Aktualności

24.05.2024 | 23:11

Spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy

W czwartek 23 maja 2024r. w naszej szkole odbyło się spotkanie sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy.

Wzięli w nim udział pracownicy bibliotek z różnych szkół powiatu szamotulskiego. Temat dotyczył rozwijania kluczowych motywacji do czytania. Uczestnicy wymienili się swoimi doświadczeniami i wspólnie doszli do wniosków, że czytanie rozwija wrażliwość poetycką i dojrzałe słownictwo, uczy poznawać siebie i drugiego człowieka, daje satysfakcję, przygotowuje do istnienia na rynku pracy. Chociaż czytanie jest dla niektórych trudne, dzięki tej umiejętności stajemy się mądrzejsi i mamy ułatwiony dostęp do dalszej edukacji.

24.05.2024 | 23:07

Nasz głos jest ważny!

We wtorek 21 maja 2024 roku na parterze przy patio młodzież z naszej szkoły wzięła udział w Ogólnopolskich Wyborach Książek.

Uczniowie wypisywali tytuły trzech najciekawszych książek, które przeczytali w ciągu ostatnich dwóch lat. Dzięki temu przedsięwzięciu panie bibliotekarki poznały faktyczne preferencje czytelnicze młodych ludzi. Analiza zebranego materiału będzie pomocna podczas zakupów w ramach programu NPRC. Wydarzenie to było formą promocji biblioteki jako miejsca aktywnego i otwartego na preferencje uczniów.

Akcja czytelnicza mogłaby być też głosem w dyskusji nad zmianą kanonu lektur i sposobem promowania czytania książek dla przyjemności.

24.05.2024 | 22:53

Zajęcia w sądzie

Uczniowie i uczennice klasy 2A biorący udział w zajęciach edukacji prawnej, tym razem mieli wyjątkową okazję by zrealizować zajęcia w Sądzie Rejonowym w Szamotułach. Po wcześniejszych spotkaniach z pracownikami Sądu na ternie szkoły, przyszedł czas na zapoznanie się z tym jak funkcjonuje sąd, jakie mamy zawody prawnicze , jak przebiega proces na sali sądowej. Dzięki uprzejmości referendarz Karoliny Chałupki i sędziego Kajetana Kosterkiewicza uczennice i uczniowie wzbogacili swoją wiedzę, ale również doświadczenia. Niesamowicie ciekawe okazało się uczestniczenie w symulacji sprawy sądowej , w czasie której pod czujnym okiem pana sędziego , wcielono się w role uczestników procesu.

24.05.2024 | 22:51

Mistrzostwa Rejonu w siatkówce plażowej

W dniu 22 maja,2024 nasze uczennice kolejny rok z rzędu wygrały Mistrzostwa Rejonu w siatkówce plażowej i tym samym awansowały do turnieju finałowego Mistrzostw Wielkopolski. Szkołę reprezentowały Natalia Kuśnierek, Zuzanna Kicman i Julia Hermaniuk.

20.05.2024 | 18:38

Książka papierowa czy elektroniczna?

Uczniowie naszej szkoły wraz z bibliotekarką, Dorotą Dekiert wzięli udział w obchodach XXI Tygodnia Bibliotek. Młodzież włączyła się do dyskusji na temat zalet i wad książki papierowej i elektronicznej. W projekcie zaangażowali się również lokalni młodzi autorzy: Karolina Zielińska i Robert Batory.

Panel poprowadziła Magda Prętka, bibliotekarka w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica, na początek pytając uczestników, kiedy książka zagościła w ich życiu, jakie mają z nią najwcześniejsze wspomnienia?

Z naszej szkoły panelistkami były: Maria Bąk, Zuzanna Szudera oraz Małgorzata Skrzypek.

Prowadząca pytała o ulubioną formę książki, wady i zalety książki papierowej, ebooków czy audiobooków oraz czy paneliści wyobrażają sobie, że książka papierowa kiedyś „umrze”. Dyskusja interesująco przedstawiała różne punkty widzenia, ale podsumowując i pytając na zakończenie uczestników panelu oraz publiczność, większość opowiedziała się za… książką papierową.

19.05.2024 | 16:56

W stolicy

„Warszawo Witaj” tak mogli powiedzieć uczniowie i uczennice klasy 1C1, 1F i 2A wraz z wychowawczyniami, którzy swoją wiosenną wycieczkę spędzili w stolicy. Dwa dni w mieście mocno osadzonym historycznie, kulturowo i politycznie, to niewątpliwie ciekawe doświadczenie. Powązki wojskowe i historyczne , na których mogliśmy mieć refleksję , nad tymi, których znaliśmy i którzy wpisali się w polską historię, a już odeszli, to pierwszy przystanek podroży. Urokliwe Łazienki Królewskie i unoszący się tam duch Stanisława Augusta Poniatowskiego, który pozostawił po sobie miejsce pełne uroku i refleksji to kolejny punkt wycieczki. Dalej zobaczyliśmy górującego na kolumnie Zygmunta III Wazę i Zamek Królewski, Krakowskie Przedmieście , piękną warszawską Syrenkę, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Grób Nieznanego Żołnierza i zmianę warty. Kolejnego dnia wyprawa rozpoczęła się w Muzeum Żydów Polskich Polin, które przypomina nam, że ważną częścią naszej historii byli sąsiedzi, których już nie ma. Podziwianie panoramy Warszawy z tarasów Pałacu Kultury i Nauki, a także przepięknych ogrodów na dachu czytelni uniwersyteckiej mogło wielu zachwycić. Duże emocje budził kolejny punkt skierowany dla fanów piłki nożnej mowa o zwiedzaniu Stadionu Narodowego. Mnóstwo ciekawych miejsc, ale też czas spędzony wspólnie poza murami szkoły, to na pewno świetne doświadczenie dla każdego ucznia i uczennicy.

15.05.2024 | 22:08

Z kosmosu w głąb Ziemi

14 maja uczniowie klas z rozszerzoną geografią mieli niebywałą okazję podążyć wraz z meteorytem, który spadł w okolicach Morasko 5 tys. lat aż do wnętrza Ziemi przebijając się przez ziemską atmosferę. W tym temacie młodzież odszukała w pokrywie moreny czołowej kratery metorytowe, a następnie w Muzeum Ziemi bliżej przyjrzała się odłamkom meteorytu. Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu przygotował również warsztaty w ogródku meteorologicznym oraz warsztaty z rozpoznawania chmur. Uczniowie mogli także bliżej przyjrzeć się studenckim projektom, takim jak wyprawa do Mauretanii czy odtworzenie stopy dinozaura w skali 1:1. To była wyprawa pełna geograficznych ciekawostek....

11.05.2024 | 22:51

Wyniki XXXIII edycji Międzynarodowego Konkursu Matematyczny Kangur

Miło nam poinformować, że w tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu Matematyczny Kangur mamy pięcioro wyróżnionych uczniów: Luka Trąbczyński (1A), Dorota Kukawka (2A), Jagoda Jakubowska (2B), Maksymilian Grzebinoga (3A), Olga Kozyra (3F).

Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji serdecznie gratulujemy wyników, ponieważ każdy, kto choć raz zmierzył się z zadaniami konkursowymi wie, że do łatwych nie należą. Szczególne wyrazy uznania należą się wyróżnionym uczniom.

11.05.2024 | 22:22

Projekt (Nie)zwykła matematyka

W roku szkolnym 2023/24 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w projekci (Nie)zwykła matematyka. Głównym celem projektu było zwrócenie uwagi młodzieży na dziedziny, w których matematyka jest wykorzystywana oraz pokazanie, jak można przyswajać matematyczne i informatyczne wiadomości poprzez zabawę i doświadczenie. W ramach naszego projektu uczestniczyliśmy w zajęciach z szyfrowania, odwiedziliśmy Centrum Szyfrów Enigma, przedstawialiśmy referaty dotyczące, np. złudzeń optycznych, przygotowywaliśmy choinki metodą origami, stosowaliśmy aplikacje quizowe, graliśmy w gry matematyczne, budowaliśmy układ słoneczny z zachowaniem skali, braliśmy udział w turnieju gry w rummikub oraz podejmowaliśmy różne inne działania, które przybliżały nam matematykę.
Uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się w projekt serdecznie dziękujemy.

11.05.2024 | 17:21

Zajęcia z samoobrony

W piątek 10.05 w naszej szkole odbyły się nietypowe zajęcia, które poprowadził Starszy Aspirant Marek Jasnosik. Dzięki zaangażowaniu Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach w działania edukacyjne, nasi uczniowie uczestniczyli już w zajęciach na komendzie, realizowali szkolny projekt „Poznaj swojego dzielnicowego” tym razem uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach, które miały przygotować ich do samoobrony. Rozmowa z panem policjantem o zagrożeniach i tym jak należy zachować się w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach to jedna część przeprowadzonych zajęć. Druga to praktyczne zajęcia, w czasie których uczniowie poznali kilka technik samoobrony i właściwej reakcji w momencie gdy pojawia się niebezpieczeństwo. Uczennice i uczniowie klasy 2A i 2G1 zobaczyli, że można skutecznie się bronić i zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa .