Aktualności

26.03.2024 | 20:45

O sztucznej inteligencji i nie tylko

Klasa 2A , dzięki staraniom swej nauczycielki matematyki, mogła uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajęcia pokazały, że na wydziale nauk ścisłych można prowadzić badania i prace związane z naukami z zupełnie innych dziedzin takich jak psychologia, etyka, kognitywistka. Okazało się, że naukowcy z poznańskiego uniwersytetu prowadzą badania nad sztuczną empatią. O sztucznej inteligencji jej zdolności do wykazywania ludzkich umiejętności, takich jak rozumowanie, uczenie się , planowanie, czy kreatywność wiemy wiele mówi się wiele. O tym czy maszyna będzie mogła wykazać się empatią i posiadać umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób nie wiemy, ale być może badania dadzą nam taką odpowiedź.

26.03.2024 | 20:39

ABSOLWENCI SKARGI SPEŁNIAJĄ SWOJE MARZENIA I ZDOBYWAJĄ ŚWIAT

22 marca 2023 r. obchodziliśmy szkolny Dzień Kariery. Organizatorom udało się zaprosić imponujące grono znakomitych przedstawicieli różnych profesji. W tym roku przyświecała nam idea, by pokazać naszym uczniom, że świat stoi przed nimi otworem. Zaprosiliśmy absolwentów, którzy swoje życie osobiste, zawodowe i różnego rodzaju aktywności związali
z zagranicą. Naszymi gośćmi byli:

Dawid Rotnicki - absolwent studiów dyplomatycznych w Niemczech, Polsce i Holandii, pracuje w Niemieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i zajmuje się cyfryzacją publicznych instytucji niemieckich.

Katarzyna Rotnicka - absolwentka naszego liceum i UAM w Poznaniu oraz Szkoły Dyplomacji w zakresie międzynarodowej pomocy humanitarnej. Wzięła udział w europejskim programie wymiany studenckiej - Erasmus. Jako wolontariuszka przebywała wiele miesięcy m.in. w Nepalu. Obecnie pracuje w międzynarodowej firmie z siedzibą w Berlinie

Anna Ciupka - Muhs - absolwentka naszej szkoły, ukończyła Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, wzięła udział w europejskim programie Erasmus, pracowała w Indiach, Malezji a obecnie pracuje w Berlinie w międzynarodowej firmie zajmuje się strategicznym rozwojem produktów branży IT.

Paweł Kubiś – absolwent naszej szkoły, aktualnie Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Podczas służby w Policji uczestniczył w misjach pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kosowie i Liberii oraz Unii Europejskiej w Gruzji i Kosowie. Podczas misji, oprócz głównego celu, zajmował się też pomocą humanitarną dla miejscowej ludności, szczególnie w Liberii.

Marek Lemiesz -absolwent naszego liceum, archeolog śródziemnomorski, swego czasu pracownik Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, stypendysta UNESCO, prowadził ratownicze projekty wykopaliskowe w Egipcie, Sudanie, Afganistanie i Emiratach Arabskich, aktualnie główny specjalista Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który zajmuje się ochroną dziedzictwa archeologicznego w krajach ogarniętych wojną - dokumentował zniszczenia zabytków w Iraku, Afganistanie, a obecnie w Ukrainie.

Łukasz Pospieszny - były uczeń Skargi, archeolog, absolwent UAM w Poznaniu, w latach 2012-2013 pracownik Wydziału Studiów Historycznych na Uniwersytecie w Göteborgu. Pracował także w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Poznaniu. Prowadził badania i pracował w Danii na Uniwersytecie w Aarhus oraz na Uniwersytecie w Göteborgu i na Uniwersytecie Bristolskim. Od 2023 r. pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie m.in. pełni funkcję koordynatora programu Erasmus+.

Joanna Osyda- Koberska - ukończyła Skargę, potem Kulturoznawstwo na UAM w Poznaniu. W czasie studiów uczestniczyła w wymianach studenckich i zdobywała doświadczenie na Wyspach Kanaryjskich i w Danii. Po obronie pracy magisterskiej ukończyła studia podyplomowe z zarządzania projektami (UAM w Poznaniu) i pracowała w agencji reklamowej. Od 2011 mieszka w Monachium tam rozwijała swe kompetencje m.in. pracując w teatrze anglojęzycznym. Aktualnie pracuje jako manager w dziale retail media w firmie, która działa w obszarze eCommerce.

Naszym celem było zainspirowanie uczniów do przyszłych kroków w ich karierze zawodowej i pokazanie im, że odrobina odwagi wystarczy, by otworzyć drzwi do kariery na całym świecie.

Spotkanie z absolwentami to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o różnorodnych ścieżkach zawodowych od osób, które przeszły przez nasze szkolne korytarze i osiągnęły sukces.

Podczas tego wyjątkowego wydarzenia nasi absolwenci dzielili się swoimi doświadczeniami, opowiadali o swoim życiu zawodowym, wyzwaniach i sukcesach. Uczniowie zadali im pytania, nawiązali kontakty
i zdobyli cenne wskazówki dotyczące planowania ich własnej drogi zawodowej.

Nasi goście okazali się nie tylko prawdziwymi profesjonalistami, mądrymi ludźmi z ogromnym doświadczeniem, ale także pasjonatami swoich zawodów, potrafiącymi o nich interesująco i z humorem opowiadać.

Tego dnia wyruszyliśmy razem w podróż odkrywania ścieżek zawodowych, inspirując się wzajemnie i budując mosty między przeszłością a teraźniejszością naszej szkoły.

25.03.2024 | 22:18

Wiktor Mistrzem Wielkopolski

Wiktor Brodzik z kl. 1G w miniony weekend w Pile zdobył Mistrzostwo Wielkopolski w Boksie 2024r. w kategorii junior 57 kg.
Gratulujemy i życzymy sukcesów na Mistrzostwach Polski.

25.03.2024 | 22:05

Wyjazd do Trzciela w poszukiwaniu wiosny

Jeszcze nie minął tydzień od naszego Rajdu w Mniszkach, a już w kolejny czwartek - 21 marca - wyjechaliśmy autokarem do Trzciela w poszukiwaniu wiosny. Na zaproszenie Prezesa Oddziału PTTK w Szamotułach (sponsor autokaru) oraz Dyrekcji SP w Trzcielu wraz z innymi grupami dokonaliśmy otwarcia nowej trasy TRIno w obrębie samego miasteczka. Trasa wynosiła ok. 5 km i okazała się bardzo ciekawa, bo prowadziła wzdłuż najokazalszych obiektów i zabytków Trzciela. Na zakończenie zmagań udaliśmy się do pobliskiego lasu, nad Jezioro Żydowskie, gdzie przy ognisku i pieczonych kiełbaskach dokonaliśmy podsumowania imprezy. Następnie, bardzo zadowoleni i nieco zmęczeni, powróciliśmy do Szamotuł. Przy okazji - zapraszamy na najbliższe marsze na orientację, które odbędą się tydzień po Świętach Wielkanocnych - 7 kwietnia 2024 r.
Z turystycznym pozdrowieniem-opiekun LW

25.03.2024 | 22:04

II Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego z metą w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach

No wreszcie wiosna za oknem! W sobotę, 16 marca 2024 r. wyruszyliśmy na VII Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego z metą w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. A poszliśmy nowym dla nas szlakiem czerwonym z Kamionnej w kierunku rezerwatu przyrody "Dolina Kamionki". Trasa była przyjemna, w większości lasem. W tym roku wyjątkowo prowadzili nas pracownicy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie. Dzięki temu, na trasie, dowiedzieliśmy się dużo ciekawostek życiowych i przyrodniczych zarazem. Na mecie oczywiście były kiełbaski i gorąca herbata oraz cała plejada konkursów sprawnościowych i wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, regionie międzychodzkim i Parku Krajobrazowym Dolina Kamionki. W wielu konkursach nasza młodzież brała udział i też wiele zdobyła nagród, co widać na załączonych obrazkach. Ale najważniejszy w tym dniu był spacer i niekończące się rozmowy na trasie. Brawo turyści z SKKT przy I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. P. Skargi w Szamotułach. Wasz zadowolony opiekun Leszek Wlazik

23.03.2024 | 10:18

8 marca tradycyjnie świętowaliśmy Dzień Kobiet

Tego dnia samorząd szkolny zorganizował specjalną audycje radiową. Najpierw mogliśmy poznać cudowne kobiety takie jak: Coco Chanel, Amelia Earhart, Marilyn Monroe, Wanda Rudkiewicz, Dr. Irena Eris, Merit-Ptah, Jolanta Wadowska-Król. Każda z tych kobiet musiała pokonać niezwykle trudną drogę, abyśmy mogli o nich dzisiaj mówić. Tak jak sama nazwa audycji mówi ,, w kobietach drzemie niesamowita siła.”. Pamiętajcie, słowa Merlin ,,dajcie kobiecie odpowiednie buty, a ta podbije świat”. Pomiędzy historiami o inspirujących kobietach, mogliśmy wysłuchać utworów na ich temat. Mieliśmy przyjemność usłyszeć m.in. Marka Grechutę, Marylę Rodowicz, czy Jonas Brothers. Na końcu usłyszeliśmy przepiękne życzenia. Dodatkowo na parterze szkoły pojawiła się gazetka tematyczna, a członkowie samorządu zorganizowali też kawiarenkę, w której była możliwość zakupu przepysznych deserów, babeczek, czy galaretek. Mamy nadzieję, że wszystkim udzieliła się pozytywna atmosfera tego świątecznego, i jakże ważnego, dnia.

20.03.2024 | 8:34

Międzynarodowy Dzień Edukacji Prawnej

15 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Edukacji Prawnej. W tym roku jego tematem przewodnim była nowa instytucja – mediacja rówieśnicza. Uczniowie klas I F, II E oraz II G1 mogli poznać bliżej jej istotę i cele, uczestnicząc tego dnia w konferencji zorganizowanej w auli ZS nr 3 dla młodzieży ze szkół powiatu szamotulskiego.

Program spotkania był bardzo bogaty. Zasady prowadzenia mediacji rówieśniczej mogliśmy poznać od razu w praktyce, oglądając jej dwie symulacje, przygotowane przez naszych rówieśników ze „Świetlicy Anioły”. Merytorycznym dopełnieniem przedstawień były poświęcone tej formie rozwiązywania konfliktów prelekcje pani Agnieszki Nowaczyk oraz pani Jolanty Kucharzewskiej. Dla osób rozważających wybór studiów prawniczych bardzo interesująca i pomocna okazała się na pewno prezentacja zawodów prawniczych, przygotowana przez asystentkę sędziego, panią Joannę Wyszomirską – Stasiak. Ostatnim punktem programu było wystąpienie sędziego Sądu Rejonowego w Szamotułach Kajetana Kosterkiewicza, poświęcone mediacjom rówieśniczym w strukturze wymiaru sprawiedliwości, m. in. porównujące funkcjonowanie samej instytucji mediacji w sądach w USA i w Polsce.

18.03.2024 | 18:30

Dzień Edukacji Prawnej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu i wizyta w Archiwum Państwowym

Od kilku lat w naszej szkole pojawiają się sędziowie oraz przedstawiciele innych zawodów prawniczych i spotykają się z naszymi uczennicami, uczniami. Edukację prawną od wielu lat koordynuje Sąd Okręgowy w Poznaniu, który w ostatni piątek dokonał podsumowania swojej aktywności na tym polu. Tematem uroczystego podsumowania były mediacje rówieśnicze. Młodzież i pedagodzy zastanawiali się nad użytecznością takiej metody rozwiązywania konfliktów. W dyskusji pojawiły się rozbieżne opinie zwracające uwagę na bezstronność prowadzących mediacje w szkole i długotrwałość samego procesu. Młodzież z 2f czynnie włączyła się do dyskusji i podzieliła się swoimi wątpliwościami.

W drugiej części wyjazdu klasa humanistyczna przyglądała się pracy archiwum. Stereotypowe wyobrażenie zakładało przemieszczanie się archiwisty między stertami zakurzonych papierów. Wycieczka zadał kłam takiemu wyobrażeniu. Mogliśmy dowiedzieć się w jaki sposób i gdzie szukać informacji o swoich przodkach, co można zrobić z bardzo zniszczonymi dokumentami i w jaki sposób przechowuje się najcenniejsze, średniowieczne dokumenty wraz z pieczęciami? Zaskoczeniem były informacje o sposobach konserwacji bardzo zniszczonych akt. W procesie ich zabezpieczania potrzebna jest specjalistyczna wiedza z zakresu biologii oraz chemii a konserwacja papieru, pergaminu wymaga wręcz benedyktyńskiej cierpliwości i staranności. Mieliśmy szansę zobaczyć artefakty z przeszłości zabezpieczane z wykorzystaniem bardzo nowoczesnych metod konserwacji i udostępniania danych na specjalistycznych serwerach.

17.03.2024 | 20:14

Czytanie łączy pokolenia

Młodzież naszej szkoły włączyła się w projekt prowadzony przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Szamotuły. W czwartek 14 marca odbyło się w naszej bibliotece szkolnej spotkanie seniorów - studentów UTW. Tym razem role się zamieniły. Dzieci i wnuki czytały lektury z dzieciństwa swoim dziadkom. Dzięki wyobraźni wszyscy mogliśmy przenieść się do fantastycznego świata pełnego wróżek, smoków, czarownic i krasnoludków. Zebrani wysłuchali opowieści o: Kopciuszku, Krasnoludkach i sierotce Marysi, podania o Lechu, Czechu i Rusie, fragmentów Pana Tadeusza, Trylogii, Pani Twardowskiej, Katechizmu polskiego dziecka, Starej baśni.

W ten sposób wszyscy dzięki pięknej literaturze wróciliśmy do czasów własnego dzieciństwa i młodości.

13.03.2024 | 23:03

I Ty możesz zdecydować o księgozbiorze

Informujemy, że biblioteka szkolna otrzymała dofinansowanie z "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

Uczniowie mogą sami zdecydować, jakie książki zostaną zakupione do biblioteki szkolnej.