowym stylu? W jaki sposób można uczyć się zawodu i do czego służy pędzel z piór marabuta? Na takie pytania i jeszcze wiele innych odpowiadał pan technik kryminalistyki z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach. W trakcie pokazu młodzież z 2f mogła śledzić niektóre elementy warsztatu pracy technika kryminalistyki. Okazało się przy okazji, jak bardzo przydają się wiadomości z chemii, biologii, fizyki a także ... matematyki. Oprócz rozległej wiedzy pomocne w tym zawodzie są specyficzne cechy takie jak; skrupulatność, spostrzegawczość oraz cierpliwość i wytrwałość. Nasz gość wspominał o początkach służby w policji i w jaki sposób trafił do zespołu kryminalnego. Jego opowieść o blaskach i cieniach zawodu dała nam szansę na uważne przyjrzenie się sobie i zastanowienie się nad wyborem ścieżki kształcenia.

26.11.2023 | 15:08

Paweł Heimann odbiera stypendium Prezesa Rady Ministrów

Miło nam poinformować, że uczeń naszej szkoły Paweł Heimann z klasy II A o profilu matematyczno- fizycznym, otrzymał za swoje osiągnięcia w nauce bardzo zaszczytne wyróżnienie, jakim jest Stypendium Prezesa Rady Ministrów. 23 listopada odbyła się uroczystość, na której nagrodzono wyróżnionych uczniów i doceniono ich pracę. Paweł, gratulujemy nagrody i życzymy kolejnych sukcesów.

26.11.2023 | 15:02

Konkurs "I Ty możesz zapobiegać przemocy”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie "I Ty możesz zapobiegać przemocy”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu plakatu, napisaniu wiersza lub przygotowaniu spotu dotyczącego przeciwdziałania przemocy. Najciekawsze prace posłużą do produkcji materiałów informacyjno- edukacyjnych, które będą wykorzystywane podczas działań profilaktycznych. W kategorii ,,plakat” Justyna Boniak z klasy 4F zajęła I miejsce, Joanna Maria Stachowiak z klasy 3F- II miejsce, a Antonina Strawa z klasy 1B otrzymała wyróżnienie. W kategorii ,,wiersz” Joanna Maria Stachowiak z klasy 3F zajęła II miejsce, a Zofia Skowrońska z klasy 3E miejsce III. Praca Patrycji Kąkolewskiej z klasy 3C otrzymała wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!