Aktualności

17.04.2024 | 21:19

Drzwi otwarte 2024

11 kwietnia tego roku w naszej szkole odbyły się Drzwi Otwarte, podczas których ósmoklasiści wraz z rodzicami mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszego liceum. Impreza rozpoczęła się wspaniałym pokazem umiejętności sportowych naszych uczniów. Następnie przedstawiciele samorządu poprowadzili galę, na której opowiedzieli o zaletach i mocnych stronach naszej szkoły. Głos zabrała również Pani Dyrektor, która zaznajomiła obecnych kandydatów z funkcjonowaniem szkoły i przedstawiła zasady rekrutacji do klas pierwszych. W trakcie gali wyświetlono prezentację, która pokazała, jak młodzi i utalentowani uczniowie Skargi spędzają czas w szkole, ale także poza nią, zwiedzając różne zakątki świata. Podczas trwania Drzwi Otwartych można było zakupić pyszne ciasto i kawę w naszej kawiarence. Na zakończenie chętni kandydaci mogli „spacerkiem po Skardze” zobaczyć, jak wygląda nasza szkoła - a to wszystko dzięki przedstawicielom samorządu, którzy chętnie wcielili się w rolę przewodników. To było bardzo udane popołudnie u Skargi.

17.04.2024 | 21:09

Porady dla przyszłych studentów i nie tylko

Biblioteka szkolna dba o swoich czytelników nawet po opuszczeniu murów naszej szkoły. Pani Dekiert przeprowadziła ciekawą lekcję dla maturzystów. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są typy katalogów bibliotecznych i multiwyszukiwarek. Przyszli studenci na pewno będą zobowiązani do korzystania z różnych książek, artykułów czy innych źródeł naukowych. Podczas lekcji poznali sposoby poszukiwania materiałów potrzebnych na zajęcia z różnych kierunków studiów. Pani Dorota omówiła i pokazała praktyczne wykorzystanie bibliotecznych katalogów on-line, np. NUKAT, KaRo. Zademonstrowała funkcjonowanie stron internetowych Biblioteki Uniwersyteckiej im. Adama Mickiewicza, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu i Biblioteki Narodowej.

W katalogu komputerowym szuka się szybciej. Ponadto zawarte w nim informacje są bardziej dostępne. Z tego samego katalogu może równocześnie korzystać kilka osób na kilku stanowiskach. Ponadto katalogi biblioteczne udostępnione w Internecie umożliwiają przeglądanie zasobów biblioteki poza biblioteką.

Poznane strony zainteresowały także nauczycieli, którzy również będą mogli korzystać z takich wyszukiwarek w swojej pracy.

15.04.2024 | 17:34

Spotkań z absolwentami ciąg dalszy

W miniony piątek mieliśmy w szkole dwa sympatyczne spotkania uczniów klasy 3F, 2A, 2G1, 2E i 2F z absolwentami naszej szkoły, którzy nie mogli odwiedzić nas wcześniej w Dniu Kariery.

Jedno spotkanie odbyło się z Moniką Mazur, która od 20 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Pani Monika opowiedziała o swych wyborach po liceum, jak zdecydowała się na studia polonistyczne, jednak szybko zorientowała się, że tradycyjne życie nie jest dla niej. Pokazała jak wyglądało jej życie gdy w 2004 roku wyjechała do USA, jako au-pair. Po 2 latach jako operka, skończyła 2-letnie studia komunikacji w Bostonie, następnie odkryła pasję do fitnessu i została trenerką. Przez pięć lat rywalizowała w zawodach kulturystycznych, specjalizując się w treningu kobiet. Zmęczona rutyną, postanowiła przeprowadzić się z Bostonu do Connecticut i otworzyć studio fitnessu. Obecnie prowadzi swój biznes zdalnie jako coach fitnessu, pomaga też ambitnym ludziom poprawić ich rezultaty w pracy, biznesie i życiu. W czasie spotkania młodzież mogła porozmawiać z panią Moniką, która próbowała pokazać, że wato być zdeterminowaną/ zdeterminowanym, ważne by stawiać sobie życiowe cele i je realizować, by nie bać się być czasem buntowniczką/ buntownikiem i co ajważniejsze, by zawsze być sobą.
Drugie spotkanie miało miejsce z byłym uczniem Skargi, Mikołajem Rakowskim. Myślę, że niektórzy
z uczniów być może znają pana Mikołaja, który od dwóch lat mieszka na powrót w Szamotułach
i prowadzi urokliwy sklepik i palarnię kawy. Na spotkaniu opowiedział o tym jak wyglądało jego życie po ukończeniu szkoły, z jakimi problemami się mierzył , jak zaczynał nowe życie za granicą i co spowodowało, że pasja do kawy zdeterminowała jego aktywność zawodową. Pan Mikołaj z olbrzymią pasją opowiadał o kawie, demonstrując wiele ciekawych rzeczy z kawą związanych, dał też szansę skosztować pysznej kawy na zimno. To kolejny Gość pokazujący, że warto realizować w życiu swe marzenia, warto czasem wyjść ze strefy komfortu i stawić czoła przeciwnościom. Młodzież usłyszała od swego ,, starszego kolegi,, że nieważne gdzie mieszkamy, ważne byśmy realizowali swoje pasje i to byśmy mieli fajnych ludzi wokół, bo to właśnie ,,ludzie tworzą miejsca,,.

Na koniec , musimy dodać, że cieszymy się, że byli uczniowie Skargi mają dla swoich młodszych kolegów czas i chcą spotkać się z nimi, by pokazać, że jeśli znajdą w życiu siłę i odwag mogą spełniać marzenia i realizować swoje cele.

13.04.2024 | 10:51

III Powiatowy Turniej Szkół w Rummikub

12 kwietnia 2024r.odbył się w naszej szkole finał III Powiatowego Turnieju Szkół w Rummikub. Niezmiennie nas cieszy, że w każdej kolejnej edycji konkursu bierze udział coraz więcej szkół z naszego powiatu. W tym roku szkolnym gościliśmy 16 szkół. Uczniowie starsi grali z młodszymi, ponieważ w tej grze nie ma znaczenia wiek, ale umiejętność logicznego myślenia. Jak co roku swój turniej rozegrali również opiekunowie uczestników, wśród których pierwsze miejsce uzyskała pani Agnieszka Garbacz (Szkoła Podstawowa im. Józefa Gibowskiego w Grzebienisku). Wśród uczniów cztery pierwsze miejsca zdobyli: I m. Olga Spychała (Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach), II m. Maja Koput (I Liceum Ogólnokształcące im.ks.Piotra Skargi w Szamotułach), III m. Franciszek Piosik (Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Sportowymi), IV m. Dominik Łuczak (Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach). W przerwie konkursu wszyscy mogli posilić się drożdżówkami i pograć w inne gry udostępnione dla uczestników. Dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu Powiatu Szamotulskiego, mogliśmy obdarować zwyciezców wspaniałymi nagrodami, za co serdecznie dziękujemy. Nasz turniej nie odbyłby się też bez wolontariuszy, którzy poświęcili swój czas, by razem z nami stworzyć zawodnikom dobre warunki do grania oraz serdeczną atmosferę.

Wszystkim uczniom gratulujemy i cieszymy się, że wybierają taką formę spędzania wolnego czasu, a nauczycielom dziękujemy za wspieranie uczniów i przygotowanie eliminacji szkolnych.

Do zobaczenia w kolejnej edycji!

Renata Popowska, Katarzyna Serba - organizatorki turnieju

13.04.2024 | 10:50

Randka z lekturami

W czwartek 11 kwietnia grupa maturzystów skorzystała z zaproszenia naszej absolwentki Olgi Szaniawskiej i wzięła udział w niezwykłej powtórce z lektur szkolnych. Działające na Wydziale Filologii Polskiej UAM Koło Naukowe Metoteka zorganizowało "Randkę w ciemno" - warsztaty literackie. Studenci wcielili się w reżyserów programu, w którym gościli bohaterów ,,Lalki’, ,,Chłopów”, ,,Balladyny” i ,,Zemsty”. Były wyznania miłosne, dramaty osobiste oraz rodzinne awantury aż trzaskały pioruny! Nasi uczniowie, przypominając sobie treść lektur, przygotowywali i odgrywali scenki dramatyczne. Studentki oprowadziły nas również po korytarzach uczelni, poznaliśmy bibliotekę, salę, w której ,,straszy”. Podziwiając przepiękne witraże w oknach, przypomnieliśmy sobie biografie i twórczość m.in. Jana Kochanowskiego czy Henryka Sienkiewicza. To był bardzo ciekawy sposób na powtórkę maturalną!

13.04.2024 | 10:49

Dzień świadomości autyzmu

3 kwietnia nasza szkoła po raz kolejny dołączyła do obchodów Dnia Świadomości Autyzmu. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele ubrali się na niebiesko chcąc w ten sposób wyrazić swoją solidarność z osobami ze spektrum autyzmu. Pojawiła się także gazetka edukacyjno- informacyjna, na której znalazły się podstawowe fakty na temat autyzmu. W poszczególnych klasach podczas lekcji wychowawczych uczniowie podejmowali różne aktywności, których celem było zwiększenie świadomości na temat autyzm, a także wrócenie uwagi na trudności i wynikające z nich potrzeby osób z autyzmem. Był to dzień nie tylko rozwijania świadomości autyzmu, ale przede wszystkim zrozumienia i akceptacji dla osób ze spektrum.

11.04.2024 | 19:37

Warsztaty w Instytucie Języków i Literatur Romańskich

W dniu 9 kwietnia grupa pasjonatów języków obcych z naszej szkoły pod opieką p.Katarzyny Serby odwiedziła Instytut Języków i Literatur Romańskich przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie zajęć warsztatowych poznaliśmy kilka aspektów kulturowych krajów takich jak Hiszpania, Portugalia czy Argentyna. Zgłębialiśmy różnice między dialektami, ćwiczyliśmy wymowę na naprawdę niełatwych połamańcach językowych i rozmawialiśmy z rodzimymi mieszkańcami wspomnianych krajów. Przy okazji, poznaliśmy ofertę edukacyjną Instytutu, co niektórym z nas na pewno pomoże w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej.

06.04.2024 | 10:42

Wyjazd maturzystów do Częstochowy, Krakowa i Oświęcimia

W dniach 4-5 kwietnia z grupą 45 maturzystów pielgrzymowaliśmy do ważnych miejsc. Najpierw była Jasna Góra - uczestniczyliśmy tam w odsłonięciu Cudownego Obrazu o 6.00 rano, następnie odprawiliśmy Drogę Krzyżową i Mszę Święta. Udało nam się przeżywać Mszę pod samym Obrazem Matki Bożej w kaplicy. Popołudnie czwartkowe było bardzo refleksyjne w miejscu Pamięci Auschwitz - Birkenau, mocno to przeżyliśmy. Na nocleg przejechaliśmy do Krakowa, aby rano stawić się na Wawelu, a potem Mszę odprawiliśmy w kościele Św. Piotra i Pawła w Krakowie, gdzie pochowany jest nasz Patron - ks. Piotr Skarga. Po mszy nawiedziliśmy w kryptach Jego miejsce spoczynku. Był to dobry czas i potrzebny nam, by zrozumieć, że nasze wybory są ważne dla nas i ludzi wokół nas oraz by odkryć jak ważne jest pielęgnowanie w życiu wartości.

02.04.2024 | 22:17

Drzwi otwarte dla Rodziców i Uczniów klas ósmych

Zapraszamy na drzwi otwarte - 11.04.2024r. godz.18.00, Hala Szamotulanka

27.03.2024 | 12:17

Port Lotniczy Poznań Ławica nie ma przed nami tajemnic

"Jeśli raz posmakowałeś latania, będziesz już zawsze chodził po ziemi z oczami utkwionymi w niebo, bo tam właśnie byłeś i tam zawsze będziesz pragnął wrócić" /Leonardo Da Vinci/
W poniedziałek 25 marca klasa 1A wraz z opiekunami odwiedziła Port Lotniczy Poznań Ławica. Mieliśmy okazję poznać tajniki zasad bezpieczeństwa, obejrzeć wszystkie zakamarki budynku takie jak sortownia bagaży oraz porozmawialiśmy z przedstawicielami Straży Pożarnej. Była to bardzo oryginalna wycieczka, ponieważ mogliśmy zwiedzić miejsca niedostępne dla pasażerów. Port lotniczy ukazał nam się od zupełnie innej strony. Wyprawa dostarczyła wielu wspaniałych emocji, zwłaszcza miłośnikom latania.

Serdecznie dziękujemy Panu Adrianowi Klimeckiemu za zorganizowanie tej niecodziennej wycieczki oraz Panom ze Straży Granicznej za oprowadzenie nas po Porcie Lotniczym. Zdaliśmy sobie sprawę ile osób dba o bezpieczeństwo podróżnych.