Aktualności

07.05.2024 | 22:30

Matura 2024

7 maja egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęliśmy maturalny maraton. Pytania w arkuszu odnosiły się m.in. do tekstów "Zarządzanie czasem" Richarda Luecke czy "Masz wrażenie, że czas płynie za szybko?" Hanny Radomskiej. W wypracowaniu królowały dwa tematy: "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" oraz Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?". Maturzyści komentowali, że raczej dobrze napisali i egzamin nie sprawił im większych trudności. Życzymy Wam, aby w kolejne dni było również łatwo i przyjemnie.

07.05.2024 | 20:32

PROFIL NA FACEBOOK AUTORA NASZYCH LEKTUR SZKOLNYCH

A gdyby Homer, Kochanowski, Mickiewicz czy Dostojewski zwierzali się sobie publicznie z problemów z weną, wyczekując porad od kolegów po fachu, odsłaniali własne słabości i prowokowali? Twórcy mogą sobie pozwolić na wszystko – na złośliwości, pochwały …

Forma wpisów powinna być skrótowa - jak to w mediach społecznościowych.

Literatura może się mieszać z życiem, życie przeplatać z literaturą. Taka jest specyfika social media, które są źródłem problemów starych jak świat – rywalizacja, gorycz porażki, apetyt na zaszczyty dokuczały autorom od zawsze. Towarzyszyła im również intensywność doznań, bez której nie byłoby dobrej literatury.

Zadanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Na parterze szkoły znajduje się wystawa prac uczniów klas 1 do 4.

Projekt został zrealizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

05.05.2024 | 23:07

ZAJĘCIA FILMOWE – w obronie wolności …

We wtorek 30 kwietnia odbyły się w naszej szkole kolejne zajęcia filmowe. Tym razem analizowaliśmy z panem Krystianem Przybylskim (UAM) Lot nad kukułczym gniazdem – amerykański film fabularny z 1975 roku w reżyserii Miloša Formana, oparty na książce Kena Keseya pod tym samym tytułem wydanej w roku 1962.

Kukułki nie budują gniazd, więc nie można przelecieć nad kukułczym gniazdem. Drogą dedukcji doszliśmy do tego, iż tytuł filmu oznacza dokonać niemożliwego. W kontekście do treści - wygrać z systemem panującym w zakładzie. Forman sięgnął po będącą apoteozą buntu książkę Kena Keseya, by upomnieć się o wolność - jedną z najważniejszych amerykańskich wartości. Jej naruszenie, ograniczenie czy całkowite odebranie komukolwiek jest sprzeczne z ideą humanizmu. Lot nad kukułczym gniazdem to ważny protest przeciwko wszelkim formom zniewolenia i przymusu.

Utwór został zrealizowany w prawdziwym szpitalu psychiatrycznym w Oregonie. Zdjęcia poprzedzono pobytem w nim aktorów, z myślą o obserwacji chorych stanowiących wzór dla zbudowania ról, jak również w celu przeprowadzenia wcześniejszych prób. W filmie przewidziano pewien udział personelu medycznego i pacjentów, np. na początku fabuły lekarzem rozmawiającym z bohaterem jest rzeczywisty dyrektor zakładu Dean R. Brooks, a na korytarzu znajdują się autentyczni chorzy.

Bohaterem filmu obwinionym o kilka przestępstw jest Randle Patrick McMurphy (Jack Nicholson), który udaje chorobę psychiczną i zostaje przetransportowany do odpowiedniej kliniki. Tam trafia na oddział niezwykle rygorystycznej siostry Ratched (Louise Fletcher), która ściśle trzyma się ustalonych reguł i kreuje, jej zdaniem, idealny dla chorych świat. Indywidualista McMurphy dostrzega w tych działaniach przede wszystkim uniformizację i tłumienie osobistej wolności. Rozpoczyna walkę z bezwzględną autokratyczną pielęgniarką. Rusza lawina wydarzeń...

Lot nad kukułczym gniazdem otrzymał 5 Oscarów. Nagrodzono go jako najlepszy film roku, za reżyserię, aktorstwo głównych wykonawców i scenariusz.

28.04.2024 | 15:03

Sadzenie lasu- obchody Dnia Ziemi

W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie klasy 2C i 3C wraz z opiekunami i pracownikami nadleśnictwa Pniewy uczestniczyli w sadzeniu lasu na terenie Leśnictwa Ostrolesie. Po krótkim instruktażu i pokazie sadzenia drzewek przez leśników, młodzież z dużym zaangażowaniem zabrała się do pracy. Możliwość bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz wspólna praca z leśnikami wpłynęła na wzbogacenie wiadomości biologicznych oraz umiejętności praktycznych.

Mamy nadzieję, że powtórzymy to w kolejnych latach !!!!

27.04.2024 | 16:37

Pożegnania nadszedł czas...

„Nie do wiary jak szybko płynie czas,

wczoraj mali, dziś dorosły świat”.

26 kwietnia uroczyście pożegnaliśmy 140 maturzystów. Były chwile wzruszeń podczas wręczania świadectw, wyróżnień i podziękowań.

Z najwyższą średnią 5,53 i tytułem Primus Inter Pares kończą edukację w liceum: Olga Sikorska z 4E i Justyna Boniak z 4F, które z rąk Pani Starosty otrzymały nagrody.

Świadectwo z wyróżnieniem otrzymali również:

z 4AB: Weronika Zaraś, Maja Dukat, Natalia Nowak, Nicola Romańczuk, Dominik Stańko, Patrycja Mendelewska, Julia Lis i Tobiasz Wicher

z 4C: Alicja Przewoźna, Mikołaj Raś, Karolina Barłóg, Karolina Karabasz, Jagoda Dłużewska

z 4D1: Martyna Stachowiak

z 4E: Barbara Hazak, Mikołaj Stachowiak, Aleksandra Flis, Kamil Rakowski

z 4F: Oliwia Wieczorek, Aleksandra Nowicka, Malwina Jarysz, Zofia Metler, Albert Mikołajczak, Sandra Paczkowska, Natalia Wacławik.

Podczas uroczystości uhonorowano w szczególny sposób wyróżniających się sportowców. Statuetkę za godne reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych oraz zajmowanie wysokich miejsc na arenie wojewódzkiej i krajowej otrzymali: Hanna Biniakiewicz, Lena Henschke, Karolina Karabasz, Jagoda Dłużewska, Adrian Pyliński, Małgorzata Piechota, Natalia Wójcik, Mikołaj Kasprzak, Kacper Wysocki, Marcin Woźny, Karol Podgórski, Adam Zerbin, Miłosz Zawartowicz, Wojciech Woźny, Wiktoria Muszczek, Nadia Bączkowska, Agata Zwierzyńska, Wiktor Kierzek. Listy gratulacyjne otrzymali sportowcy: Maja Dukat, Dominika Chudziak, Weronika Zaraś, Natalia Noawk, Maciej Kaput, Jędrzej Adamczewski, Maja Czajka, Antonina Chałupka, Nikola Soloch, Wiktoria Spychaj, Jakub Lepa, Błażej Hirszfeld, Maciej Łukaszyk, Nikodem Jonas, Jakub Bartkowiak.

Pożegnanie było okazją do przypomnienia zasług edukacyjnych absolwentów, które przyczyniały się do rozsławiania dobrego imienia szkoły, podziękowania uczniom zaangażowanym w pracę w Samorządzie Uczniowskim, w Klubie Przyjaciół Książki, udzielającym się w akcjach wolontariatu Szkolnego Koła Caritas, szkolnym sprzętowcom, a także nagrodzenia laureatów Szkolnego Konkursu Czytelniczego z języka angielskiego „Reading in English”.

Drodzy Maturzyści, życzymy Wam sukcesów na maturze, wytrwałości i determinacji w dążeniu do osiągnięcia zamierzonych celów. Trzymamy kciuki za Wasz sukces!

23.04.2024 | 22:35

31 Olimpiada Zdrowia PCK

19 kwietnia w Poznaniu odbył się etap okręgowy 31 Olimpiady Zdrowia PCK. Laureatem tego etapu została Zofia Gołębiewska uczennica klasy IIIC, która będzie reprezentować naszą szkołę i województwo na etapie centralnym.

Gratulujemy Zosi i życzymy powodzenia!

23.04.2024 | 22:33

Wycieczka do Gruzji

W dniach 16-20 kwietnia młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w wyjeździe do Gruzji. Była to pierwsza samolotowa wycieczka szkolna, co dla wielu było źródłem dodatkowych emocji. Gruzja - piękna, dzika, nieodkryta, zachwycająca... Dużo uroczych zakątków i ciekawa trasa: stolica Gruzji Tbilisi, wycieczka na Kaukaz (majestatyczne góry i wspaniały Kazbek), skalne miasto Upliscyche, Kutaisi. Poznanie nowej kultury oraz przepyszne gruzińskie potrawy - niby znane, ale tam smakują inaczej! Wróciliśmy bezpiecznie, pełni niesamowitych wrażeń i z chęcią na więcej tak interesujących wyjazdów!

20.04.2024 | 15:34

„Łączy nas Pamięć”

Od kilu lat uczniowie Skargi włączają się w akcję Żonkile i projekt Muzeum Polin „Łączy nas Pamięć”

19 kwietnia w sposób szczególny staramy się pokazać, że pamiętamy o walce, którą podjęli mieszkańcy warszawskiego getta w 1943 roku. Tego dnia przypinając żonkile, przypominamy nie tylko o powstaniu i ofiarach tej nierównej walki, ale również o tym, że w przedwojennej Polsce naszymi sąsiadami byli obywatele polscy żydowskiego pochodzenia, których spotkał przerażający los w czasie II wojny światowej. 19.04 2024 po 81 latach od wydarzenia, uczniowie udali się na spacer "Śladami szamotulskich Żydów" by znaleźć się w miejscach, które kiedyś związane były z codziennym życiem sąsiadów, których już nie ma. W czasie spaceru pojawiły się pytania: dlaczego polscy Żydzi musieli walczyć o godną śmierć? dlaczego pozbawiono ich godności, życia? dlaczego utraciliśmy bezpowrotnie szansę na życie obok naszych sąsiadów? dlaczego tak okrutnie triumfowało zło?

Możemy sobie stawiać wiele pytań, ale tu i teraz musimy pamiętać, o tym, do czego prowadzi brak akceptacji, nietolerancja, dzielenie ludzi…

20.04.2024 | 15:28

"Strofy piórem malowane"

W ramach obchodów Roku Czesława Miłosza 15 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach zorganizowany został konkurs "Strofy piórem malowane".

Uczniów szkół ponadpodstawowych z powiatu szamotulskiego zaproszono do interpretowania utworów Miłosza w formie recytacji albo do stworzenia własnych prac plastycznych lub poetyckich zainspirowanych wybranymi wierszami. Celem organizatorów było upowszechnienie i popularyzacja twórczości noblisty oraz rozwijanie wyobraźni i wrażliwości młodzieży.

Wszyscy startujący w konkursie uczniowie naszej szkoły zostali laureatami w swoich kategoriach.

W konkursie recytatorskim I miejsce zajął Makary Nowierski z klasy II E (za interpretację "Ars poetica"), a II miejsce - Natalia Gnybek z klasy 1C1 (za utwór "Moja wierna mowo").

Jury doceniło także zainspirowany "Piosenką o końcu świata" piękny wiersz Alicji Pazderskiej z klasy IV E, która zajęła II miejsce w konkursie literackim.

Gratulujemy nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!

18.04.2024 | 23:01

Operacja Czysta Sama z naszym udziałem

Dnia 13 kwietnia po raz drugi włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji proekologicznej ,,Czysta Rzeka” .

W Szamotułach na 400 osób biorących udział w ,,Operacji Czysta Sama” z naszej szkoły uczestniczyło aż 75 uczniów wraz z nauczycielami.

Po posprzątaniu konkretnych odcinków Samy i Jeziórka wolontariusze mogli posilić się gorącą zupą, kiełbaskami z grilla oraz domowymi wypiekami w Parku Zamkowym

Wspólne działanie na rzecz poprawy środowiska to korzyści nie tylko dla mieszkańców Szamotuł, ale również dla żyjących tam zwierząt. Pomimo ciężkiej pracy, humory dopisywały, a pozytywna energia i zapał udzielał się wszystkim.

Brawo młodzi ekolodzy !!!!!! Dzięki Wam świat będzie piękniejszy.