Aktualności

13.04.2024 | 10:49

Dzień świadomości autyzmu

3 kwietnia nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do obchodów Dnia Świadomości Autyzmu. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele ubrali się na niebiesko chcąc w ten sposób wyrazić swoją solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Pojawiła się także gazetka edukacyjno- informacyjna, na której znalazły się podstawowe fakty na temat autyzmu. W poszczególnych klasach podczas lekcji wychowawczych uczniowie podejmowali różne aktywności, których celem było zwiększenie świadomości na temat autyzm, a także wrócenie uwagi na trudności i wynikające z nich potrzeby osób z autyzmem. Był to dzień nie tylko rozwijania świadomości autyzmu, ale przede wszystkim zrozumienia i akceptacji dla osób ze spektrum.

11.04.2024 | 19:37

Warsztaty w Instytucie Języków i Literatur Romańskich

W dniu 9 kwietnia grupa pasjonatów języków obcych z naszej szkoły pod opieką p.Katarzyny Serby odwiedziła Instytut Języków i Literatur Romańskich przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie zajęć warsztatowych poznaliśmy kilka aspektów kulturowych krajów takich jak Hiszpania, Portugalia czy Argentyna. Zgłębialiśmy różnice między dialektami, ćwiczyliśmy wymowę na naprawdę niełatwych połamańcach językowych i rozmawialiśmy z rodzimymi mieszkańcami wspomnianych krajów. Przy okazji, poznaliśmy ofertę edukacyjną Instytutu, co niektórym z nas na pewno pomoże w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej.

06.04.2024 | 10:42

Wyjazd maturzystów do Częstochowy, Krakowa i Oświęcimia

W dniach 4-5 kwietnia z grupą 45 maturzystów pielgrzymowaliśmy do ważnych miejsc. Najpierw była Jasna Góra - uczestniczyliśmy tam w odsłonięciu Cudownego Obrazu o 6.00 rano, następnie odprawiliśmy Drogę Krzyżową i Mszę Święta. Udało nam się przeżywać Mszę pod samym Obrazem Matki Bożej w kaplicy. Popołudnie czwartkowe było bardzo refleksyjne w miejscu Pamięci Auschwitz - Birkenau, mocno to przeżyliśmy. Na nocleg przejechaliśmy do Krakowa, aby rano stawić się na Wawelu, a potem Mszę odprawiliśmy w kościele Św. Piotra i Pawła w Krakowie, gdzie pochowany jest nasz Patron - ks. Piotr Skarga. Po mszy nawiedziliśmy w kryptach Jego miejsce spoczynku. Był to dobry czas i potrzebny nam, by zrozumieć, że nasze wybory są ważne dla nas i ludzi wokół nas oraz by odkryć jak ważne jest pielęgnowanie w życiu wartości.

02.04.2024 | 22:17

Drzwi otwarte dla Rodziców i Uczniów klas ósmych

Zapraszamy na drzwi otwarte - 11.04.2024r. godz.18.00, Hala Szamotulanka

27.03.2024 | 12:17

Port Lotniczy Poznań Ławica nie ma przed nami tajemnic

"Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził po ziemi z oczami utkwionymi w niebo, bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął wrócić" /Leonardo Da Vinci/
W poniedziałek 25 marca klasa 1A wraz z opiekunami odwiedziła Port Lotniczy Poznań Ławica. Mieliśmy okazję poznać tajniki zasad bezpieczeństwa, obejrzeć wszystkie zakamarki budynku takie jak sortownia bagaży oraz porozmawialiśmy z przedstawicielami Straży Pożarnej. Była to bardzo oryginalna wycieczka, ponieważ mogliśmy zwiedzić miejsca niedostępne dla pasażerów. Port lotniczy ukazał nam się od zupełnie innej strony. Wyprawa dostarczyła wielu wspaniałych emocji, zwłaszcza miłośnikom latania.

Serdecznie dziękujemy Panu Adrianowi Klimeckiemu za zorganizowanie tej niecodziennej wycieczki oraz Panom ze Straży Granicznej za oprowadzenie nas po Porcie Lotniczym. Zdaliśmy sobie sprawę ile osób dba o bezpieczeństwo podróżnych.

26.03.2024 | 20:45

O sztucznej inteligencji i nie tylko

Klasa 2A , dzięki staraniom swej nauczycielki matematyki, mogła uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęcia pokazały, że na wydziale nauk ścisłych można prowadzić badania i prace związane z naukami z zupełnie innych dziedzin takich jak psychologia, etyka, kognitywistka. Okazało się, że naukowcy z poznańskiego uniwersytetu prowadzą badania nad sztuczną empatią. O sztucznej inteligencji jej zdolności do wykazywania ludzkich umiejętności, takich jak rozumowanie, uczenie się , planowanie, czy kreatywność wiemy wiele mówi się wiele. O tym czy maszyna będzie mogła wykazać się empatią i posiadać umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób nie wiemy, ale być może badania dadzą nam taką odpowiedź.

26.03.2024 | 20:39

ABSOLWENCI SKARGI SPEŁNIAJĄ SWOJE MARZENIA I ZDOBYWAJĄ ŚWIAT

22 marca 2023 r. obchodziliśmy szkolny Dzień Kariery. Organizatorom udało się zaprosić imponujące grono znakomitych przedstawicieli różnych profesji. W tym roku przyświecała nam idea, by pokazać naszym uczniom, że świat stoi przed nimi otworem. Zaprosiliśmy absolwentów, którzy swoje życie osobiste, zawodowe i różnego rodzaju aktywności związali
z zagranicą. Naszymi gośćmi byli:

Dawid Rotnicki - absolwent studiów dyplomatycznych w Niemczech, Polsce i Holandii, pracuje w Niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i zajmuje się cyfryzacją publicznych instytucji niemieckich.

Katarzyna Rotnicka - absolwentka naszego liceum i UAM w Poznaniu oraz Szkoły Dyplomacji w zakresie międzynarodowej pomocy humanitarnej. Wzięła udział w europejskim programie wymiany studenckiej - Erasmus. Jako wolontariuszka przebywała wiele miesięcy m.in. w Nepalu. Obecnie pracuje w międzynarodowej firmie z siedzibą w Berlinie

Anna Ciupka - Muhs - absolwentka naszej szkoły, ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, wzięła udział w europejskim programie Erasmus, pracowała w Indiach, Malezji a obecnie pracuje w Berlinie w międzynarodowej firmie zajmuje się strategicznym rozwojem produktów branży IT.

Paweł Kubiś – absolwent naszej szkoły, aktualnie Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Podczas służby w Policji uczestniczył w misjach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie i Liberii oraz Unii Europejskiej w Gruzji i Kosowie. Podczas misji, oprócz głównego celu, zajmował się też pomocą humanitarną dla miejscowej ludności, szczególnie w Liberii.

Marek Lemiesz -absolwent naszego liceum, archeolog śródziemnomorski, swego czasu pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, stypendysta UNESCO, prowadził ratownicze projekty wykopaliskowe w Egipcie, Sudanie, Afganistanie i Emiratach Arabskich, aktualnie główny specjalista Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który zajmuje się ochroną dziedzictwa archeologicznego w krajach ogarniętych wojną - dokumentował zniszczenia zabytków w Iraku, Afganistanie, a obecnie w Ukrainie.

Łukasz Pospieszny - były uczeń Skargi, archeolog, absolwent UAM w Poznaniu, w latach 2012-2013 pracownik Wydziału Studiów Historycznych na Uniwersytecie w Göteborgu. Pracował także w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. Prowadził badania i pracował w Danii na Uniwersytecie w Aarhus oraz na Uniwersytecie w Göteborgu i na Uniwersytecie Bristolskim. Od 2023 r. pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie m.in. pełni funkcję koordynatora programu Erasmus+.

Joanna Osyda- Koberska - ukończyła Skargę, potem Kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu. W czasie studiów uczestniczyła w wymianach studenckich i zdobywała doświadczenie na Wyspach Kanaryjskich i w Danii. Po obronie pracy magisterskiej ukończyła studia podyplomowe z zarządzania projektami (UAM w Poznaniu) i pracowała w agencji reklamowej. Od 2011 mieszka w Monachium tam rozwijała swe kompetencje m.in. pracując w teatrze anglojęzycznym. Aktualnie pracuje jako manager w dziale retail media w firmie, która działa w obszarze eCommerce.

Naszym celem było zainspirowanie uczniów do przyszłych kroków w ich karierze zawodowej i pokazanie im, że odrobina odwagi wystarczy, by otworzyć drzwi do kariery na całym świecie.

Spotkanie z absolwentami to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o różnorodnych ścieżkach zawodowych od osób, które przeszły przez nasze szkolne korytarze i osiągnęły sukces.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia nasi absolwenci dzielili się swoimi doświadczeniami, opowiadali o swoim życiu zawodowym, wyzwaniach i sukcesach. Uczniowie zadali im pytania, nawiązali kontakty
i zdobyli cenne wskazówki dotyczące planowania ich własnej drogi zawodowej.

Nasi goście okazali się nie tylko prawdziwymi profesjonalistami, mądrymi ludźmi z ogromnym doświadczeniem, ale także pasjonatami swoich zawodów, potrafiącymi o nich interesująco i z humorem opowiadać.

Tego dnia wyruszyliśmy razem w podróż odkrywania ścieżek zawodowych, inspirując się wzajemnie i budując mosty między przeszłością a teraźniejszością naszej szkoły.

25.03.2024 | 22:18

Wiktor Mistrzem Wielkopolski

Wiktor Brodzik z kl. 1G w miniony weekend w Pile zdobył Mistrzostwo Wielkopolski w Boksie 2024r. w kategorii junior 57 kg.
Gratulujemy i życzymy sukcesów na Mistrzostwach Polski.

25.03.2024 | 22:05

Wyjazd do Trzciela w poszukiwaniu wiosny

Jeszcze nie minął tydzień od naszego Rajdu w Mniszkach, a już w kolejny czwartek - 21 marca - wyjechaliśmy autokarem do Trzciela w poszukiwaniu wiosny. Na zaproszenie Prezesa Oddziału PTTK w Szamotułach (sponsor autokaru) oraz Dyrekcji SP w Trzcielu wraz z innymi grupami dokonaliśmy otwarcia nowej trasy TRIno w obrębie samego miasteczka. Trasa wynosiła ok. 5 km i okazała się bardzo ciekawa, bo prowadziła wzdłuż najokazalszych obiektów i zabytków Trzciela. Na zakończenie zmagań udaliśmy się do pobliskiego lasu, nad Jezioro Żydowskie, gdzie przy ognisku i pieczonych kiełbaskach dokonaliśmy podsumowania imprezy. Następnie, bardzo zadowoleni i nieco zmęczeni, powróciliśmy do Szamotuł. Przy okazji - zapraszamy na najbliższe marsze na orientację, które odbędą się tydzień po Świętach Wielkanocnych - 7 kwietnia 2024 r.
Z turystycznym pozdrowieniem-opiekun LW

25.03.2024 | 22:04

II Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego z metą w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

No wreszcie wiosna za oknem! W sobotę, 16 marca 2024 r. wyruszyliśmy na VII Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego z metą w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. A poszliśmy nowym dla nas szlakiem czerwonym z Kamionnej w kierunku rezerwatu przyrody "Dolina Kamionki". Trasa była przyjemna, w większości lasem. W tym roku wyjątkowo prowadzili nas pracownicy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. Dzięki temu, na trasie, dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek życiowych i przyrodniczych zarazem. Na mecie oczywiście były kiełbaski i gorąca herbata oraz cała plejada konkursów sprawnościowych i wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, regionie międzychodzkim i Parku Krajobrazowym Dolina Kamionki. W wielu konkursach nasza młodzież brała udział i też wiele zdobyła nagród, co widać na załączonych obrazkach. Ale najważniejszy w tym dniu był spacer i niekończące się rozmowy na trasie. Brawo turyści z SKKT przy I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. P. Skargi w Szamotułach. Wasz zadowolony opiekun Leszek Wlazik